Eurofins, spoločnosť známa svojimi testovacími laboratóriami po celom svete a člen hlavného francúzskeho akciového indexu CAC 40, rázne odmietla obvinenia od short sellera Muddy Waters, ktoré spochybňovali jej finančné vykazovanie a spôsobili prudký pokles jej akcií (-25%). Muddy Waters oznámila, že zaujala short pozíciu na akcie Eurofins a publikovala správu, ktorá naznačuje, že finančné výkazy spoločnosti môžu obsahovať výrazné nadhodnotenia ziskov, hotovostných zostatkov a hodnôt aktív.

Eurofins označila tieto tvrdenia za nepresné, irelevantné, zaujaté a zavádzajúce. Spoločnosť zdôraznila, že je plne presvedčená o integrite svojich účtov, prevádzkovom výkone, interných kontrolách a riadení rizík. Podnik, založený v roku 1987 súčasným CEO Gillesom Martinom, poskytuje laboratórne testovacie služby pre rôzne odvetvia. Spoločnosť sa rozšírila na viac ako 800 laboratórií vo viac ako 50 krajinách po celom svete. Táto rýchla expanzia im umožnila poskytovať analytické služby v širokom spektre priemyselných odvetví, od farmaceutického a potravinárskeho priemyslu až po životné prostredie a klinické diagnostiky. Počas pandémie COVID-19 sa firma ukázala ako kľúčový hráč v oblasti testovania.

V reakcii na jedno z obvinení v správe Muddy Waters, manažment Eurofinsu uviedol, že všetky transakcie s nehnuteľnosťami so spriaznenými stranami boli vykonané za podmienok obvyklých na trhu a že všetky budovy boli zaplatené. Spoločnosť dodala, že jej hotovostné zostatky boli auditované na miestnej aj konsolidovanej úrovni s požadovanou komunikáciou medzi účtovníckymi tímami a audítormi.

Taktiež uviedol, že v krátkom čase vydá podrobnú odpoveď na obvinenia a že bude spolupracovať so svojimi audítormi na príprave ďalších analýz podľa potreby. Napriek počiatočnému poklesu o 25 %, akcie Eurofins zaznamenali mierne zotavenie, stúpli o 4,7 % na 47,4 EUR. Akcie predtým zatvárali na úrovni 52,7 EUR v piatok pred zverejnením správy Muddy Waters. Táto udalosť zdôrazňuje nestálosť, ktorej môžu čeliť spoločnosti, keď sa stanú cieľom short sellerov, a význam udržiavania transparentných a robustných finančných postupov na upokojenie investorov a zainteresovaných strán.

Muddy Waters Research je americká investičná výskumná firma založená v roku 2010 Carsonom Blockom. Spoločnosť je známa svojimi spravodajskými správami, ktoré sa zameriavajú na identifikáciu finančných nezrovnalostí a podvodov v podnikoch. Muddy Waters používa stratégiu short sellingu, čo znamená, že vsádza na pokles ceny akcií spoločností, o ktorých verí, že sú nadhodnotené alebo majú problémy s finančným zdravím. Firma získala významnú pozornosť médií a investorov svojimi kontroverznými a často kritickými správami o spoločnostiach po celom svete.

Existujú obvinenia a kritiky, že Muddy Waters Research môže cielene šíriť negatívne správy o spoločnostiach, v ktorých drží short pozície, aby profitovala z poklesu cien akcií týchto spoločností. Muddy Waters sa špecializuje na krátke predaje (short selling), čo znamená, že zarába na poklese cien akcií spoločností, ktoré verejne kritizuje.

Kritici tvrdia, že Muddy Waters a iné short selling spoločnosti môžu mať motiváciu šíriť prehnane negatívne alebo nepravdivé správy, aby vyvolali paniku a pokles cien akcií, z čoho by mohli profitovať. Muddy Waters sa bráni tým, že ich výskum je založený na dôkladnej analýze a že zverejňujú informácie, ktoré považujú za pravdivé a relevantné pre investorov. Tieto obvinenia poukazujú na kontroverzné praktiky, ktoré môžu byť spojené s cieľavedomým šírením negatívnych správ, a podčiarkujú dôležitosť kritického hodnotenia informácií zverejňovaných krátkymi predajcami.

Akcie Eurofins


Akcie firmy od začiatku roka klesli o -30,8 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -14,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 51 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 30,4 a 10,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 9,8 miliárd USD. Súčasný dividendový výnos je 1,06 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBoeing chystá ponuku kúpy Spirit AeroSystems
Ďalší článokCarnival hlási rekordné rezervácie na rok 2025
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno