Nové prírastky v indexe S&P 500
Rebalansácia váh v rámci indexu S&P 500 sa uskutočňuje raz štvrťročne. Presnejšie povedané, rebalansácia prebieha po zatvorení trhu každý tretí piatok v marci, júni, septembri a decembri. Tento proces zabezpečuje, že index reflektuje aktuálne trhové podmienky a zachováva si svoju štruktúru zloženú z 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Viac informácií o tej predošlej sa dozviete v článku nižšie:
Prestížny index S&P 500 sa čoskoro rozrastie o štyri nové spoločnosti, ktoré nahradia firmy s klesajúcim významom. Medzi nové mená patria DoorDash, Williams-Sonoma, Expand Energy a TKO Group. Táto zmena nadobudne platnosť pred začiatkom obchodovania v pondelok, 24. marca. Reakcia trhov na túto novinku bola okamžitá. Akcie DoorDash vyskočili o 7,5 %, Williams-Sonoma stúpla o 2,4 %, Expand Energy pridala 1,5 % a TKO Group získala 2,6 %.
Tieto spoločnosti nahradia v indexe firmy BorgWarner, Teleflex, Celanese a FMC, ktoré zo zoznamu vypadávajú. Zaradenie do indexu S&P 500 je pre firmy prestížne, no zároveň aj veľmi dôležité z investičného hľadiska. Fondy, ktoré tento index kopírujú, totiž musia automaticky nakúpiť akcie novo zaradených spoločností. Tento proces vytvára vysoký dopyt po akciách nových členov indexu, čo často vedie k ich rastu.
Prečo firmy mieria do S&P 500 a čo musia splniť?
Zaradenie do indexu S&P 500 nie je automatické a firmy musia splniť viacero kritérií. Spoločnosť musí byť:
- Registrovaná v USA a obchodovaná na jednej z desiatich hlavných búrz (s výnimkou OTC trhov).
- Jej trhová kapitalizácia musí presiahnuť 14,5 miliardy USD.
- Minimálne 50 % akcií musí byť voľne obchodovateľných.
- Firma musí dosiahnuť pozitívny súčet GAAP čistého zisku za posledné štyri po sebe idúce štvrťroky, vrátane toho najaktuálnejšieho.
Napriek tomu, že tieto podmienky spĺňalo viacero firiem, do indexu sa dostali práve tieto štyri spoločnosti. Medzi ďalších kandidátov analytici z Barclays zaradili napríklad Interactive Brokers, Coinbase Global, Robinhood Markets či Blue Owl Capital. Zaujímavosťou je, že spoločnosť AppLovin, ktorá mala trhovú kapitalizáciu až 88,3 miliardy USD, spĺňala všetky kritériá, no do indexu zaradená nebola.
Ako sa akcie správajú po zaradení do S&P 500?
Historické údaje naznačujú, že akcie novozaradených spoločností majú tendenciu v krátkodobom horizonte rásť. Analytici z Barclays uviedli, že tituly zaradené do indexu zvyčajne zaznamenajú rast o 7 % alebo viac ešte pred prvým dňom obchodovania v rámci indexu. Následne však čelí väčšina týchto akcií miernemu poklesu. V priemere klesajú o približne 1,3 % počas prvého týždňa po zaradení a o 1 % počas nasledujúcich štyroch týždňov.
Zároveň podľa Barclays akcie vybraných spoločností zvyčajne klesnú o 16 bázických bodov medzi oznámením a uzavretím obchodovania v deň, keď zmeny nadobudnú platnosť. Pre investorov to znamená, že kým krátkodobý rast môže byť lákavý, je dôležité počítať aj s možnou korekciou v nasledujúcich dňoch po zaradení do indexu.
Avšak inklúzia do indexu S&P 500 je čoraz dôležitejšia pre firmy v prostredí, kde dominujú pasívne investičné fondy. Pasívny fond je taký, ktorý nakupuje diverzifikovanú skupinu akcií a drží ich dlhodobo, napríklad podielové fondy a fondy obchodované na burze, ktoré replikujú index S&P 500. O tejto problematike sme Vás informovali v článku nižšie:
Pasívne fondy teraz predstavujú približne 60 % čistých aktív všetkých amerických akciových fondov. Pre porovnanie, na začiatku 90-tych rokov predstavovali 4 %. Stali sa totiž lacnejšími pre ľudí, ktorí chcú investovať, čo zvyšuje prístup ľudí na trhoch, a to znamená, že peniaze pravidelne prúdia na trh a udržujú ceny akcií vysoké. Miesto v prestížnom indexe zvyšuje profil investora spoločnosti a zväčšuje likviditu obchodovania, čo môže potenciálne zvýšiť cenu jej akcií. Naopak, vylúčenie z indexu môže negatívne ovplyvniť ceny akcií, keď sú pasívni investori nútení predať akcie a prispôsobiť sa novej kompozícii S&P 500.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
ETF S&P 500 si môžete kúpiť TU