TOP 3 edukačné materiály

Letná sezóna začala a s ňou aj čas dovoleniek a odpočinku. Leto býva pokojnejším obdobím s prebytkom voľného času, ale okrem možností relaxu taktiež poskytuje možnosť rozšíriť si svoje znalosti z oblastí, ktoré vás zaujímajú. Pokiaľ sa chcete sústrediť na svet investícií a tradingu, máme pre vás tri bezplatné materiály, ktoré vám pomôžu zdokonaliť sa a stať sa zbehlým investorom či traderom.

1. Tvorba akciového portfólia

TOP 3 edukačné materiály XTB na leto 2024

Videokurz Tvorba akciového portfólia Tomáša Vranku patrí k tým najpopulárnejším vzdelávacím materiálom v XTB. Pokiaľ sa zaujímate o dlhodobé investovanie do akcií a ETF, tento kurz je ideálny pre úplných začiatočníkov i mierne pokročilých, ktorí si chcú osviežiť alebo rozšíriť svoje základné znalosti. Tomáš Vranka sa akciovému investovaniu venuje už viac ako 10 rokov a pre XTB tvorí veľkú časť obsahu na túto tému.

Tento videokurz je tak do určitej miery výťahom toho najdôležitejšieho, čo sa za svoju investičnú kariéru dozvedel. Vo videách nájdete kompletný postup, ako zostaviť investičné portfólio tak, aby vyhovovalo vašim požiadavkám. Všetko od všeobecných informácií a výberu akcií či ETF, cez samotný nákup titulov, až po následné zabezpečenie celého portfólia.

Kompletný obsah kurzu:

 • Úvod do sveta akciového investovania
 • Akcie vs. ETF
 • Výkonnosť a prepady ETF
 • Akcie (hodnotové vs. rastové)
 • Akcie (základné finančné ukazovatele)
 • Diverzifikácia, psychológia, predaj
 • Zdroje informácií
 • Netradičné zdroje informácií

Odkaz na bezplatné prehranie videokurzu: https://sk.xtb.com/tvorba-akcioveho-portfolia

2. Tvorba akciového portfólia

TOP 3 edukačné materiály XTB na leto 2024

V prípade, že vás láka viac krátkodobé obchodovanie, kurz Trading pre začiatočníkov Karola Hajdučka je ideálnym odrazovým mostíkom pre začínajúcich traderov. Hoci trading a investovanie býva často verejnosťou považované za jedno a to isté, jedná sa o dve úplne odlišné disciplíny. Investovanie je skôr pasívna dlhodobá záležitosť. Keď však hovoríme o tradingu, ide skôr o krátkodobé aktívne obchodovanie, kde veľkú úlohu zohráva technická analýza vo forme grafov a indikátorov. Trading je tiež často spájaný s inými inštrumentmi ako investície. Okrem akciových indexov je tiež populárne obchodovanie komodít (napr. zlato, ropa, zemný plyn alebo kakao), menových párov, prípadne aj kryptomien.

Krátkodobé obchodovanie je bezpochyby náročnejšou disciplínou ako pasívne investovanie a nie je pre každého. Aby sa človek stal úspešným obchodníkom, je potrebné viac štúdia aj tréningu. Výhodou je ale fakt, že pokiaľ sa človek naozaj prepracuje k dlhodobej ziskovosti v krátkodobom obchodovaní, nie je už viazaný na rast finančných trhov, pretože je schopný byť ziskový v akomkoľvek prostredí.

Vo videokurze Trading pre začiatočníkov nájdete:

 • Ako sa zúčastniť trhu
 • Špecifiká trhov a ich výber
 • Základy a pokročilé metódy technickej analýzy
 • Základy fundamentálnej analýzy a indikátory
 • Ako riadiť riziko
 • Psychológia v obchodovaní a najčastejšie chyby
 • Tvorba obchodného plánu

Odkaz na bezplatné prehranie videokurzu: https://vzdelavanie.xtb.com/trading-pre-zaciatocnikov

3. E-book: Ako nakúpiť či predať zlato v XTB

TOP 3 edukačné materiály XTB na leto 2024

Tretím materiálom, ktorý stojí za zmienku, je „zlatý e-book”. Zlato je bezpochyby dlhodobo jedným z najpopulárnejších investičných aj tradingových inštrumentov. Vďaka tomu v priebehu rokov vzniklo mnoho spôsobov, ako tento drahý kov obchodovať. Samozrejme sa ponúka nákup zlata vo fyzickej podobe. To je ale spojené s problematickou a potenciálne drahou úschovou.

Stále viac investorov kvôli tomu volí možnosť „komoditného ETF na zlato”, eventuálne nákup akcií spoločností, ktoré sú s produkciou zlata spojené. Pre traderov je tu aj možnosť obchodovať zlato na páku pomocou kontraktov CFD.

Všetky tieto možnosti majú svoje pre a proti. Tento e-book by Vám mal pomôcť nielen so zorientovaním v aktuálnej situácii na trhu so zlatom, ale aj s rozhodnutím, akú formu zlata pre vaše obchodné účely zvoliť.

V e-booku s názvom Ako nakúpiť či predať zlato v XTB sa dozviete:

 • Ako vyzerá aktuálna fundamentálna situácia
 • Ako zlato reaguje na rastúci záujem centrálnych bánk
 • Čo sa stane so zlatom po zvýšení sadzieb zo strany Fedu
 • Aký je výhľad na ďalší vývoj zlata
 • Ako obchodovať zlato v XTB

Odkaz na bezplatné stiahnutie e-booku v PDF: https://sk.xtb.com/ako-nakupit-ci-predat-zlato-v-xtb

Poučenie o rizikách spojených s investovaním

Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov. Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokFrancúzsko prekvapilo: Ľavica triumfuje, krajina v patovej situácii
Ďalší článokDobijú čínske automobilky svet? Expanzia zrýchľuje

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno