Dohoda G7 o zdaňovaní

7 najbohatších krajín sveta zoskupených pod známu skratku G7 dlhodobo riešilo ako zdaňovať nadnárodne korporácie, ktoré sa často vyhýbali plateniu daní v jednotlivých krajinách a miesto toho platili menšie dane v daňových rajoch. Súčasnú dohodu, ktorú uvaľuje minimálnu mieru zdanenia vo výške 15% pre tieto spoločnosti však bude ťažké implementovať.

Skupinu G7 tvoria štáty USA, Japonsko, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Taliansko. Konsenzus medzi týmito krajinami predstavuje zlom v rokovaniach o tom, kde a ako by sa mali zisky firiem zdaňovať. Zároveň im bude poskytovať väčšiu autoritu voči technologickým gigantom ako sú Apple, Facebook či Google, ktorí dominujú na svetových trhoch, ale platia relatívne nízku daň v mnohých krajinách, kde pôsobia.

Zoskupenie štátov sa tiež zhodlo na vytvorení nových pravidiel v oblasti zdaňovania príjmov v čoraz digitálnejšej ekonomike. Tieto nové pravidlá sa zamerajú na veľké globálne podniky, ktoré majú ziskovú maržu najmenej 10%. Vlády budú mať právo na zdanenie 20% zo ziskov presahujúcich túto hranicu.

Bude zaujímavé sledovať, ktorá krajina začne s implementáciou pravidiel ako prvá, keďže panujú obavy z toho, že spoločnosti by mohli presunúť svoje sídla z týchto krajín inde a príjem štátov by mohlo namiesto zvýšenia naopak poklesnúť.

Dohoda môže slúžiť tiež ako test pre širšiu skupinu 20 významných ekonomík, ktorá zahŕňa všetky štáty G7 a je doplnená o niekoľko veľkých rozvojových krajín, ako sú Čína, India, Brazília a Južná Afrika. Ministri financií skupiny G20 sa stretnú začiatkom júla v Benátkach a na programe je prepracovanie globálnych daňových pravidiel.

„Budeme musieť presvedčiť ďalšie veľké mocnosti, najmä ázijské.“ Mám na mysli najmä Čínu, “uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire v televíznom rozhovore tento víkend. „Zmierte sa s tým, bude to tvrdý boj.“ Som optimista, že ho vyhráme, pretože skupina G7 nám dáva mimoriadne silný politický impulz.“

Dopad na spoločnosti

Zatiaľ čo dopad na technologické spoločnosti zostáva neistý, niektorí privítali vyhliadku na jednotnejší globálny režim. Nick Clegg, viceprezident pre globálne záležitosti spoločnosti Facebook na Twitteri uviedol, že dohoda je „krokom k istote pre podniky“, pokiaľ ide o dane.

Matthew Schruers, prezident asociácie počítačového a komunikačného priemyslu, ktorá zastupuje významné podniky vrátane spoločností Google a Facebook, v sobotu zatlieskal dohode G7, avšak varoval, že „práce nie sú dokončené, kým nebudú odstránené digitálne dane, ktoré sa nespravodlivo zameriavajú na americké podniky,“ uviedol.

Podotýkal tým na niektoré európske krajiny, ktoré zaviedli digitálnu daň, ktorá sa dotýka najväčšou mierou práve amerických spoločností, ktoré majú na tomto trhu rozhodujúci podiel. Tieto firmy považujú digitálnu daň za diskriminačnú a uprednostňujú globálne a jednotné zdaňovanie, o ktoré sa momentálne krajiny G7 aj pokúšajú.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokAkcie Docusign v pluse o 20% po tom čo adopcia e-podpisu nespomaľuje
Ďalší článokSpoločnosť MicroStrategy plánuje získať 400 miliónov dolárov na nákup ďalších bitcoinov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno