Spoločnosť Qualtrics, ktorá patrí pod SAP vstúpi na burzu v roku 2021

Spoločnosť Qualtrics, výrobca softvéru, ktorý je zameraný na skúsenosti a prieskumy medzi zákazníkmi patrí najväčšej európskej technologickej firme SAP, ktorá podala žiadosť o IPO - prvú verejnú ponuku firemných akcií na americkej burze.

0
340

Dcérska firma podniku SAP minulý týždeň oznámila, že plánuje pri prvej verejnej ponuke svojich akcií dosiahnuť cenu v rozpätí 20 až 24 dolárov za akciu. Oznámenie o záujme vstúpiť na burzu cenných papierov oznámila spoločnosť Qualtrics dva roky po tom ako ju odkúpil softvérový gigant SAP. Pre nemecký IT podnik to bola najväčšia akvizícia v jej histórii, ktorej cieľom je bojovať s konkurenciou, najmä s americkou, rýchlo rastúcou firmou Salesforce. SAP si po IPO plánuje udržať cca 75% akcií vo svojom vlastníctve.

Firma v dokumente IPO uviedla, že kalifornská investičná firma Silver Lake súhlasila 23. decembra s kúpou kmeňových akcií za 550 miliónov dolárov. Kúpa zahŕňa akcie v hodnote 225 miliónov za cenu IPO a zvyšok za 21,64 dolára za akciu. Akcie vstúpia na americkú technologickú burzu Nasdaq a upisovateľmi akcií budú investičné banky z Wall Street – Morgan Stanley a JP Morgan.

Zdroj: TrustRadius

Spoločnosť Qualtrics vykázala čistú stratu v aktuálnom roku vykázala stratu na úrovni 258 miliónov dolárov za prvých 9 mesiacov. Je to omnoho lepší výsledok oproti minulému roku, kedy za rovnaké obdobie firma vykázala účtovnú stratu 860 mil. dolárov. Tržby medziročne vzrástli za prvé 3 kvartály vo 32% na 418 mil. dolárov. Vysoká strata z roku 2019 súvisela v značnej miere s jednorazovými nákladmi na platbu zamestnancov za ich firemné akcie v hotovosti v čase akvizície, uviedla agentúra Bloomberg.

xtb

„Sme priekopníkom v novej kategórii softvéru, manažmentu skúseností a XM, ktorá umožňuje organizáciám uspieť v dnešnej ekonomike skúseností. Naša platforma XM pomáha organizáciám navrhovať a zlepšovať skúsenosti, ktoré premieňajú ich zákazníkov na fanatikov, zamestnancov na veľvyslancov, výrobky na posadnutosť a značky na náboženstvá.“, uviedla spoločnosť Qualtrics v dokumente IPO.


Akcie materskej spoločnosti SAP aktuálne získavajú momentum, keď za uplynulé dva mesiace vzrástli o takmer 20% potom čo sa cena akcií prepadla prudko z úrovne 156,60 dolárov na hodnotu 109,71 dolárov z dôvodu, že firma mení svoju obchodnú stratégiu z predaja softvérových licencií na pravidelný prenájom cloudových licencií. Tento nevyhnutný krok presunu biznisu do cloudu bude sprevádzať krátkodobý pokles ziskovosti z dôvodu nižšej marže čo akcionári ocenili pádom o 30%.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno