Čína zápasí s defláciou
Spotrebiteľské ceny v Číne klesli vo februári na najnižšiu úroveň za posledný rok, čo prehlbuje obavy z deflácie a jej dopadov na čínsku ekonomiku. Index spotrebiteľských cien (CPI) sa v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o 0,7 %, čo je výraznejší pokles, než predpokladali analytici. Očakávania boli optimistickejšie, no skutočné čísla prekvapili trhy.
Tento prepad prišiel po januárovom miernom raste o 0,5 % a predstavuje prvú medziročnú kontrakciu od januára 2024. Pokles cien bol čiastočne ovplyvnený tým, že oslavy Lunárneho nového roka tento rok pripadli na január, zatiaľ čo minulý rok spadali aj do februára. Tento posun vytvoril vyššiu porovnávaciu základňu, čo prispelo k negatívnemu výsledku.
Podľa Národného štatistického úradu Číny (NBS) by ceny bez vplyvu tohto sezónneho faktora zaznamenali mierny nárast o 0,1 %. Jadroví index CPI, ktorý nezahŕňa volatilné položky ako potraviny a energie, však tiež klesol o 0,1 %, čo je prvý pokles od januára 2021. Rovnako znepokojujúci je aj vývoj cien vo výrobe. Index cien výrobcov (PPI), ktorý sleduje veľkoobchodné ceny, sa vo februári znížil o 2,2 %. Tento pokles pokračuje už 29 mesiacov po sebe, čo poukazuje na dlhodobé problémy v čínskej ekonomike.
Ekonomické výzvy a neistota na trhu práce
Čínska ekonomika čelí kombinácii viacerých problémov, ktoré brzdia jej oživenie. Slabá spotreba, neistá situácia na trhu práce a pretrvávajúca kríza na realitnom trhu vytvárajú tlak na hospodársky rast. Navyše, rastúce obchodné napätie s USA situáciu ešte viac komplikuje.
Spojené štáty nedávno zaviedli nové clá na čínske produkty, na čo Čína odpovedala zvýšením dovozných ciel na americké poľnohospodárske výrobky v hodnote 21 miliárd USD. Tento vývoj zvyšuje obavy z ďalšieho zhoršenia obchodných vzťahov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. O tejto prestrelke, medzi dvoma najväčšími ekonomika na svete, sme Vás informovali aj v našom najnovšom podcaste:
Minister práce Wang Xiaoping varoval, že stabilizácia a rozšírenie zamestnanosti bude tento rok mimoriadne náročné. Problémom je aj pretrvávajúci pokles v realitnom sektore, ktorý výrazne zasahuje do bohatstva domácností a brzdí spotrebu. Minister pre bývanie a rozvoj miest a vidieka Ni Hong preto oznámil, že vláda vyčlenila 4,4 bilióna jüanov (približne 608 miliárd USD) na nákup dokončených komerčných nehnuteľností. Tieto projekty sa následne premenia na cenovo dostupné bývanie a ubytovne pre pracovníkov, čo má pomôcť stabilizovať trh s nehnuteľnosťami.
Peking hľadá riešenia, no neistota pretrváva
Čínska vláda si aj napriek pretrvávajúcim problémom stanovila ambiciózny cieľ rastu na úrovni 5 % pre rok 2025, čo je rovnaká úroveň ako v minulom roku. Tento cieľ sa však v súčasných podmienkach javí ako veľmi náročný. Vláda preto signalizovala ochotu ďalej uvoľňovať menovú politiku a poskytnúť trhu viac likvidity. OECD však predpovedá rast na úrovni 4,5 %.
Nové bankové úvery v Číne vo februári klesli na 1,01 bilióna jüanov, čo je najnižšia hodnota pre tento mesiac od roku 2020. Tento pokles bol výraznejší, než očakávali analytici, ktorí predpokladali objem nových úverov na úrovni 1,275 bilióna jüanov. Dôvodom je slabý dopyt po úveroch zo strany podnikov aj domácností, čo odráža pretrvávajúcu neistotu na trhu.
Peking preto pokračuje v podpore ekonomiky prostredníctvom zvýšeného vydávania vládnych dlhopisov, čo by malo podporiť rast nebankových úverov. Aj napriek týmto opatreniam pretrvávajú obavy, že slabý dopyt v kombinácii s defláciou môže naďalej ohrozovať hospodársky rast Číny.
Čínske akcie pod tlakom
Čínske akcie reagovali na tieto správy poklesom. Akcie Alibaba Group oslabili o 2,5 %, PDD Holdings, vlastník populárnej platformy Temu, stratili 2,2 % a konkurenčný e-commerce hráč JD.com klesol o 1,8 %. Poklesu sa nevyhla ani automobilka XPeng, ktorá oslabila o 1 %. Výnimkou bol internetový vyhľadávač Baidu, ktorý sa mierne posilnil o 0,4 %. Napriek nedávnym poklesom si čínske akcie tento rok vedú prekvapivo dobre.
Investori stále veria v oživenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky a mnohí dúfajú, že nástup startupu DeepSeek by mohol spustiť novú vlnu investícií v oblasti umelej inteligencie. Index Nasdaq Golden Dragon China, ktorý sleduje americké depozitné akcie čínskych spoločností, tento rok vzrástol o 19 %, zatiaľ čo americký index S&P 500 zaznamenal pokles o 1,9 %. Tento rozdiel ukazuje, že investori stále vsádzajú na to, že Čína napriek krátkodobým problémom dokáže naštartovať ekonomický rast. Viac sa dozviete v článku nižšie:
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.