Generálny riaditeľ investičnej banky JP Morgan, Jamie Dimon vyjadril svoj optimistický výhľad vo svojom výročnom liste akcionárom, v ktorom tvrdí, že vysoká miera úspor, stimulačné programy, balík potenciálnej infraštruktúry a eufória okolo konca pandémie pravdepodobne naštartujú americkú ekonomiku. Spotrebitelia aj spoločnosti sa javili byť vo veľmi dobrom finančnom zdraví, keď sa krajina začala dostávať zo zdravotnej krízy.

Ešte predtým, ako minulý mesiac prešiel stimulačný balíček nového amerického prezidenta Joe Bidena vo výške 1,9 milióna dolárov, spoločnosť JP Morgan odhadovala, že maloobchodní zákazníci mali úspory v hodnote zhruba 2 bilióny dolárov a vysoko kapitalizované spoločnosti 3 bilióny dolárov.

Pozitívny efekt by mali vytvoriť taktiež expanzívne opatrenia prijaté centrálnymi bankami z celého sveta, vďaka ktorému by expanzia mohla nadobudnúť globálny efekt. Ak jednotlivé stimulácie zaberú a naozaj sa objaví hospodársky boom, vysoké valuácie akcií jednotlivých spoločností by mohli odpodstatnené a to aj napriek vysokému zadĺženiu.

Dimon bol jedným z hlavných podporovateľov vysokého vládneho balíčka, keďže USA čelí starnutiu infraštruktúry, nedostupnej zdravotnej starostlivosti a prehlbovaniu hospodárskej nerovnosti. Fiškálna injekcia by však mohla čiastočne riešiť tieto problémy a naštartovala by ekonomicky rast hoci za cenu zadĺženia.

a
Zdroj obrázku: WSJ

„Ak sa peniaze použijú rozumne, vytvoria viac ekonomických príležitostí pre všetkých,“ uviedol a pripustil, že v neefektívnych byrokratických programoch v minulosti uviazlo príliš veľa peňazí. Jeho komentáre prišli krátko po tom čo Bidenova administratíva upriamila pozornosť na schválenie plánu infraštruktúry v hodnote 2 biliónov dolárov. Bol by to tak druhý obrovský fiškálny balík v krátkom čase, keďže počas pandémie ešte za čias prezidenta D. Trumpa, USA schválili balík v hodnote 5,8 biliónov dolárov.

Podporovatelia vládnych stimulov súhlasia s návrhom infraštruktúry a vítajú ho ako dlho očakávanú investíciu, no naopak kritici tvrdia, že ďalšie výdavky v dôsledku nákladných stimulačných balíkov riskujú prehriatie ekonomiky a uvrhnutie USA do recesie, nehovoriac o nafúknutí verejného dlhu.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJFinancial Times
Predchádzajúci článokAlibaba s rekordnou pokutou vo výške 2,3 mld. eur za porušenie antimonopolných pravidiel
Ďalší článokMicrosoft kúpi firmu Nuance z oblasti umelej inteligencie za 19,6 miliárd dolárov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno