Spoločnosť Africrypt – Ameer a Raees Cajee, dvaja bratia stojaci za platformou Africrypt, zmizli spolu s 3,6 miliardami dolárov v BTC zakúpených z prostriedkov investorov. Dvaja juhoafrickí bratia Ameer a Raees Cajee údajne zmizli a odniesli si so sebou bitcoin v hodnote 3,6 miliardy dolárov. Tento incident by z neho urobil jeden z vôbec najväčších incidentov v Južnej Afrike týkajúcich sa kryptomeny. Celková suma, ktorá bola zaznamenaná ako odcudzená, je 69 000 BTC.

Spoločnosti Africrypt – chýbajúce bitcoiny

Dvaja bratia boli tvorcami platformy s názvom Africrypt, ktorá po prvý raz vykazovala známky problémov začiatkom roka. Investori si najali právnickú firmu, aby sa prípadom zaoberali po tom, čo Ameer Cajee uviedol, že spoločnosť bola v apríli obeťou hackera. V tom čase spoločnosť držala bitcoiny v hodnote viac ako 4 miliardy dolárov.

Zároveň požiadal investorov, aby neohlásili incident orgánom, ktoré ešte viac poukazovali na problémy. Vysvetlil, že by to spomalilo proces vymáhania finančných prostriedkov. Avšak čoskoro potom si investori najali právnu kanceláriu Hanekom Attorneys, aby incident vyšetrili.

Zamestnanci firmy podľa správy stratili prístup k back-end platformám sedem dní predtým, ako zakladateľ odhalil údajný hack. K prípadu boli pridelené národné policajné sily v krajine, ktoré kontaktovali kryptoburzy, aby zaistili likvidáciu finančných prostriedkov.

Bitcoin však bol odoslaný prostredníctvom mechanizmov, ktoré zabraňujú sledovaniu veľké skupiny bitcoinov, čo sťažuje sledovanie finančných prostriedkov. Taktiež bola odstavená webová stránka spoločnosti.

Bratia Cajeeovci spustili Africrypt v roku 2019 a sľubovali investorom dobrú návratnosť svojich peňazí. Nejde o prvý takýto incident, ku ktorému došlo v Južnej Afrike, pričom ďalšia spoločnosť bola zapojená do podvodu v hodnote 1,2 miliárd dolárov v roku 2020. Jedna vládna skupina v Južnej Afrike vyzvala na reguláciu výmen.

Spoločnosť Africrypt okradlo uživateľov o 3,6 miliárd dolárov v bitcoinoch
Spoločnosť Africrypt. Zdroj: Fool

Podvody budú viesť ku katalyzovaniu regulácie

Trh s kryptomenami, aj keď urobil veľa pre potlačenie podvodov, stále podlieha niektorým nepriaznivým udalostiam. Výmeny spolupracujú na zabezpečení toho, aby hackeri a podvodníci nemohli zlikvidovať svoje finančné prostriedky, ale netvorí to nepriedušnú bezpečnosť.

Chainalysis vo svojej správe o kryptomene za rok 2021 poznamenal, že nezákonná činnosť meraná objemom zapojených finančných prostriedkov sa od roku 2019 výrazne znížila, zostáva však problémom. Celkovo dosiahol objem transakcií viac ako 10 miliárd dolárov.

Tieto čísla vedú vlády k tomu, aby zaviedli reguláciu a zaviedli lepšie opatrenia dohľadu nad trhom. Ale keďže sú takou rodiacou sa triedou aktív, je pre nich ťažké vymyslieť univerzálne riešenie. Decentralizovaná povaha trhu sa navyše ukazuje ako tvrdý oriešok.

Vlády stále vkladajú zdroje do vytvorenia efektívneho rámca. O tejto záležitosti sa vyjadrili aj globálne orgány, ako je Finančná akčná skupina (FATF) a Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.
Novinky zo sveta kryptomien a akcií.
Ako zdaniť zisk s kryptomien.
Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
ZDROJInvestopedia, FinanceYahoo, Fool,, Nomics, Bloomberg
Predchádzajúci článokPlány Robinhood IP0 sa vrátili späť kvôli procesu kontroly SEC
Ďalší článokTýchto 5 firiem vstúpilo včera na burzu počas najväčšieho IPO týždňa
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno