Bitcoin udával trend každým rokom od doby vstupu na trh. Bitcoin je v čele kryptomien postavených na decentralizovanej sieti peer-to-peer. V podstate sa stal štandardom pre kryptomeny a inšpiroval légiu stúpencov a spinoffov. Dnes sa pozrieme na TOP 10 altcoinov iných ako bitcoin a na to čo ich čaká v roku 2021. Pred tým si však zadefinujeme pojmy ako kryptomena a altcoin.

Kryptomena v kryptomenách označuje zložitú kryptografiu, ktorá umožňuje vytváranie a spracovanie digitálnych mien a ich transakcií v decentralizovaných systémoch. Popri tejto dôležitej „krypto“ funkcii týchto mien je spoločný záväzok k decentralizácii; kryptomeny zvyčajne vyvíjajú ako kód tímy, ktoré stavajú na mechanizmoch vydávania (často, aj keď nie vždy, prostredníctvom procesu nazývaného „mining“) a ďalších kontrolných mechanizmov.

Kryptomeny sú takmer vždy navrhnuté tak, aby boli oslobodené od vládnych manipulácií a kontroly, aj keď sa ich čoraz populárnejší tento základný aspekt priemyslu dostal pod paľbu. Meny modelované po bitcoinoch sa nazývajú altcoiny a v niektorých prípadoch „ shitcoiny “ a často sa pokúšajú prezentovať ako upravené alebo vylepšené verzie bitcoinu. V súčasnosti existuje viac ako 4000 altcoinov. Nižšie uvádzame TOP 10 altcoinov, podľa mnohých odborníkov zo sveta kryptomien.

Ethereum je decentralizovaná softvérová platforma. Cieľom spoločnosti Ethereum je vytvoriť decentralizovanú sadu finančných produktov, ku ktorým môže mať ktokoľvek na svete bezplatný prístup, bez ohľadu na národnosť, etnickú príslušnosť alebo vieru.  V roku 2014 zahájilo Ethereum predpredaj éteru. Podľa Etherea sa dá použiť na „kodifikáciu, decentralizáciu, zabezpečenie a obchodovanie s čímkoľvek.“ Po útoku na DAO v roku 2016 sa Ethereum rozdelilo na Ethereum (ETH) a Ethereum Classic (ETC). K januáru 2021 malo Ethereum (ETH) trhovú kapitalizáciu vo výške 138,3 miliárd dolárov a hodnotu na token 1 273,80 dolárov.

V roku 2021 Ethereum plánuje zmeniť svoj konsenzusný algoritmus z proof-of-work na proof-of-stake. Tento krok umožní sieti Etherea bežať s oveľa menšou energiou a zvýšenou rýchlosťou transakcií. Dôkaz o zámere umožňuje účastníkom siete „vsadiť“ svoj éter do siete. Tento proces pomáha zabezpečiť sieť a spracovať transakcie, ktoré sa vyskytnú. Tí, ktorí to robia, sú odmeňovaní éterom podobným úrokovému účtu. Toto je alternatíva k mechanizmu bitcoinu zameraného na dôkaz o práci, kedy sú ťažiari odmeňovaní viac bitcoinu za spracovanie transakcií.  Ethereum koncom roku 2020 atakovalo hranicu 1500 dolárov za jednotku a za posledný rok dosiahla 629% nárast.

Medzi TOP 10 altcoinov určite patrí Litecoin, ktorý bol uvedený na trh v roku 2011, patril medzi prvé kryptomeny, ktoré nasledovali stopu bitcoinu, a často sa o ňom hovorilo ako o „striebre za zlato bitcoinu“. Vytvoril ho Charlie Lee, absolvent MIT a bývalý inžinier spoločnosti Google. Litecoin je založený na globálnej platobnej sieti typu open-source, ktorá nie je kontrolovaná žiadnym ústredným orgánom a používa „scrypt“ ako dôkaz práce, ktorý je možné dekódovať pomocou CPU spotrebiteľského stupňa. Aj keď je Litecoin v mnohých ohľadoch ako bitcoin, má vyššiu mieru generovania blokov, a preto ponúka rýchlejší čas na potvrdenie transakcie. Okrem vývojárov rastie počet obchodníkov, ktorí akceptujú litecoin. Od januára 2021 mal Litecoin trhový strop 10,1 miliárd dolárov a hodnotu na token 153,88 dolárov, čo z neho robí šiestu najväčšiu kryptomenu na svete. Vyzerá to však, že svoj All-time high tak skoro neprekoná, keďže koncom roka 2017 sa cena za jeden token vyšplhala na cenu 322,17 dolárov.

CARDANO

3. CARDANO

Cardano je kryptomena, ktorá bola vytvorená na základe výskumného prístupu inžiniermi, matematikmi a odborníkmi na kryptografiu. Projekt spoluzaložil Charles Hoskinson, jeden z piatich počiatočných zakladajúcich členov spoločnosti Ethereum. Po nejakých nezhodách so smerom, ktorým sa Ethereum uberal, odišiel a neskôr pomohol vytvoriť Cardano.

Tím, ktorý stojí za Cardanom, vytvoril svoj blockchain rozsiahlym experimentovaním a recenzovaným výskumom. Vedci, ktorí stoja za projektom, napísali viac ako 90 článkov o blockchainovej technológii na rôzne témy. Tento výskum je chrbtovou kosťou Cardana.

Cardano si kladie za svoj cieľ v najbližších rokoch byť finančným operačným systémom na svete založením decentralizovaných finančných produktov podobne ako v prípade Etherea a okrem iného poskytovaním riešení pre interoperabilitu reťazcov, podvody s voličmi a sledovanie zákonných zmlúv. K januáru 2021 má Cardano trhovú kapitalizáciu 9,8 miliárd dolárov a jeden token sa obchoduje za 0,32 dolára, pričom už po necelých štyroch mesiacoch od uvedenia dosiahla svoj All-time high (1,1569 dolárov za token).

Polkadot podľa mnohých odborníkov bude patriť medzi TOP 10 altcoinov v roku 2021 a je zameraná na zabezpečenie interoperability (shopnosti rôznych systémov vzájomne spolupracovať) medzi ostatnými blockchainmi. Jeho protokol je navrhnutý na pripojenie oprávnených a nepovolených blockchainov, ako aj Oracle, aby systémy mohli spolupracovať pod jednou strechou.

Hlavnou súčasťou spoločnosti Polkadot je jej prenosový reťazec, ktorý umožňuje interoperabilitu rôznych sietí. Umožňuje tiež „parachainy“ alebo paralelné blockchainy s vlastnými natívnymi tokenmi pre konkrétne prípady použitia. 

Polkadot vytvoril Gavin Wood, ďalší člen hlavných zakladateľov projektu Ethereum, ktorý mal rozdielne názory na budúcnosť projektu. Od januára 2021 má Polkadot trhovú kapitalizáciu 11,2 miliárd dolárov a jeden DOT sa momentálne sa obchoduje za 15,571 dolára na token.

Bitcoin Cash si drží dôležité miesto v histórii altcoinov, pretože je to jeden z prvých a najúspešnejších hard forkov pôvodného bitcoinu. Vo svete kryptomien fork znamená výsledok debát a hádok medzi vývojármi a baníkmi. Kvôli decentralizovanej povahe digitálnych mien musia byť veľkoobchodné zmeny v kóde podkladom pre daný token alebo mincu vykonané na základe všeobecného konsenzu; mechanizmus tohto procesu sa líši podľa konkrétnej kryptomeny.

Spoločnosť BCH začala svoju pôsobnosť v auguste 2017 v dôsledku jedného z týchto rozdelení. Debata, ktorá viedla k vytvoreniu BCH, sa týkala škálovateľnosti; sieť bitcoinov má limit na veľkosť blokov: jeden megabajt, pričom BCH zvyšuje veľkosť bloku z jedného MB na osem MB s tým, že väčšie bloky môžu obsahovať viac transakcií, a preto by sa zvýšila rýchlosť transakcie. Robí tiež ďalšie zmeny, vrátane odstránenia protokolu Segregated Witness, ktorý má vplyv na blok priestoru. K januáru 2021 mala BCH trhovú kapitalizáciu vo výške 8,9 miliárd dolárov a momentálnu hodnotu na token 391,81 dolárov čo je takmer 10 menej ako jej All-time high.

stellar

6. STELLAR

Stellar je otvorená blockchainová sieť navrhnutá na poskytovanie podnikových riešení prepájaním finančných inštitúcií na účely veľkých transakcií. Obrovské transakcie medzi bankami a investičnými spoločnosťami, ktoré by zvyčajne trvali niekoľko dní, množstvo sprostredkovateľov a stáli by veľa peňazí, je dnes možné vykonať takmer okamžite bez sprostredkovateľov a pre tých, ktorí uskutočňujú transakciu, nestoja takmer nič.

Stellar založil Jed McCaleb, zakladajúci člen Ripple Labs a vývojár protokolu Ripple. Nakoniec opustil svoju rolu u Ripple a pokračoval v spoluzakladaní Nadácie Stellar Development Foundation. Stellar Lumens majú trhovú kapitalizáciu 6,1 miliárd dolárov a od januára 2021 sa oceňujú na 0,24 dolára.

Chainlink je decentralizovaná sieť Oracle, ktorá preklenuje priepasť medzi inteligentnými kontraktmi, ako sú napríklad zmluvy o ethereu, a údajmi mimo nich. Samotné blockchainy nemajú schopnosť dôveryhodne sa pripojiť k vonkajším aplikáciám. Decentralizované reťazce spoločnosti Chainlink umožňujú inteligentným zmluvám komunikovať s externými údajmi, aby bolo možné zmluvy uzatvárať na základe údajov, ku ktorým sa samotné Ethereum nemôže pripojiť. 

Chainlink vyvinul Sergey Nazarov spolu so Stevom Ellisom. Od januára 2021 dosahuje trhová kapitalizácia spoločnosti Chainlink 8,6 miliárd dolárov a hodnota jedného LINKu je 20,79 dolárov.

Binance Coin je úžitková kryptomena, ktorá funguje ako spôsob platby za poplatky spojené s obchodovaním na burze Binance. Tí, ktorí používajú token ako platobný prostriedok na výmenu, môžu obchodovať so zľavou. Blockchain spoločnosti Binance Coin je tiež platformou, na ktorej funguje decentralizovaná burza spoločnosti Binance. Burzu Binance založil Changpeng Zhao a táto burza je jednou z najbežnejšie používaných búrz na svete na základe objemov obchodovania.  

Binance Coin bol pôvodne token ERC-20, ktorý fungoval na blockchaine Ethereum. Nakoniec malo vlastné spustenie zo siete. Sieť využíva model konsenzu typu proof-of-stake. Od januára 2021 má Binance trhovú kapitalizáciu vo výške 6,8 miliárd dolárov, pričom jeden BNB má hodnotu 39,99 dolárov.

TETHER

9. TETHER

Tether bol jedným z prvých a najpopulárnejších zo skupiny takzvaných stablecoinov , kryptomien, ktorých cieľom je viazať ich trhovú hodnotu na menu alebo iný externý referenčný bod, aby sa znížila volatilita. Je považovaný za jeden z TOP 10 altcoinov praktický každý rok,  pretože väčšina digitálnych mien, dokonca aj tie hlavné, ako je bitcoin, zaznamenali časté obdobia dramatickej volatility, Tether a ďalšie stablecoiny sa snažia vyrovnať cenové výkyvy, aby prilákali používateľov, ktorí by inak mohli byť opatrní. Cena Tetheru je viazaná priamo na cenu amerického dolára. Systém umožňuje používateľom jednoduchšie uskutočňovať prevody z iných kryptomien späť na americké doláre včasnejšie ako v skutočnosti s konverziou na normálnu menu. 

Spoločnosť Tether, ktorá bola uvedená na trh v roku 2014, sa označuje za „platformu umožňujúcu blockchain navrhnutú na uľahčenie používania fiat mien digitálnym spôsobom“. Táto kryptomena efektívne umožňuje jednotlivcom využívať blockchainovú sieť a súvisiace technológie na obchodovanie v tradičných menách a zároveň minimalizovať volatilitu a zložitosť často spojenú s digitálnymi menami. V januári 2021 bola spoločnosť Tether treťou najväčšou kryptomenou podľa trhového stropu s celkovým trhovým stropom 24,4 miliárd dolárov a hodnotou za token 1,00 dolárov.

monero

10. MONERO

Jedna z TOP 10 altcoinov MONERO, je bezpečná, súkromná a nevystopovateľná mena. Táto kryptomena s otvoreným zdrojovým kódom bola uvedená na trh v apríli 2014 a čoskoro si získala veľký záujem medzi kryptografickou komunitou a nadšencami. Vývoj tejto kryptomeny je úplne založený na daroch a je riadený komunitou. Spoločnosť Monero bola uvedená na trh so silným zameraním na decentralizáciu a škálovateľnosť a umožňuje úplné súkromie pomocou špeciálnej techniky nazývanej „prstenové podpisy“.

Pri tejto technike sa objavuje skupina kryptografických podpisov, ktorá obsahuje aspoň jedného skutočného účastníka, ale keďže sa všetky javia ako platné, skutočný nemožno izolovať. Vďaka výnimočným bezpečnostným mechanizmom, ako je tento, si Monero vytvorilo niečo nechutnej reputácie – bolo spojené s kriminálnymi operáciami po celom svete. Aj keď je to hlavný kandidát na anonymné uskutočňovanie trestných transakcií, súkromie v Monere je tiež užitočné pre disidentov represívnych režimov na celom svete. K januáru 2021 malo Monero trhový strop 2,8 miliárd dolárov a hodnotu za token 158,37 dolárov.

Ak sa chcete dozvedieť viac noviniek zo sveta kryptomien kliknite TU.

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokAkcie Microsoft v pluse o 5% po tom čo kvartálne výsledky zničili očakávania analytikov
Ďalší článokTesla a Facebook zverejnili kvartálne výsledky. Čo v nich ukázali?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno