23andMe: Z genetickej hviezdy do konkurzu
Bola to vízia, ktorá mala zmeniť svet. Iba skúmavka, kvapka slín a sľub, že sa dozviete nielen, kto boli vaši predkovia, ale aj to, aké choroby môžete zdediť. Spoločnosť 23andMe, kedysi miláčik Silicon Valley, patrila k tým, ktoré formovali začiatok éry personalizovanej medicíny. Dnes jej príbeh končí ako predajná položka v konkurznom konaní. Biotechnologická spoločnosť Regeneron ju kupuje za 256 miliónov USD. Mimochodom, len pred tromi rokmi bola hodnota firmy vyše 6 miliárd USD.
23andMe vzniklo v roku 2006 a manažment mal jasnú víziu, preniesť genetiku zo špecializovaných laboratórií do domácností. Za 99 USD mohol každý získať osobný pohľad do vlastnej DNA. Firma zažívala raketový rast, obrovský záujem verejnosti a priazeň médií, pričom spoluzakladateľka bola bývalá manželka spoluzakladateľa Googlu Sergeya Brina, Anne Wojcicki.
No pod lesklým povrchom začali postupne presakovať trhliny. Hoci mala firma jednu z najväčších genetických databáz na svete, vyše 15 miliónov zákazníkov, nikdy sa jej nepodarilo nájsť model, ktorý by z tejto databázy urobil stabilný zdroj príjmov. A práve to pre investorov najdôležitejšie. Partnerstvá s farmaceutickými firmami ako GlaxoSmithKline, či nákup telemedicínskej platformy Lemonaid Health za 400 miliónov USD, sa ukázali ako strieľanie na slepo a čo horšie, finančne neudržateľné.
V roku 2023 došlo k masívnemu úniku dát. Osobné informácie takmer siedmich miliónov používateľov sa dostali na internet, čím sa otriasla dôvera verejnosti. V nasledujúcich mesiacoch 23andMe zrušilo vývoj liečebných terapií, prepustilo 40 % zamestnancov a v novembri 2024 oznámilo, že sa sústredí len na základnú prevádzku. Správna rada odstúpila, náhradná, zložená prevažne z jej nominantov, odmietla ďalšiu ponuku na akvizíciu ako nedostatočnú. V marci 2025 firma požiadala o ochranu pred veriteľmi podľa kapitoly 11 zákona o bankrote. O téme sme vás informovali aj v našom podcaste:
Druhý život pod novým vedením
No v týchto dňoch prichádza na scénu Regeneron. Spoločnosť, ktorá má za sebou vývoj viacerých úspešných liekov na imunitné ochorenia, choroby oka či infekcie, odkúpi 23andMe vrátane jej kľúčových aktív a to služby Personal Genome Service, výskumných a zdravotných divízií a celej biobanky. Lemonaid Health však súčasťou transakcie nebude. Obchod ešte podlieha schváleniu konkurzného súdu a regulačných úradov, no očakáva sa, že bude uzavretý v treťom štvrťroku 2025.
Regeneron plánuje pokračovať v prevádzke DNA-testovacích služieb pre verejnosť a zároveň integrovať databázu 23andMe do vlastného výskumného aparátu. Jeho genetické centrum už dnes pracuje s DNA takmer troch miliónov ľudí. Prístup k ďalším 15 miliónom profilov môže posunúť výskum personalizovanej medicíny na novú úroveň, najmä v kontexte identifikácie nových cieľov pre lieky a rýchlejšom testovaní ich účinnosti.
Pád 23andMe nie je len individuálnym zlyhaním. Je odrazom zmeny v celkovom makroekonomickom prostredí. V období nulových úrokových sadzieb, lacného kapitálu a ochoty investorov financovať aj desaťročné straty, boli podobné vízie vítané. Medzi rokmi 2020 až 2021 sa rizikový kapitál nalieval do každého projektu, ktorý sľuboval „budúcnosť zdravotnej starostlivosti“.
V roku 2022 sa však začala nová fáza. Fed spustil sériu razantných zvyšovaní úrokových sadzieb s cieľom potlačiť infláciu. Lacný kapitál zdražel, investori sa stali opatrnejšími a začali sa pýtať na výsledky. Projekty, ktoré ešte nezarábali, stratili prístup k financovaniu. To, čo predtým stačilo, silný príbeh a známe meno, negenerovalo investorom peniaze a to je odsúdené na zánik.
Prípad 23andMe zapadá do série startupov, ktoré narazili pri pokuse preraziť mimo svojho pôvodného produktu. Theranos, WeWork, Jawbone, všetky tieto firmy mali silné vízie, charizmatických zakladateľov, mediálnu pozornosť a lacný kapitál. No práve absencia jasného obchodného modelu, nadhodnotené očakávania a preceňovanie rastu nad realitou viedli k ich pádu. Regeneron však v pozostatkoch 23andMe vidí hodnotu. Ak sa mu podarí tieto dáta zmysluplne využiť, môže startupový sen, ktorý sa skončil fiaskom, predsa len zanechať vedecký odkaz.
Akcie Regeneron
Akcie Coinbase za posledných 12 mesiacov klesli o -39,6 % na 596,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,2 násobok zisku na akciu (P/E), 13,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 12,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 64,4 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je na úrovni 0,59 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.