Stockpicking alebo ETF?

Tak ako každý druhý pondelok v mesiaci, aj tento týždeň vyšiel nový diel zo série Akciové portfólio Tomáša Vranku (APTV). Hlavnou témou bolo samozrejme súčasné dianie na trhoch, umelá inteligencia a investovanie do rozvíjajúcich sa trhov. Nakoniec sa ale Tomáš v rámci svojho pravidelného nákupu rozhodol pre ETF, čo viedlo k hlavnej téme tejto epizódy; kedy nakupovať individuálne akcie a kedy ETF?

Hlavnou myšlienkou formátu APTV je už od začiatku zostavenie stabilného dlhodobého investičného portfólia. Portfólio však neobsahuje iba jednotlivé akcie, ale aj niekoľko ETF, vďaka ktorým je zaistená potrebná diverzifikácia. Tento mesiac sa Tomáš rozhodol portfólio rozšíriť o World Equity ETF, čo sa môže na prvý pohľad zdať niekomu ako zvláštny krok. V rámci prepadov v posledných týždňoch sa predsa toľko zaujímavých firiem predáva so „zľavou”! Prečo by niekto v tejto chvíli volil práve ETF?

Dôvodov je hneď niekoľko. ETF sú z hľadiska časovej náročnosti oveľa menej náročné ako výber jednotlivých akcií a dá sa povedať, že na rozdiel od nákupu akcií tu má zmysel pravidelný mechanický nákup. Z tohto dôvodu sú samozrejme ETF tak populárne medzi pasívnymi investormi. Nákupom ETF investor v podstate prejavuje dôveru v rast ekonomík a v rast ľudskej produktivity, od ktorej sa odvíja aj rast akciových trhov. Rôzne historické štatistiky tiež ukazujú, že nákupom ETF s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnete vyššiu výkonnosť ako výberom a nákupom jednotlivých akcií. Výkonnosť akciových indexov sa dlhodobo nedarí prekonať ani väčšine investičných profesionálov.

Tomáš Vranka z XTB: Stockpicking alebo ETF?
Zdroj: S&P Dow Jones Indices LLC, CRSP

Na obrázku vyššie vidíte, aké percento aktívne spravovaných amerických akciových fondov nedosahuje v každom časovom horizonte výkonnosti benchmarkov, tj akciových indexov. Pokiaľ si všimnete posledný stĺpec, v horizonte 20 rokov približne 90 až 98 % aktívnych fondov, v závislosti na tom, na aké akcie sa zameriavajú, nedosahuje výkonnosť benchmarku. Logika teda hovorí, že nákup ETF je racionálnejšou voľbou nielen z hľadiska vynaloženého času, ale aj výnosu. Rovnako zaujímavý je však aj obrázok nižšie. Ten ukazuje, aká bola výkonnosť viac ako 29 000 akcií sledovaných od roku 1926. Z grafu je zrejmá jedna veľmi zaujímavá vec, a to, že zatiaľ čo priemerný výnos akcií predstavoval 22 840 %, mediánový výnos bol -7,41 %. Inými slovami, polovica akcií dosiahla za dané obdobie výkonnosť mínus 7,41 % a polovica akcií dosiahla výkonnosť vyššiu ako mínus 7,41 %. Je teda možné, že pri zostavovaní individuálneho portfólia vyberiete mnoho akcií, ktoré skončia v zápore.

Tomáš Vranka z XTB: Stockpicking alebo ETF?
Zdroj: RWM

Ako je v tom prípade možné, že akciové trhy tak silne rastú, hoci viac ako polovica akcií je v červených číslach? A aké sú argumenty pre aktívny výber akcií?

V najnovšom diele APTV nájdete okrem odpovedí na tieto otázky aj mnoho ďalších zaujímavých čísel a grafík. Dozviete sa napríklad tiež, ktorá akcia mala za dané obdobie najvyšší absolútny celkový výnos a aké prekvapivo nízke je toto číslo po prepočte na priemernú ročnú výkonnosť. Ak sa teda rozhodujete medzi investovaním do akcií a ETF, tieto údaje a štatistiky vám môžu pomôcť pri správnej voľbe.

Celý aktuálny diel Akciového portfólia Tomáša Vranku nájdete zadarmo dostupný na tomto odkaze: https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku

Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYah
Predchádzajúci článokFastfood v USA čelí zmenám, McDonald’s stále jednotkou
Ďalší článokStarbucks mení generálneho riaditeľa, pritiahol tromf z Chipotle

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno