VW a Rivian spoja sily

Spoločnosť Rivian získala výraznú finančnú podporu prostredníctvom nového partnerstva s nemeckou automobilkou Volkswagen. Toto strategické spojenie prichádza v čase, keď výrobcovia automobilov prehodnocujú svoje stratégie v spomaľujúcom sa trhu s elektrickými vozidlami. Volkswagen plánuje investovať 1 miliardu USD do Rivianu prostredníctvom nezabezpečeného konvertibilného dlhopisu, ktorý sa vymení za akcie Rivian po 1. decembri. Následne VW investuje ďalšie 2 miliardy USD v rokoch 2025 a 2026 a ďalšie 2 miliardy USD do spoločného podniku.

Toto prepojenie umožní Volkswagenu využívať technológie a softvér výrobcu elektrických automobiliek, čím získa prístup k inovatívnej EV architektúre a zlepší efektívnosť svojich plug-in vozidiel. Pre Rivian to znamená finančnú podporu v čase, keď sa snaží zvýšiť produkciu a dodávky svojich elektrických pickupov a SUV modelov.

Rivian sa v posledných mesiacoch stretol s vážnymi finančnými problémami. V marci spoločnosť pozastavila plány na výstavbu nového výrobného závodu v Georgii, aby ušetrila peniaze. Straty spoločnosti dosiahli približne 39 000 USD na každé vyrobené vozidlo v poslednom štvrťroku.

Trh s elektromobilmi

Spomalenie dopytu po elektromobiloch zasiahlo celý priemysel. Ford znižuje výdavky na EV o 12 miliárd USD a odkladá nové modely a továrne. General Motors nedávno priznal, že rozvoj trhu s EV bude trvať desaťročia. Dokonca aj lídri trhu ako Tesla čelia sklamaniu zo slabších predajov a znižujúcich sa marží. O téme sme Vás informovali v článku nižšie:

Rivian vstúpil na burzu v novembri 2021 v čase najväčšieho nadšenia pre EV budúcnosť, pričom jeho akcie krátko po uvedení na trh prekonali trhovú hodnotu Fordu a GM. Odvtedy však mnohé startupy v oblasti EV upadli do úzadia, keďže mainstreamoví kupujúci odmietajú drahé modely. Od vstupu na burzu americká automobilka odpísala viac ako 90 %. Podľa analytika Garretta Nelsona z CFRA Research je toto oznámenie „hlasom dôvery v Rivian“, avšak neodstraňuje to prevádzkové problémy a vysokú spotrebu hotovosti spoločnosti.

Rivian Akcie


Akcie Rivian od začiatku roka klesli o -43,3 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -11,8 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 11,9 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSolarEdge odpisuje 20 %: Krach odberateľa a vydanie konvertibilných dlhopisov
Ďalší článokBoeing chystá ponuku kúpy Spirit AeroSystems
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno