Aktuálne výzvy

Spoločnosť SolarEdge, ktorá sa špecializuje na technológie pre inštaláciu solárnych panelov, čelí v poslednej dobe významným výzvam, ktoré ovplyvňujú jej pozíciu na trhu a výhľad do budúcnosti. Podnik sa tento týždeň ocitol v centre pozornosti po tom, čo súkromná spoločnosť PM&M Electric, rezidenčný inštalatér solárnych panelov, ktorá SolarEdge dlží 11,4 milióna USD, podala návrh na konkurz. PM&M Electric môže mať problém splatiť celý dlh, čo spôsobí výrazné oneskorenie akýchkoľvek platieb.

Navyše, SolarEdge oznámila ponuku konvertibilných dlhopisov v hodnote 300 miliónov USD na refinancovanie existujúceho dlhu a financovanie bežných výdavkov. Táto ponuka môže mať negatívny vplyv na akcie spoločnosti, pretože konverzia dlhopisov na akcie môže znížiť podiely existujúcich investorov. Akcie firmy klesli o viac ako 20 % na 26,4 USD, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od septembra 2017 a najväčší percentuálny pokles od októbra 2023. Akcie spoločnosti zaznamenali pokles o 43 % v júni a celkovo o 70 % v tomto roku.

Hoci nie je jasné, čo konkrétne spôsobilo finančné problémy PM&M Electric, spoločnosti závislé na dlhovom trhu majú problémy s financovaním v prostredí vysokých úrokových sadzieb. SolarEdge je závislá od dlhového financovania svojich projektov, čo zvyšuje náklady a znižuje potenciálne zisky. Truist Securities analytik Jordan Levy uviedol, že súčasné podmienky v solárnom priemysle sú náročné, keďže inštalatéri stále pracujú so zásobami z obdobia pandémie, čím sa znižuje dopyt po nových technológiách.

Napriek tomu, má firma silnú pozíciu na trhu s inovatívnymi technológiami ako sú power optimizers a PV inverters, ktoré zvyšujú efektívnosť a životnosť solárnych panelov. J.P. Morgan verí, že firma môže rásť prostredníctvom zvyšovania trhového podielu a nových produktov, ako aj širšej adopcie zariadení na ukladanie energie. Navyše, vysoké ceny elektriny a klesajúce náklady na inštalácie solárnych panelov vytvárajú priaznivú kombináciu pre dopyt.

Podnik však čelí silnej konkurencii, najmä od spoločnosti Enphase Energy, ktorá ponúka komplexné riešenia pre solárnu energiu vrátane generovania a ukladania energie. Európsky trh predstavuje ďalšiu výzvu kvôli aktuálnym obchodným politikám, ktoré umožňujú konkurenciu z Číny a zvyšujú tlak na ceny.

Akcie SolarEdge


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -89,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 26,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 9,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,5 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokStreamovacie platformy z pohľadu investora: Zlatá baňa alebo nevýhodná investícia?
Ďalší článokRivian a Volkswagenom spoja sily: Akcie americkej automobilky rastú o 50 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno