TOP 5 európskych zbrojoviek

Európsky obranný priemysel zažíva výraznú transformáciu, ktorá podľa analytičky Chloe Lemarie zo spoločnosti Jefferies predstavuje „novú investičnú paradigmu„. Lemarie predpokladá, že európske krajiny môžu čoskoro zvýšiť svoje vojenské výdavky na 3 % až 3,5 % HDP. Aktuálne väčšina štátov NATO v Európe míňa približne 2 % HDP (nie všetci to dodržiavajú), čo je minimálna úroveň odporúčaná alianciou. Pre porovnanie, Spojené štáty míňajú na obranu približne 3 % HDP.

Tento nárast výdavkov o 1 až 1,5 % HDP by mohol predstavovať až 200 miliárd USD ročne na dodatočné zbrojárske výdavky. Tento obrovský balík financií pravdepodobne skončí v rukách výrobcov zbraní a vojenskej techniky. Európska únia je pritom pripravená výrazne zvýšiť svoje obranné výdavky v rámci nového plánu ReArm Europe, ktorý by mohol v priebehu štyroch rokov mobilizovať až 800 miliárd EUR. O tejto téme sme Vás informovali aj v našom podcaste:

Hlavným dôvodom tohto posunu sú obavy, že Spojené štáty môžu v budúcnosti obmedziť svoju podporu Európe a Ukrajine. Situácia sa komplikuje aj rastúcim napätím s Ruskom, čo núti európske vlády investovať do obrany výraznejšie než v minulosti. Chloe Lemarie odporúča päť európskych zbrojárskych firiem, ktoré považuje za výhodnú investíciu: Rheinmetall (Nemecko), Dassault Aviation (Francúzsko), Renk (Nemecko), Leonardo (Taliansko) a Babcock International (Veľká Británia).

Podľa Lemarie práve tieto spoločnosti ťažia z rastúceho dopytu po „krátkodobých produktoch“, ako sú munícia či obranné systémy, ktoré je možné rýchlo vyrobiť a dodať. Naopak, firmy orientované na projekty s dlhším výrobným cyklom, ako sú ponorky či veľké bojové systémy, čelia väčším rizikám v prípade zmeny politických priorít.

Rheinmetall: Líder v rýchlo rastúcom segmente

Medzi piatimi odporúčanými akciami vyniká najmä nemecká spoločnosť Rheinmetall, ktorá je známa výrobou munície, obrnených vozidiel a tankov. Práve jej zameranie na produkty s krátkym výrobným cyklom jej dáva najväčší rastový potenciál. Lemarie stanovila pre Rheinmetall cenový cieľ na 1 540 EUR za akciu, pričom akcie sa aktuálne obchodujú na úrovni 1 406 EUR.

Rok 2024 bol pre nemeckú zbrojársku spoločnosť Rheinmetall mimoriadne úspešný. Firma zaznamenala 36 % nárast tržieb, pričom jej prevádzkový zisk stúpol o 61 % na rekordných 1,48 miliardy EUR. Zbrojársky gigant Rheinmetall profitoval predovšetkým z prudko rastúceho dopytu po obranných produktoch, kde predaj stúpol až o 50 %.

Tento trend bude podľa predstaviteľov spoločnosti pokračovať aj v roku 2025, keď očakáva ďalší 25-30 % nárast predaja. Výrazne sa zlepšila aj zisková marža firmy, ktorá vzrástla z 12,8 % v roku 2023 na 15,2 % v roku 2024. Na rok 2025 manažment firmy odhaduje, že prevádzková marža mierne porastie na 15,5 %. Najväčší európsky výrobca munície sa nedávno tiež zaradil medzi najhodnotnejšie firmy v Nemecku podľa trhovej kapitalizácie, keď dokonca prekonal ikonického nemeckého automobilového giganta Volkswagen.

TOP 5 európskych zbrojoviek podľa analytikov Jeffries
Zdroj: Wall Street Journal

Ďalší silní hráči v zbrojárskom sektore

Okrem Rheinmetallu, ktorý je vďaka svojmu zameraniu na rýchlo vyrobiteľné obranné systémy najväčším favoritom analytikov, ponúka európsky zbrojársky trh aj ďalšie atraktívne investičné príležitosti. Jednou z nich je francúzska spoločnosť Dassault Aviation, ktorá sa špecializuje na výrobu stíhacích lietadiel a ďalších leteckých technológií. Spoločnosť je známa najmä produkciou ikonických stíhačiek Rafale, ktoré patria medzi najmodernejšie bojové lietadlá na svete. Dassault má aktuálne cenový cieľ na úrovni 350 EUR za akciu, pričom akcie sa obchodujú na hodnote 313,60 EUR.

Ďalším odporúčaným titulom je nemecký výrobca obranných komponentov Renk, ktorý vyrába pokročilé prevodové systémy pre tanky, obrnené vozidlá a námorné plavidlá. Renk má silnú pozíciu na trhu a profituje zo zvýšeného dopytu po modernizácii vojenskej techniky. Cenový cieľ pre Renk je 44 EUR, pričom akcie sa aktuálne pohybujú na úrovni 43,47 EUR. Ak Vás zaujímajú zbrojárske akcie, v článku nižšie sa dozviete viac:

Medzi perspektívne firmy patrí aj talianska spoločnosť Leonardo, ktorá je kľúčovým výrobcom vrtuľníkov, leteckých systémov a obranných technológií. Leonardo sa zameriava na rozvoj moderných obranných riešení a spolupracuje s viacerými medzinárodnými partnermi v oblasti bezpečnosti. Podnikanie firmy sa delí do 5 segmentov: vrtuľníky, lietadlá, konštrukcie, elektronika, kybernetická bezpečnosť. Medzi najznámejšie produkty talianskej spoločnosti patria bojové lietadlá M-346 a vrtuľníky AW139. Analytici stanovili jej cenový cieľ na 52 EUR, pričom akcie sa obchodujú za 47,09 EUR.

Päticu odporúčaných spoločností uzatvára britská spoločnosť Babcock International, ktorá sa špecializuje na výrobu vybavenia pre námorníctvo, ponorky a vojenské lode. Babcock je dôležitým dodávateľom pre britskú armádu a jeho portfólio zahŕňa projekty, ktoré posilňujú európsku obrannú infraštruktúru. Analytici stanovili cieľovú cenu pre akcie Babcock na 9 GBP, pričom súčasná cena akcií je 7,57 GBP.

Európske akcie prekonávajú americké

Za posledné tri mesiace zaznamenali akcie piatich európskych zbrojárskych firiem výrazný rast, v priemere až o 90 %. Tento nárast je dôsledkom rastúceho dopytu po vojenskej technike a zvyšujúcich sa obranných rozpočtov v Európe. Akcie týchto firiem sa však obchodujú pri pomerne vysokom pomere ceny k zisku (P/E), ktorý dosahuje v priemere 33-násobok očakávaných ziskov v roku 2025.

Pre porovnanie, nemecký akciový index DAX sa aktuálne obchoduje pri P/E na úrovni 15-násobku očakávaných ziskov, čo naznačuje, že investori sú ochotní zaplatiť prémiu za potenciál rýchleho rastu týchto firiem. Naopak, veľkí americkí zbrojárski giganti ako Lockheed Martin, Northrop Grumman, L3Harris Technologies a General Dynamics zaznamenali v posledných mesiacoch pokles.

TOP 5 európskych zbrojoviek podľa analytikov Jeffries
Zdroj: GuruFocus

Tieto firmy sa momentálne obchodujú pri priemernom P/E na úrovni 17-násobku očakávaných ziskov v roku 2025. Od novembrových volieb v USA akcie týchto štyroch amerických spoločností klesli v priemere o 13 %, čím zaostali za indexom S&P 500 o 11 percentuálnych bodov. Tento pokles je dôsledkom obáv, že po návrate Donalda Trumpa na post prezidenta môžu Spojené štáty obmedziť vojenské výdavky a zmeniť podmienky pre získavanie armádnych kontraktov.

Prečo európske akcie lákajú investorov?

Európske zbrojárske akcie sa v posledných mesiacoch stali výrazne atraktívnejšími pre investorov z viacerých dôvodov. Prvým kľúčovým faktorom je nárast obranných výdavkov v európskych krajinách. Po rokoch stabilného investovania na úrovni približne 2 % HDP sa očakáva, že výdavky na obranu vzrastú na 3 % až 3,5 % HDP.

Tento posun je reakciou na geopolitické napätie, najmä na možné obmedzenie podpory zo strany Spojených štátov v prípade vojnového konfliktu na Ukrajine alebo narastajúceho napätia s Ruskom. Druhým faktorom je rýchla výroba a dodávka krátkodobých obranných systémov. Spoločnosti ako Rheinmetall a Renk, ktoré sa zameriavajú na výrobu munície a obrnených vozidiel, profitujú z dopytu po produktoch, ktoré je možné nasadiť v relatívne krátkom čase.

Tretím dôvodom je, že európske firmy sa vyhli poklesu, ktorý postihol amerických zbrojárskych gigantov. Zatiaľ čo americké spoločnosti ako Lockheed Martin či Northrop Grumman čelia obavám z možného poklesu vojenských výdavkov pod vedením Donalda Trumpa. Európske akciové trhy tak zaznamenali od začiatku roka silný rast, pričom index Euro STOXX 50 dosiahol historické maximá po 25 rokoch. Investori, ktorí dlhé roky uprednostňovali americké akcie, začínajú presúvať kapitál do Európy.

Dôvodom je kombinácia atraktívnych valuácií, očakávanej hospodárskej podpory zo strany Nemecka a potenciálneho mierového riešenia konfliktu na Ukrajine. Podľa prieskumu Bank of America sú fund manažéri najoptimistickejší voči európskym akciám za posledný rok. Až 76 % očakáva, že európske trhy budú v roku 2025 pokračovať v raste. O tejto téme sme viac písali v článku nižšie:

Očakáva sa, že nová nemecká vláda by mohla uvoľniť fiškálne obmedzenia a zvýšiť vládne výdavky, čo by mohlo podporiť ekonomiku celého regiónu. Ďalším faktorom je uvoľnenie menovej politiky ECB. Až 59 % investorov predpokladá, že inflácia v Európe bude klesať rýchlejšie ako v iných častiach sveta, aj keď miliardové výdavky na obranu môžu opäť naštartovať infláciu.

V neposlednom rade zohráva úlohu aj pozitívna nálada na trhu. Európske zbrojárske akcie si získali dôveru investorov, ktorí očakávajú, že rast vojenských rozpočtov a dopyt po obranných technológiách budú pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Tento trend môže európskym firmám priniesť stabilný rast výnosov a ziskov, čo ich robí atraktívnymi pre dlhodobých investorov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNový šéf, nová nádej: Wall Street verí v záchranu Intelu
Ďalší článokNvidia predstavila čip Blackwell Ultra AI, trh reaguje chladne
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno