TOP 7 zbrojárskych akcií s potenciálom rastu

Svet sa v posledných rokoch zmenil. Pandémia, vojna na Ukrajine, rastúce napätie medzi hlavnými mocnosťami, kybernetické útoky a nestabilita v mnohých regiónoch – to všetko núti vlády na celom svete zvyšovať svoje výdavky na obranu. A tam, kde prúdia verejné peniaze, rastie aj záujem investorov.

Jedným z hlavných víťazov tohto vývoja je zbrojársky priemysel, ktorý zažíva neočakávaný investičný boom. Hoci sa môže zdať, že zbrane nie sú typickým predmetom udržateľných investícií, čísla a trendy hovoria jasne.

Viac informácií nájdete aj v novom e-booku TOP zbrojárske spoločnosti od XTB

Zbrojné akcie: nový motor európskych búrz

Zbrojárske spoločnosti, najmä európske, sa v posledných rokoch stali jednou z najvýnosnejších investičných tried. Od zvolenia Donalda Trumpa vzrástli akcie európskych zbrojárskych spoločností o takmer 36 % a niektoré od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu o stovky percent. Napríklad nemecká spoločnosť Rheinmetall hlási rast o viac ako 1 000 %.

Tento rast nie je náhodný:

  • NATO nalieha na členské krajiny, aby zvýšili rozpočty na obranu aspoň na 2 % HDP.
  • Vznikajú nové konfliktné oblasti (Blízky východ, Taiwan, Sahel).
  • Význam kybernetickej a hybridnej vojny rastie.
  • Hranice medzi obranným a technologickým sektorom sa stierajú.

Kto sú hlavní hráči v zbrojárskom priemysle?

1. Rheinmetall (Nemecko)

Špecializuje sa na výrobu obrnených vozidiel, delostrelectva a munície. Jej výrobky v súčasnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore Ukrajiny, čo jej prinieslo výrazný rast a pozornosť médií.

2. BAE Systems (Spojené kráľovstvo)

Pracuje na projektoch ako F-35, stavia vojnové lode a systémy protivzdušnej obrany. Je strategickým partnerom mnohých krajín vrátane USA.

3. Thales Group (Francúzsko)

Okrem tradičných zbraní sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť, komunikačné technológie a vesmírne systémy. Vďaka svojej diverzifikácii je odolnejšia voči politickým zmenám.

4. Leonardo (Taliansko)

Jeden z najväčších výrobcov vrtuľníkov v Európe. Dodáva vojenské vybavenie vrátane radarov, avionických systémov a elektroniky.

5. Saab (Švédsko)

Výrobca legendárnych stíhačiek Gripen, alternatívy k americkým F-35. Švédsko je novým členom NATO, čo spoločnosti otvára nové trhy.

6. Colt CZ Group (Česká republika)

Pôvodne česká Zbrojovka, dnes nadnárodný koncern vyrábajúci ručné zbrane. Rýchlo expanduje, vrátane trhu v USA. Príklad úspešného spojenia tradície a modernej výroby.

7. Lockheed Martin (USA)

Medzi zbrojárskymi spoločnosťami určite nemožno zabudnúť na Lockheed Martin – najväčšiu zbrojársku spoločnosť na svete. Ich stíhačka F-35 je kľúčovým prvkom modernej protivzdušnej obrany a zohráva dôležitú úlohu pri formovaní svetového obranného trhu. Súčasný geopolitický vývoj a otázky týkajúce sa spoľahlivosti amerických partnerov však posilňujú konkurenciu zo strany európskych hráčov.

Etika verzus výnos: dilema moderného investora

Investície do zbrojárskeho priemyslu však súvisia aj s otázkou morálky. Možno nie je prekvapujúce, že tento sektor je často vylúčený z portfólií ESG (životné prostredie, sociálna oblasť, správa a riadenie). Z etického hľadiska je však problematické investovať do obranných spoločností, ktoré zabezpečujú bezpečnosť štátov a pomáhajú brániť demokraciu. Podľa niektorých odborníkov by sme mali rozlišovať práve medzi ofenzívnymi a defenzívnymi výrobcami. Spoločnosti, ktoré vyrábajú zbrane na obranu a ochranu civilistov, môžu byť morálne vnímané inak ako tie, ktoré obchodujú s autoritatívnymi režimami. Konečné rozhodnutie je však na každom z nás.

Záver: aj hrozby prinášajú príležitosti

Zbrojársky priemysel nie je pre každého. Ale v čase, keď bezpečnosť už nie je samozrejmosťou, sa tento sektor stáva kľúčovým pilierom nového geopolitického a hospodárskeho poriadku. Ak hľadáte investíciu, ktorá reaguje na realitu dnešného sveta, obranný sektor môže byť tým pravým miestom.

Viac informácií o jednotlivých spoločnostiach, aktuálnych trendoch v obrannom priemysle a konkrétnych investičných tipoch nájdete v novom e-booku od XTB TOP zbrojárske spoločnosti. Publikácia ponúka prehľad najdôležitejších európskych a svetových hráčov, analýzu vplyvu geopolitických udalostí na trhy a praktické rady, ako začať investovať do tohto dynamického odvetvia. E-book  je bezplatne k dispozícii každému, kto chce pochopiť rastúci význam zbrojárskeho priemyslu v modernom svete.

Investovanie je riskantné. Investujte zodpovedne.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných firiem si môžete kúpiť TU.


Predchádzajúci článokTesla na Starom kontinente kolabuje, Nemci ju odmietajú kupovať
Ďalší článokTrumpova tarifná atómovka: 25 % clá na autá vyrobené mimo USA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno