Akcie Rivianu rastú
Rivian oznámil, že za druhý štvrťrok dodal 13 790 vozidiel, čo je medziročný nárast o približne 9 %. Wall Street očakávala približne 12 000 jednotiek. Výroba však klesla. Americký výrobca elektromobilov vyrobil približne 9 600 vozidiel, čo je menej ako takmer 14 000 vyrobených v prvom štvrťroku 2024. Výroba sa môže meniť zo štvrťroka na štvrťrok. Celkovo na rok 2024 manažment firmy očakáva, že vyrobí približne 57 000 vozidiel. Už v minulosti americká automobilka vyrábala vozidlá týmto tempom.
Akcie firmy za posledný mesiac vzrástli o viac ako 30 %. Za veľkú časť tohto rastu môže ohlásené partnerstvo s Volkswagenom. Toto strategické spojenie prichádza v čase, keď výrobcovia automobilov prehodnocujú svoje stratégie v spomaľujúcom sa trhu s elektrickými vozidlami. Volkswagen plánuje investovať 1 miliardu USD do výrobcu elektromobilov prostredníctvom nezabezpečeného konvertibilného dlhopisu, ktorý sa vymení za akcie Rivian po 1. decembri. Následne VW investuje ďalšie 2 miliardy USD v rokoch 2025 a 2026 a ďalšie 2 miliardy USD do spoločného podniku.
Deň investorov spoločnosti, ktorý sa konal pred týždňom, potešil investorov, keď spoločnosť podrobne predstavila plány na zníženie nákladov a dosiahnutie ziskovosti. Viacero analytikov je však pri otázke ďalšieho rastu skeptických. Rast akcii spoločnosti tiež podporovali správy o dodávkach Tesly. Líder v oblasti elektromobilov tiež oznámil lepšie než očakávané dodávky.
Nedávne výsledky dodávok od Tesly, NIO, BYD a ďalších ukazujú, že dopyt po elektromobiloch stále globálne rastie. To je ďalší dôvod na rast akcií akéhokoľvek výrobcu elektromobilov. Bude však dôležité sledovať s čím najmä príde manažment americkej automobilky. Spomalenie rastu predaja po celý rok totiž ťažilo sentiment investorov.
V podstate všetky elektromobilové startupy sú v červených číslach. V čom je problém? Tých je viacero, avšak okrem cenových vojen, ide hlavne o vysoké úrokové sadzby. Vysoké úrokové sadzby zvyšujú náklady na dlh, čo predražuje kapitálové investície. Výrobcovia EV musia investovať značné sumy do výstavby infraštruktúry, vrátane tovární, nabíjacích staníc a vývoja technológie batérií. Rozdiel medzi úrokovou sadzbou 3 % a 7 % môže znamenať významný nárast nákladov na financovanie týchto projektov, čo ovplyvňuje celkové finančné zdravie spoločností v tomto odvetví.
Postaviť kompletnú infraštruktúru je však nákladovo veľmi náročne. Pomôcť môžu stimuly, ako sú daňové úľavy. Tie by mohli zvýšiť predaj, ale stále je potrebné veľa práce zo strany automobiliek a možno aj vlád, napríklad tá v USA sa zaviazala k podpore elektromobilov. Podobné stimuly ponúka viacero krajín Európskej únie.
Ďalším problémom je fakt, že takmer všetky startupy v tomto segmente sú roky vzdialené od zisku. Nákladovo náročné investície zaťažujú financie týchto spoločností. V súčasnosti drahé financovanie kapitálových investícií môže spomaliť rast a inovácie. Na úspešné zvládnutie týchto výziev budú musieť spoločnosti nájsť spôsoby, ako efektívne riadiť svoje financie a zároveň prinavrátiť investorom vieru v budúci úspech. To sú hlavné dôvody, prečo sú akcie amerického startupu od maxima nižšie o takmer 90 %.
Rivian Akcie
Akcie spoločnosti od začiatku roka klesli o -26,6 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -39,2 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 15,4 USD.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.