Rekordný spätný odkup akcií

Čínska technologická spoločnosť Tencent čelí jednému z najväčších výpredajov svojich akcií za posledné roky. Dôvodom je zaradenie spoločnosti na zoznam čínskych firiem s údajnými väzbami na armádu USA. Spoločnosť však rýchlo zareagovala a podnikla kroky na stabilizáciu situácie, keď v priebehu dvoch dní odkúpila viac ako 8 miliónov akcií. O zaradení na “čierny zoznam“ sme Vás informovali v článku nižšie:

Pentagón zaradil Tencent na svoj zoznam čínskych spoločností, ktoré sú podľa neho spojené s vojenskými aktivitami. Tento krok odráža rastúce geopolitické napätie medzi USA a Čínou, pričom Tencent označil rozhodnutie ako „chybu“ a vyjadril snahu o odstránenie zo zoznamu. Po oznámení v utorok klesla cena akcií Tencentu o 2,7 %. Táto udalosť vyvolala druhú najväčšiu stratu v tomto roku a signalizovala, že investori začali vo veľkom vypredávať. Podnik preto urýchlene pristúpil k spätnému odkupu akcií, aby upokojil trh.

Tencent len za dva dni investoval 193 miliónov USD do spätného odkupu viac ako 8 miliónov akcií. Tento krok sa stal najväčším spätným odkupom od roku 2006. Spoločnosť už v roku 2024 dominovala medzi hongkonskými firmami v tejto oblasti, keď investovala viac ako 14 miliárd USD do odkupu akcií. To je viac ako dvojnásobok oproti druhému najväčšiemu hráčovi, firme HSBC. Podľa analytikov je táto stratégia nielen prejavom záväzku voči akcionárom, ale aj spôsobom, ako zmierniť tlak vyplývajúci z predaja akcií veľkými akcionármi, ako je Prosus.

Aký je dopad na investorov?

Analytici, vrátane tých z Deutsche Bank a Goldman Sachs, upozorňujú na to, že krátkodobá volatilita akcií Tencentu je pravdepodobná. Zároveň však dodávajú, že spätné odkupy by mohli pomôcť zmierniť odliv kapitálu a stabilizovať akcie spoločnosti. Goldman Sachs však poznamenáva, že geopolitické napätie, tarifné riziká a neisté politické opatrenia v Číne môžu naďalej ovplyvňovať obchodovanie s čínskymi akciami v najbližších týždňoch.

Tencent, ktorý je známy ako majiteľ populárnej platformy WeChat, zažil od svojho historického maxima v roku 2021 pokles akcií o 50 %. Tento vývoj je výsledkom kombinácie oslabeného spotrebiteľského dopytu v Číne a regulačných zásahov Pekingu do technologického sektora. Spätný odkup akcií manažment firmy označuje nielen ako pokus o stabilizáciu trhu, ale aj demonštráciu dlhodobého záväzku voči akcionárom. Zdôrazňuje pritom, že tieto kroky sú súčasťou stratégie na návrat prebytočného kapitálu investorom.

Podľa odborníkov však geopolitické riziká, ktoré prinieslo zaradenie Tencentu na čiernu listinu USA, môžu odstrašiť niektorých investorov. Na druhej strane, podpora domácich investorov v Číne, ktorí v utorok nakúpili akcie v hodnote viac ako 14 miliárd HKD, ukazuje na dôveru v dlhodobú perspektívu Tencentu.

Akcie Tencent


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +31,6 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 47,7 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 22 násobok zisku na akciu (P/E) a 12,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Súčasná trhová hodnota je na úrovni 434,7 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je na úrovni 0,91 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie čipových gigantov: Pretrvá rastová vlna v AI sektore?
Ďalší článokSpolupráca na linke eBay-Meta, zbúrajú e-commerce v USA?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno