Úvod Novinky Vyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok

Vyzývateľ Tesly? Startup na výrobu elektromobilov Rivian vstúpi na burzu tento rok

Ďalšia potenciálna firma, ktorá by mohla ťažiť z rozmachu elektrických vozidiel, bude z nej druhá Tesla?

0
Rivian R1S

Spoločnosť Rivian Automotive je americký startup, ktorý sa zaoberá výrobou elektromobilov, pričom ho podporujú a kryjú mu chrbát také mená ako Amazon či Ford. Podľa najnovších informácií od ľudí, ktorí sú oboznámení s touto situáciou, by mal nový vyzývateľ Tesly ponúknuť svoje akcie verejnosti v septembri s trhovou hodnotou na úrovni cca 50 mld. dolárov. Do septembra však času dosť a predpokladaný vstup na burzu či samotná valuácia by sa dovtedy mohli zmeniť. Je možné, že k IPO môže dôjsť aj neskôr v priebehu roka či začiatkom budúceho roka.

Firma doteraz vyzbierala od súkromných investorov už viac ako 8 mld. dolárov a tí očakávajú, že pick-up a SUV od Rivianu budú mať na americkom trhu dobré výsledky. Ak spoločnosť naozaj dosiahne hodnotu na úrovni 50 mld. dolárov, išlo by o jedno z najdôležitejších vstupov na burzu v tomto roku a taktiež najväčší vstup automobilky od vstupu Tesly v roku 2010. Startup bol ocenený v januárovom kole financovania na 27,6 mld. dolárov, pričom získal 2,65 mld. dolárov od skupiny investorov vedenej skupinou T. Rowe Price Group.

Logo Rivian, zdroj: Rivian

Rivian by ponukou svojich akcií verejnosti nasledoval ďalších výrobcov elektrických automobilov, keďže v júli minulého roka čínsky startup Li Auto získal pri americkom IPO 1,26 mld. dolárov a ďalšia čínska spoločnosť XPeng v auguste 1,5 mld. dolárov. Ďalšou spoločnosťou, ktorej akcie sú obchodovateľné od roku 2020 je Nikola, ktorej sme sa taktiež venovali v našej analýze.

Spoločnosť Rivian má relatívne dobré vyhliadky aj vzhľadom na uzavreté partnerstvá, napr. so spomínaným Amazonom má dohodu o výrobe 100 000 elektrických dodávok na mieru do roku 2030. V krátkodobom horizonte obe spoločnosti tvrdia, že prvých 10 tisíc dodávok bude na cestách už v priebehu budúceho roka. Startup plánuje postaviť 3 rôzne modely dodávky, ktoré sú schopné prejsť cca 240 km na jedno nabitie.

Model Rivian R1T, zdroj obrázku: Car and Driver

Výroba a predaj debutového spotrebiteľského elektromobilu, modelu R1T, v rámci amerického trhu je naplánovaná na jún a cena by sa mala pohybovať vo výške 75 000 dolárov. Následne Rivian začne s výrobou svojho modelu R1S v auguste, ktorý by mal stáť 77 500 dolárov.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Exit mobile version