Rekordný rok 2021

Rok 2021 sa bude napriek niektorým výkyvom s veľkou pravdepodobnosťou pamätať ako ďalší z radu úspešných a z určitých pohľadov dokonca rekordný. Od januára do septembra vstúpilo na americkú akciovú burzu 953 spoločností, čo je o takmer 300 viac ako v rekordnom roku 1996 počas Dotcom bubliny. K 23. novembru počet debutujúcich firiem prekonal minuloročný počet o 141,3%.

Najväčší ohlas vyvolali debuty firiem ako Coinbase, Robinhood, Grab, Roblox, Affirm, Rivian, Lucid Motors, Digital World, Poshmark, Qulatrics, Bumble, Oscar Health, Coupang, Coursera, AppLovin, UiPath, The Honest, Marqeta, Spinklr, LegalZoom, Xometry, Confluent, SentinelOne, DiDi, Couchbase, Duolingo, Freshworks, GitLab, Udemy, WeWork, NerdWallet, Squarespace , Amplitude, Clover Health, Deliveroo, Wise, About You, OVH Cloud, Hims and Hers Health, Darktrace, Vimeo či SoFi.

Celkom dlhý zoznam pre investorov a zďaleka nie celý. Najočakávanejším vstupom na burzu v roku 2021 sme sa venovali už začiatkom tohto roka a tento raz sa pozrieme na najočakávanejšie IPO roka 2022.

10. Epic Games

Epic Games je videoherná spoločnosť a je známa predovšetkým vďaka svojej hre Fortnite, ktorá zožala globálny úspech. Populárna „strieľačka“ totiž patrí medzi 10 najhranejších online hier na svete s viac ako 350 miliónmi registrovaných používateľov. Tí majú k hre prístup zdarma, pričom firma zarába peniaze z nákupov v aplikácii.

Od svojho založenia v roku 1991 má Epic Games na konte viac ako 50 hier a nedávno získala pod svoju stechu taktiež aplikáciu HouseParty určenú pre smartfóny a niekoľko ďalších technológií na vývoj hier. Okrem hier má podnik na konte aj Unreal Engine, softvérový rámec na vývoj hier, ktorý môžu používať ďalší vývojári hier.

Za chrbtom Epic Games stoja viacerí silní hráči na čele s čínskym gigantom Tencent Holdings, ktorý v roku 2012 kúpil 40% podiel v spoločnosti. Ďalšími akcionármi sú prví investori, zamestnanci a spoločnosti rizikového kapitálu. Posledné kolo financovania v apríli 2021 ocenilo Epic Games na 28,7 miliardy dolárov a hoci stále nie je jasné či firma vstúpi v roku 2022 na burzu, je to veľmi pravdepodobné.


9. Northvolt

Elektromobilita vzala nedávno automobilový priemysel útokom, avšak nové startupy v niektorých prípadoch predávajúce skôr víziu ako autá vznikajú predovšetkým v USA a v Číne. Rastúci dopyt po elektromobiloch ako aj tlak EÚ na znižovanie emisií tlačí veľké európske automobilky k tejto zmene taktiež. A tie budú potrebovať dodávateľov batérií, ktoré sú naďalej najväčší problém elektrických áut oproti klasickým vozidlám so spaľovacím pohonom, keďže ich výdrž je pomerne slabá a nabíjanie pomalé. Práve preto mnoho investorov obracia svoj pohľad k tomuto odvetviu.

A tu majú európske podniky čo ponúknuť. V predchádzajúcich rokoch vzniklo viacero potenciálnych startupov skúmajúcich nové typy batérií. Jednou z nich je švédsky Northvolt AB, ktorý sa špecializuje na lítium-iónovú technológiu. Cieľom spoločnosti je do roku 2030 získať 25% podiel na európskom trhu, pričom k tomuto číslu by mu mal dopomôcť aj nemecký koncern Volkswagen, ktorý do firmy investoval už 1,4 miliardy eur.

V poslednom kole financovania Northvolt získal 5,8 miliardy eur a oznámil, že má od najväčších automobiliek objednávky v hodnote 20 miliárd dolárov. Trhová hodnota podniku sa odhaduje na 10,5 miliardy eur, pričom počas očakávaného vstupu na burzu, ktorý by sa mohol uskutočniť v koncom budúceho roka by podľa niektorých odhadov mohla vyšplhať na 20 až 30 miliárd eur.

8. Revolut

Londýnsky fintech startup Revolut sa snaží spraviť revolúciu v osobných financiách európskych používateľov. Mobilná aplikácia, ktorá si získala rýchlu popularitu medzi cestovateľmi, keďže ponúkala zdarma výbery z bankomatov v cudzích krajinách či menové kurzy bez akýchkoľvek poplatkov až do výšky 6 000€. Pre cestujúcich to boli ušetrené doslova desiatky eur.

Postupne si Revolut získaval priazeň čoraz širšieho spektra ľudí a dnes ponúka bankové účty, medzinárodné prevody peňazí, cashbacky, nástroje na platenie účtov a rozpočtovanie či dokonca obchodovanie s kryptomenami a akciami. V roku 2020 firma dosiahla výnosy na úrovni 221 miliónov libier, čo predstavuje medziročný nárast o 57% a jej služby k júnu 2021 používa už 15,5 miliónov ľudí.

Vďaka rýchlemu rastu sa z Revolutu stal najcennejší startup vo Veľkej Británii a jeden z najcennejších v Európe. V júli získal od investorov 800 miliónov dolárov, ktoré ohodnotili podnik na 33 miliárd dolárov. Tieto prostriedky plánuje využiť na vývoj nových produktov a zároveň na expanziu do USA, ale aj Indie.

7. Impossible Foods

Medzi najočakávanejšie IPO sme zaradili taktiež výrobcu „rasltinného mäsa“ Impossible Foods. Keď v roku 2019 vstúpil na akciový trh jeho hlavný konkurent, Beyond Meat, vyvolalo to veľký ohlas, keď jeho akcie v prvý deň obchodovania vystrelili o 163%. Zo svojho maxima však už poklesli o 70% a optimizmus sa vytratil.

Ohľadom Impossible Foods však pretrváva. Spoločnosť, vedená generálnym riaditeľom, zakladateľom a bývalým profesorom zo Stanfordu, Patom Brownom, by mala zažiť debut na burze v ďalšom roku. Značka vyrábajúca falošné mäso na báze hráškového proteínu sa predovšetkým v USA teší veľkej popularite. Podnik má na konte viaceré dôležité partnerstvá s reštauračnými sieťami vrátane Burger Kingu a White Castle.

Vďaka týmto spoluprácam by si mohli milovníci týchto sietí už čoskoro globálne vychutnávať zdravšiu alternatívu v podobe Impossible Whooper či Impossible Slider. Hodnota firmy sa odhaduje na zhruba 10 miliárd dolárov.


6. Trustly

Trustly je švédska fintech spoločnosť, ktorej hlavným produktom je otvorená banková platobná metóda. Tá svojim zákazníkom umožňuje platiť priamo prostredníctvom svojho online bankového účtu bez použitia aplikácie alebo karty. Stratégia agresívneho rastu by z firmy mohla urobiť atraktívny úlovok. Len v USA Trustly získalo 20 miliónov používateľov v Severnej Amerike, ich spracované platby presiahli 10 miliárd dolárov a tržby sa zvýšili medziročne o 300%.

Dlhšie sa diskutovalo, že platobná firma by mohla vstúpiť na akciový trh už v tomto roku, avšak kvôli kontrole zo strany regulačných orgánov musela spoločnosť svoje plány odložiť. Dá sa ale očakávať, že vstup na burzu by mohol prísť začiatkom roku 2022, pričom trhová kapitalizácia by mohla byť na úrovni 11 miliárd dolárov.

5. Instacart

Instacart sa zaradil medzi najočakávanejšie IPO už v roku 2021, avšak manažment sa rozhodol svoj debut na burze odložiť. Spoločnosť prevádzkuje službu vyzdvihnutia a doručovania potravín v rámci USA. V rámci svojho podnikania pritom spolupracuje s viac ako 25 000 maloobchodmi s potravinami a veľkoobchodnými reťazcami. Zákazníci platia za doručenie poplatok vo výške $3,99 USD a 5% servisný poplatok.

V roku 2020 príjmy Instacartu dosiahli hodnotu 1,5 miliardy dolárov, pričom spoločnosť zaznamenala aj svoj prvý ziskový mesiac. Podľa odhadov má aktuálne podnik 9,6 milióna aktívnych používateľov a viac ako 500 000 partnerských kuriérov. Jarné kolo fundraisingu ocenilo online obchod s doručovaním potravín na 39 miliárd dolárov.

4. Discord

Mnohé sociálne siete sa snažia napodobniť úspech Facebooku, Instagramu, WhatsAppu, Snapu alebo TikToku. Nepodarí sa to však ani zlomku. Jednou z tých, ktorým sa to však podarilo je americký Discord. Platforma na skupinové chatovanie, ktorá nepredáva cielené reklamy, sa rozrástla z hernej komunity na globálneho hráča, keď v súčasnosti ju používa viac ako 140 miliónov mesačných používateľov.

Tento počet sa aj naďalej rozrastá, keďže Discord sa stal oľúbeným miestom pre knižné kluby, koncerty, skupinové projekty, ale aj konferencie, ktoré sa museli presunúť počas pandémie do online sféry. O kúpu Discordu sa nedávno zaujímal aj technologický gigant Microsoft, ktorý ponúkal za sociálnu sieť 10 miliárd dolárov, avšak rokovania boli odročené na neurčito. V septembri 2021 získal Discord vo financovaní 600 miliónov dolárov, čím získal ocenenie 17 miliárd dolárov.

3. Databricks

Dáta, dáta, dáta. Žijeme v dobe, kedy každá firma získava čoraz väčšie množstvo údajov či už od zákazníkov, systémov či iných technológií. Tieto dátové informácie vedia spoločnostiam poskytnúť dôležité pohľady, avšak iba v prípade, že ich vie analyzovať, vizualizovať a interpretovať.

Jednou zo spoločností, ktorá svojim klientom v tejto úlohe pomáha ja Databricks. Tá dodáva nástroje zjednodušenie správy databáz, implementáciu AI a vizualizáciu údajov. Aktuálne sa môže pochváliť viac ako 5 000 klientmi v 19 krajinách, pričom v roku 2022 by mohla prvýkrát zaznamenať tržby presahujúce 1 miliardu dolárov, čo predstavuje 75% medziročný nárast. V nedávnom financovaní Databricks získalo 1,6 miliardy dolárov a ocenenie 38 miliárd dolárov.


2. Klarna

Najhodnotnejší európsky startup je opäť zo Švédska a má vedúce postavenie na extrémne rýchlo rastúcom trhu BNPL (buy now, pay later) alebo aj „kúpte teraz a plaťte neskôr“. Spoločnosti presadzujúce túto finančnú technológiu majú za cieľ vytlačiť kreditné karty (nie debetné) a ich netransparentné úroky pri omeškaní. Vďaka BNPL si môžu zákazníci nakúpiť produkty zo svojho obľúbeného e-shopu tak, že si rozdelia platby do niekoľkých splátok (mesačné, štvrťročné, ročné) bez platenia úrokov. V prípade dlhších časových úsekov alebo nízkej bonity platia zákazníci vopred určený úrok, ktorý sa nemení.

BNPL riešenia od Klarny v súčasnosti využíva už viac ako 300 000 obchodníkov a viac ako 100 miliónov aktívnych zákazníkov. V tomto roku sa štokholmská spoločnosť navyše rýchlo rozširuje do sveta aj skrz dôležité partnerstvá. Jedným z nich je spolupráca s podnikom Stripe, jednotkou v našom zozname, ktorá umožní svojim klientom platby skrz Klarna BNPL metódu. V roku 2020 firma prvýkrát prekonala príjmy nad 1 miliardou dolárov, pričom súčasné cenenie Klarny sa odhaduje na zhruba 45 miliárd eur.

1. Stripe

Stripe je po Instacarte a Trustly ďalšou spoločnosťou, ktorá mala debutovať na akciovom trhu už v roku 2020. Tento írsko-americký fintech startup vo svojom poslednom kole financovania začiatkom roka 2021 získal 600 miliónov dolárov a jeho ocenenie stúplo na 95 miliárd dolárov. Vďaka tomu by mohol byť vstup na burzu v podaní Stripe jeden z najväčších ak nie najväčší v histórií.

Spoločnosť založili bratia John a Patrick Collisonovci v malej kancelárii v Dubline, avšak v relatívne krátkom čase sa rozrástla na jedného z hlavých globálnych hráčov na trhu spracovania platieb. Jej služby využívajú milióny firiem vrátane Amazonu, Google, Salesforce, Microsofy či Shopify a v súčasnosti jej tržby už presahujú 7,5 miliardy dolárov ročne.

Podobne ako mnoho ďalších technologických podnikov aj Stripe benefitoval z pandémie a rýchlejšieho prechodu firiem do online sféry. Navyše, investície do umelej inteligencie (AI) a strojového učenia mu pomáhajú rozbiehať nové oblasti podnikania. Najočakávanejšie IPO 2022

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie MongoDB stúpajú o 20% po prekonaní analytických predpokladov
Ďalší článokAkcie Weibo v Hong Kongskom debute klesli o 7%
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno