Vyššie výnosy akcionárom a šetrnejší rozpočet

Energetický gigant Shell svojím kapitálovým dňom 2025 predstavil nové ambiciózne plány, ktoré majú za cieľ posilniť dôveru investorov. Firma oznámila, že zvýši podiel z cash flow určený pre akcionárov na 40 až 50 %, pričom doteraz to bolo len 30 až 40 %. Manažment britskej firmy tiež oznámil, že plánuje predať alebo uzavrieť časti svojej chemickej divízie, ktoré sú menej výkonné.

Tento krok je súčasťou širšej stratégie, ako zvýšiť hodnotu pre akcionárov a zároveň sa priblížiť konkurencii ako Exxon či Chevron, ktoré majú výrazne vyššiu trhovú kapitalizáciu. Zároveň chce Shell pokračovať vo zvyšovaní dividendy o 4 % ročne a zabezpečiť, aby sa spomínaný voľný cash flow na akciu zvýšil každý rok o viac ako 10 % až do roku 2030.

Shell rozbieha veľký plán: Predaj chemických divízií a optimalizácia
Zdroj: Finviz

V rámci oznámenia Shell potvrdil, že preskúma možnosti partnerstiev v USA a zatvorenia závodov v Európe, kde niektoré prevádzky vykazujú slabé marže. Tento krok je súčasťou balíka tzv. priaznivých opatrení pre akcionárov, ktoré firma prezentovala pred svojím investičným dňom v New Yorku.

Okrem toho firma oznámila aj zníženie kapitálových výdavkov. Pôvodný cieľ 22 – 25 miliárd USD ročne bol znížený na 20 – 22 miliárd USD ročne až do roku 2028. Shell chce efektívnejšie investovať a zároveň udržať finančnú disciplínu. Správa vyvolala pozitívnu reakciu trhu, akcie Shellu vzrástli o 2,3 %. Investorov zaujala ambícia CEO Waela Sawana, ktorý sa usiluje o zefektívnenie biznisu, vyššiu ziskovosť a dôraz na silné stránky spoločnosti.

Shell stavia na LNG a chce byť globálnym lídrom

Najväčšiu pozornosť v stratégii podniku získala oblasť skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorá sa má stať hlavným motorom rastu zisku v nasledujúcich rokoch. Najväčší svetový obchodník s LNG tak jednoznačne potvrdil, kam smeruje budúcnosť firmy. Je ňou skvapalnený zemný plyn (LNG). Cieľom je zvýšiť predaj LNG o 4 až 5 % ročne až do roku 2030 a súčasne rásť v oblasti ťažby a plynárenstva o 1 % ročne.

Produkcia ropy má zostať stabilná na úrovni 1,4 milióna barelov denne, čo naznačuje, že Shell stále počíta s materiálnou prítomnosťou v sektore fosílnych palív. Firma zároveň rozšírila svoj cieľ úspory nákladov, zo súčasných 2 – 3 miliárd USD plánuje do konca roku 2028 dosiahnuť úsporu až 5 – 7 miliárd USD, v porovnaní s plánmi z roku 2022.

CFO spoločnosti zároveň potvrdil, že 10 % kapitálu bude do roku 2030 smerovať do nízkouhlíkových projektov, čo ukazuje, že Shell síce mení smer pomaly, no s dlhodobou stratégiou. Okrem zvyšovania dividend, budú uprednostňované aj spätné odkupy akcií, ktoré sú aktuálne vo výške 3,5 miliardy USD kvartálne.

Aj keď dividendy ešte nedosiahli predpandemickú úroveň z roku 2019, investori pozitívne reagujú na nový kurz firmy. Akcie Shellu za posledné dva roky vzrástli takmer o 20 %, zatiaľ čo konkurenčný BP zaznamenal pokles o viac ako 10 %. Shell zároveň verí, že LNG bude zohrávať kľúčovú úlohu v prechode na nízkouhlíkovú energetiku. Do roku 2030 má byť LNG divízia o 20 až 30 % väčšia než v roku 2022, a to vďaka projektom ako LNG Canada a rastúcemu obchodu s plynom od externých dodávateľov.

Britský ropný gigant BP, hlavný konkurent Shellu, tiež zmenil smer. Kým americké a európske ropné firmy ako ExxonMobil, Chevron, Shell či TotalEnergies dokázali v poslednom desaťročí prinášať investorom vyššie výnosy, BP sa vydalo cestou ekologickej transformácie, ktorá však nepriniesla očakávané zisky. Výsledkom je, že jeho akcionári zarobili výrazne menej než akcionári konkurencie a teraz žiadajú zásadné zmeny.

Po neuspokojivých výsledkoch za štvrtý kvartál 2024 manažment oznámil, že BP prehodnotí svoje výdavky na nízkouhlíkové projekty a zvýši investície do ropy a plynu. Nový generálny riaditeľ Murray Auchincloss zároveň redukuje náklady a ruší neefektívne projekty. V januári ohlásil prepustenie 4 700 zamestnancov a ukončenie spolupráce s 3 000 kontraktormi. O tejto téme sme Vás informovali v článku nižšie:

Posilnenie fosílnych palív, zníženie emisií a nové ciele

Shell v rámci svojho dlhodobého plánu nevsádza len na plyn, ale aj na mierne zvýšenie ťažby ropy, o 1 % ročne. Aj keď CEO Sawan od roku 2023 ustupuje od obnoviteľných zdrojov, firma udržiava svoje klimatické ciele, pretože vyšší podiel LNG na úkor ropy znižuje uhlíkovú intenzitu predávaných produktov.

Shell plánuje aj menšie akvizície, tzv. „bolt-on deals“, aby si zabezpečil stabilnú ropnú produkciu po roku 2030. Podľa CFO Sinead Gorman je ropa stále potrebná a firma s ňou počíta ako so súčasťou portfólia ešte dlhé roky. Celkovo Shell predstavuje stratégiu, ktorá sa síce môže javiť ako evolučná a nie revolučná, no práve v stabilite a postupnosti vidia analytici výhodu.

Ako to výstižne zhrnul analytik RBC Biraj Borkhataria: „Dnešná aktualizácia patrí do kategórie, nudné, ale dobré.“ Shell teda stavia na ziskové segmenty, optimalizuje menej výkonné divízie a zvyšuje návratnosť pre investorov, čím si chce udržať náskok aj v období meniaceho sa energetického trhu.

Akcie Shell


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +6,2 % a v súčasnosti sa obchodujú za 72,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 14,2 násobok zisku na akciu (P/E), 9,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 8,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 215,5 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je na úrovni 3,84 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAMD zostrelilo Intel, trúfne si na Nvidiu?
Ďalší článokTesla na Starom kontinente kolabuje, Nemci ju odmietajú kupovať
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno