Sam Altman a Jony Ive spájajú sily
Buďme úprimní, svet technológií nás utápa v nekonečnom prúde notifikácií a modrastých odleskoch displejov. Sam Altman, CEO spoločnosti OpenAI (tá čo stojí za chatomGPT) chce s týmto svetom skoncovať. OpenAI, technologický pionier v oblasti umelej inteligencie, uzavrel dohodu o kúpe startupu io za 6,5 miliardy USD. Spoločnosť vedie Jony Ive, ak tom meno nič nehovorí, tak ide o dizajnéra, ktorý sa navždy zapísal do histórie produktmi ako iPhone, iMac či Apple Watch.
Spojenie OpenAI a io však nie je len fúziou kapitálu a talentu. Podľa ich vyjadrení, ide o pokus o redefinovanie spôsobu, akým žijeme s technológiou. Ich cieľom nie je vytvoriť ďalší telefón či nové okuliare. Vytvárajú niečo celkom iné, pôjde o inteligentné zariadenie, ktoré má ambíciu byť každodenným spoločníkom. Takým, ktorý nedominuje, ale dopĺňa.
Z prvých útržkov informácií, ktoré prenikli na verejnosť prostredníctvom The Wall Street Journal a Bloombergu, vyplýva, že zariadenie bude schopné vnímať prostredie používateľa, prispôsobiť sa jeho rytmu a potrebám. Má byť natoľko nenápadné, že bude môcť odpočívať vo vrecku alebo nepozorovane na stole. Bude navrhnuté ako tretí technologický prvok v živote používateľa, vedľa smartfónu a notebooku, no s cieľom postupne používateľa od obrazoviek oslobodiť.
OpenAI má veľké ambície. Prvý model tohto zariadenia by mal byť uvedený na trh koncom roka 2026. A tempo bude nekompromisné. Spoločnosť plánuje dodať 100 miliónov kusov rýchlejšie, než kedykoľvek predtým akákoľvek firma distribuovala nový produkt v takomto rozsahu. Sam Altman sa však nechce pasovať do role technologického mesiáša. V rozhovore pre Bloomberg priznal: „Tak ako smartfón nezničil laptop, ani toto zariadenie nezničí smartfón. Je to úplne nový druh veci.“
Altman a Ive tak nenapodobňujú, ale chcú inovovať. V súčasnosti sa veľké technologické spoločnosti ako Meta, Google či Snap pokúšajú pretaviť víziu rozšírenej reality do podoby inteligentných okuliarov, no ich riešenia zatiaľ zaostávajú za očakávaniami. Meta a Snap síce ponúkajú produkty, no s výrazne obmedzenou funkcionalitou. Google pred pár týždňami predviedol svoju novú AI platformu v okuliaroch počas vývojárskej konferencie I/O, no prezentácia bola plná technických chýb.
Apple síce uviedol svoje Vision Pro, no cena a rozmer ho predurčujú skôr do sveta prototypov než do bežnej spotrebiteľskej praxe. Startup io a jeho zakladatelia však zvolili opačný prístup. Ich zariadenie bude bez obrazovky. Bez vizuálneho rozhrania. A práve preto bude potrebovať úplne nový spôsob interakcie. Možno to bude hlas, možno senzorika, možno kombinácia viacerých zmyslov. Alebo niečo, čo si dnes ešte nevieme predstaviť.
Po smartfónoch prichádza ticho
Týmto smerom sa zároveň otvára otázka: začína sa v máji 2025 technologický posun za hranicu mobilnej éry? Na Wall Street si tento moment všimli okamžite. Po oznámení akvizície stratila spoločnosť Apple 60 miliárd USD zo svojej trhovej hodnoty. Eddy Cue, dlhoročný člen vedenia Apple, len nedávno vyhlásil: „Možno o desať rokov už iPhone potrebný nebude.“ Čoraz viac ľudí, najmä z generácie Z, si uvedomuje svoju závislosť od obrazoviek a hľadá cestu späť k priamemu prežívaniu sveta.
Ak sa pozrieme späť, história ukazuje, že technologické zmeny často prichádzajú nečakane a rýchlo. Smartfón zmenil desktopovú éru doslova cez noc. A hoci sa predaje Apple Watch a Fitbitov spomaľujú, a nové pokusy, ako AI špendlíky od Humane či Rabbit r1, zatiaľ zlyhali, trh cíti, že ďalší prelom by mohol byť iba otázkou času. No hlavnou otázkou zostáva, či práve Altman a Ive budú tými, ktorí ho naplnia.
Altman, muž stojaci za jedným z najvplyvnejších AI projektov súčasnosti, prináša nielen víziu, ale aj technickú infraštruktúru a kapitál. A Jony Ive? Kreatívna zložka, ktorá zmenila tvar 21. storočia. Dizajnér, ktorému môžeme poďakovať aj za to, ako pomaly a zmyselne sa otvára krabica od nového iPhonu. Nie je to náhoda. Je to detail, ktorý odráža jeho filozofiu.
Technológia by podľa týchto pánov mala byť nenápadná, tichá, dôverná. Nie invazívna. Nie závislá na obrazovkách. Aj preto je Ive dlhodobo skeptický voči nositeľným zariadeniam. A aj preto všetci vedia, že čokoľvek pripravuje s Altmanom, nebude mať formu tradičných okuliarov. Je to odvážny krok. A v kontexte Silicon Valley veľmi pravdepodobne aj riskantný. Predsa len 6,5 miliardy USD nie je malá stávka.
Ale z hľadiska technologickej budúcnosti to môže byť investícia, ktorá predefinuje kategóriu a spôsob, akým budeme o technológii rozmýšľať. Samozrejme nie je isté, či to bude fungovať. Ale isté je, že ide o najambicióznejší pokus oslobodiť ľudí od obrazoviek, aký sme zatiaľ videli. Nie len vytvoriť nový produkt, ale nový spôsob prežívania digitálneho sveta. So zariadením, ktoré nežiari, ale rozumie. A možno sa jedného dňa obzrieme a povieme si: práve tu sa začala ďalšia kapitola. Tá, v ktorej technológia opäť slúži človeku – a nie naopak.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie a iné aktíva si môžete kúpiť TU.