Slabší výkon amerických spoločností v S&P 500 naznačuje neistotu

Býčí trh v rámci indexu S&P 500 trvá už dva roky a zatiaľ neukazoval žiadne známky spomalenia. Avšak, už v úvode aktuálnej sezóny kvartálnych výsledkov vidíme, že americké firmy z indexu S&P 500 majú najnižšiu úspešnosť v prekonávaní očakávaní za posledné dva roky. Dáta od Bloomberg Intelligence ukazujú, že z tretiny firiem v rámci S&P 500, ktoré už zverejnili svoje hospodárske výsledky za obdobie júl až september, len 75 % prekonalo odhady analytikov. Ide o najslabší výkon od štvrtého kvartálu 2022, a čo je dôležité, očakávania boli pred začiatkom sezóny dokonca upravené nižšie, čo malo firmám ešte viac uľahčiť možnosť prekonať ich.

Niektorí analytici varujú, že toto „sklamanie“ môže byť len začiatkom. Lori Calvasina z RBC Capital Markets označila začiatok sezóny za „miernym sklamaním“ a upozornila na riziko možného krátkodobého poklesu akcií v USA. V nasledujúcich dňoch investori netrpezlivo očakávajú výsledky od veľkých hráčov ako Microsoft, Starbucks či Meta, ktorí spolu tvoria až 42 % trhovej hodnoty S&P 500. Výsledky týchto spoločností tak môžu byť rozhodujúce a výrazne ovplyvniť, kam sa trhy budú ďalej uberať.

Sú tu však aj analytici, ktorí si myslia, že býčí trh bude naďalej pokračovať. Pre pokračovanie rally bude, podľa Michaela Kantrowitza, hlavného investičného stratéga Piper Sandler, dôležité, aby bol trh riadený viac fundamentálnymi ukazovateľmi, ako sú zisky spoločností. Očakáva sa, že zisky v S&P 500 porastú v roku 2024 o takmer 10 % a v roku 2025 o 15 %. Podľa analytika Scotta Chronerta zo Citi bude AI naďalej hrať kľúčovú úlohu na trhu, ale spoločnosti, ktoré dokážu využiť AI na zlepšenie ziskových marží a profitability, budú tie, ktoré posunú trh vyššie v nadchádzajúcich rokoch. Tento proces však môže trvať dva až päť rokov, kým sa plne prejaví.

Stráca S&P 500 dych? Firmy prekonávajú očakávania najmenej za 2 roky
Zdroj: Factset

Obavy z technologických gigantov a dopytu spotrebiteľov

Napriek tomu, že americké akcie zaznamenali v tomto roku pozoruhodné oživenie, poháňané najmä očakávaniami o pokračujúcom hospodárskom raste a nižších úrokových sadzbách, investori stále pozorne sledujú signály o možnom spomalení spotrebiteľského dopytu. Ten by mohol mať negatívny vplyv na ziskovosť spoločností v nasledujúcom roku.

Zároveň medzi investormi rastie skepsa ohľadom návratnosti veľkých investícií do umelej inteligencie, ktorá v posledných mesiacoch dominovala rozpočtom technologických gigantov. Rast ziskov v technologickom sektore sa spomalil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, čo zvyšuje tlak na výkon ich akcií. Calvasina tiež dodala, že zatiaľ čo niektoré firmy sršia optimizmom, iné sú vo vyjadreniach o budúcich ekonomických podmienkach opatrné. Výsledkom sú zmiešané signály o ďalšom smerovaní trhu.

Prvé reakcie trhov na lepšie než očakávané výsledky boli ešte donedávna pozitívne, avšak tento efekt sa už v posledných dňoch zmiernil. Kým do minulého týždňa prekonanie očakávaní prinieslo akciám firiem zvýšenie o priemerne 1,7 %, do 25. októbra sa tento nárast znížil na 1,3 %. Stratég z Oppenheimer Asset Management, John Stoltzfus, podotkol, že tento týždeň môže ešte priniesť „vzrušenie a drámu“, čo môže zmeniť aktuálny sentiment investorov.

Faktom tak ostáva, že v treťom štvrťroku dosiahla zmiešaná čistá zisková marža spoločností v indexe S&P 500 úroveň 12 %. Táto hodnota je nižšia ako v druhom štvrťroku, kedy bola marža 12,2 %, a tiež nižšia ako v rovnakom období minulého roka (12,2 %). Napriek tomu je však aktuálna marža nad päťročným priemerom, ktorý dosahuje 11,5 %. Tento výsledok naznačuje, že firmy si stále udržujú solídnu ziskovosť, aj keď sa tempo rastu mierne spomalilo.

image 127
Zdroj: FactSet

Pozri tiež Volatilné trhy: Čo očakávať od S&P 500, ropy a Bitcoinu?

Investovanie je rizikové, investujte zodpovedne
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokZlato láme rekordy. Newmont, najväčší producent zlata na svete, nedokáže využiť tento boom
Ďalší článokExpedia má vyššie ciele, zosadí neohrozeného kráľa Booking?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno