Elon Musk proti Bielemu domu

Štvrtok sa zapísal do histórie Tesly ako deň, keď sa z jej akcií vyparila dôvera v stabilitu. V priebehu niekoľkých hodín stratila spoločnosť viac než 150 miliárd USD trhovej kapitalizácie, keď sa jej akcie prepadli o 14,2 %. Nešlo však o následok slabého predaja či technologickej poruchy. Spúšťačom bol konflikt dvoch mimoriadne vplyvných osobností, Elona Muska a Donalda Trumpa, ktorý prepukol verejne a nečakane.

Ešte donedávna pôsobili ako spojenci. Musk patril medzi tých málo technologických lídrov, ktorí si udržiavali pracovný vzťah s bývalým prezidentom. No tento vzťah sa náhle rozpadol v priamom prenose. Musk na svojich sociálnych sieťach ostro skritizoval Trumpov nový daňový balíček, ktorý nazval „odpornou obludnosťou“. Prezident nezostal nič dlžný svojej povesti a odpovedal okamžite, nielen slovne, ale aj politicky.

Trump nariadil zrušiť vládne opatrenia podporujúce elektromobilitu a zároveň pohrozil ukončením federálnych zákaziek a dotácií pre Muskove firmy, vrátane Tesly, SpaceX a jeho startupu xAI. Vo verejnom vyhlásení sa o Muskovi vyjadril ako o človeku, ktorý sa „zbláznil“ a obvinil ho z pokrytectva. Podľa Trumpa totiž Musk o plánovaných zmenách vedel dávno, no reagoval až v momente, keď sa dotkli jeho vlastného biznisu. Investori začali masívne predávať akcie Tesly, čo viedlo k najväčšiemu jednodňovému prepadu v histórii firmy.

Autonómna budúcnosť pod paľbou

Musk, známy svojím impulzívnym vystupovaním, sa rozhodol neustúpiť. V sérii príspevkov ešte pritvrdil voči daňovému návrhu a nepokryte vyhlásil, že ide o priamy útok na budúcnosť elektromobility v USA. Problém však nie je len v zrušených dotáciách. Otvorený konflikt s administratívou môže spomaliť alebo úplne zastaviť kľúčové strategické projekty Tesly.

Jedným z nich sú tzv. robotaxíky, plne autonómne vozidlá bez volantu a pedálov, ktoré Musk považuje za budúcnosť automobilového priemyslu. Ich schválenie je však v rukách amerického ministerstva dopravy, ktoré teraz môže pristupovať k žiadostiam Tesly s oveľa väčšou opatrnosťou. Navyše, tento úrad momentálne vyšetruje aj softvér „Full Self-Driving“, ktorý je pod drobnohľadom po tragickej dopravnej nehode.

Súčasťou Muskovej dlhodobej stratégie bolo aj presadzovanie jednotného federálneho systému pre schvaľovanie autonómnych vozidiel, ktorý by nahradil komplikovaný mix štátnych regulácií. Táto vízia teraz visí na vlásku. Ak sa Trump rozhodne ísť do otvoreného boja proti Muskovým projektom, Tesla môže prísť o regulačný náskok, ktorý si budovala roky.

Z toho všetkého je jasné, že akcie Tesly dnes už nereagujú len na výsledky predaja, inovácie či výrobu. Ich vývoj je čoraz viac závislý od vzťahu Elona Muska s mocenským centrom vo Washingtone. V čase, keď sa Musk pokúša redefinovať budúcnosť dopravy, môže byť jeho najväčšou prekážkou nie technológia, ale politika.

Akcie Tesla


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +60 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 284,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 163,6 násobok zisku na akciu (P/E) a 87,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 71,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti 917 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie firmy si môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokECB znižuje úrokové sadzby, európske akcie stúpajú
Ďalší článokIPO Circle potvrdilo návrat kryptomenovej horúčky, akcie vystrelili o 170 %
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno