Potreba obnoviteľných energií

Po desiatkach rokov drancovania prírodných zdrojov sa na verejnosti čoraz viac naskytuje otázka dokedy je takýto systém udržateľný. Fosílne palivá, ktoré sú najlacnejšou formou paliva a ktoré stále poháňajú majoritnú časť globálneho hospodárstva prispievajú k ohrievaniu planéty, čo má výrazné enviromentálne následky. Preto sa v poslednej dobe čoraz viac kladie dôraz pojem udržateľnosť a čistá energia. Čisté energie

Mnoho investorov je ochotných investovať do odvetvia, ktoré si vyžaduje nevyhnutnú zmenu, pričom prostriedky do neho putujú od ľudí s „čistými umýslami“ rovnako ako od tých, ktorí sa snažia vyťažiť zo situácie maximum. Avšak pri súčasných cenách sa naskytuje otázka či tento sektor už nie je preplnený a nadhodnotený.

MSCI považuje za čisté energie za preplnené a nadhodnotené

Podľa tvorcu indexov MSCI áno a to v rovnakej miere ako boli technologické akcie počas dotcom bubliny. Toto tvrdenie podopierajú o fakt, že príval investícií do zeleného sektoru sa za šesť mesiacov do konca marca 2021 zvýšili na 14,7 miliardy dolárov. Pred rokom za rovnaké obdobie to bolo zhruba 11x menej – 1,3 miliardy dolárov.

Finančné prostriedky tlačia ceny akcií prudko vyššie, keď index S&P Global Clean Energy vyskočil v roku do konca marca o +150%, čím sa ukazovateľ P/E v celom sektore zvýšil nad 35.

MSCI vypočítala, podľa jej metrík až 8% akcií z odvetvia čistej energie bolo na konci marca „preplnených„, resp. nadhodnotených. To je výrazne viac ako ďalší prosperujúci sektor ekonomiky – oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorý pri rovnakých kritériách ukazuje na 3% nadhodnotených akcií.

Model preplnenosti od MSCI je zostavený z piatich základných metrík: ocenenie, objem obchodovania, volatilita, momentum a úrok.

Tento ukazovateľ taktiež ukazuje, že akcie čistých energií sú iba o zlomok lacnejšie ako nízko a stredne kapitalizované spoločnosti pred krachom dotcom z roku 2000, počas ktorého sa technologický akciový index Nasdaq Composite prepadol o -78%.

Modely MSCI predpovedajú, že v prípade zhoršenia makroekonomických podmienok, ako je napríklad prepuknutie stagflácie, môže sektor čistej energie môže klesnúť o -42%. Rastové akcie by sa mohli prepadnúť o -31% a globálny trhy o -20%.

čisté energie
Čisté energie a ich „preplnenosť“ v porovnaní s ďalšími oblasťami ekonomiky, zdroj obrázku: MSCI

Podľa údajov TrackInsight sa iba od začiatku roku 2020 spustil takmer tucet nových ETF fondov zameraných na čistú energiu, pričom ich celkový počet je už na úrovni 26. Tie majú súhrnne v správe aktíva v hodnote 22,4 miliardy dolárov, pričom na konci roka 2019 to bolo iba 2,4 miliardy dolárov.

Ak by ste chceli vedieť viac o týchto ETF fondoch, odporúčame Vám prečítať si náš článok 3 zelené ETF fondy, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov.

Pri tak výraznom toku finančných prostriedkov smerujúcich do pomerne stále malého odvetvia sa už bežné hlasy upozorňujúce na to, že tieto toky sa vymkli spod kontroly.

Ďalšie názory

Patrick Pouyanné, výkonný riaditeľ spoločnosti Total, jednej z najväčších svetových ropných a plynárenských spoločností, vo februári pre Financial Times uviedol, že v sektore obnoviteľných zdrojov energie „existuje bublina“ a ocenenia sú „dnes šialené“.

„Myslím si, že sme stopercentne v zelenej bubline,“ uviedol v rovnakom mesiaci Gordon Johnson, výkonný riaditeľ spoločnosti GLJ Research. „V podstate každej solárnej spoločnosti, ktorú zastrešujem, sa ich výsledky zhoršili a akcie strojnásobili.“ . . To nie je normálne.“

5f28c93c d468 39f1 a8be f820c4ba3d7b?t=1621266656151
Zdroj obrázku: MSCI

Niektorí však zostávajú v oblasti obnoviteľných zdrojov energie naďalej optimistickí.

Kenneth Lamont, hlavný analytik pasívnych stratégií v spoločnosti Morningstar, uviedol, že „mohutný príliv, ktorý bol zaznamenaný v poslednej polovici“, bol spôsobený prezidentským víťazstvom Joe Bidena v USA a jeho následným programom zelených investícií. Lamont tiež uviedol, že pre tých, ktorí hľadajú krátkodobé zisky môže byť už neskoro, ale keďže ocenenia akcií v roku 2021 poklesli, dlhodobý výhľad odvetvia zostáva silný.

Hector McNeil, výkonný riaditeľ investičnej platformy HANetf, ktorá minulý týždeň predstavila blížiace sa spustenie prvého európskeho ETF zameraného jedine na solárne systémy zas poznamenal, že ich investičný horizont je dlhodobý a táto oblasť ponúka rastové príležitosti, pričom korekcia v cenách akcií v tomto roku poskytuje pre investorov dobrý vstupný bod. čisté energie

Prečítaj si tiež:

Čo je to ESG investovanie a prečo vytvára jedinečnú šancu pre Európu?
3 zelené ETF fondy, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov

xtb
xtb
ZDROJFinancial Times
Predchádzajúci článokAkcie Squarespace po nevydarenom debute včera v pluse o 14%
Ďalší článokNajväčšie riziko bitcoinu ? Jeho úspech tvrdí Ray Dalio.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno