Boeing získal miliardový kontrakt

Spoločnosť Boeing zaznamenala výrazný nárast hodnoty akcií po tom, čo získala lukratívny kontrakt na výrobu nového stíhacieho lietadla pre americké letectvo, F-47. Tento špičkový stroj šiestej generácie nahradí zastarané modely F-22 Raptor, ktoré v súčasnosti dominujú v leteckých silách USA. Táto nová stíhačka šiestej generácie by tak mala posilniť vzdušnú dominanciu USA v nasledujúcich desaťročiach.

Triumf leteckej spoločnosti je o to prekvapivejší, že porazil svojho dlhoročného rivala, firmu Lockheed Martin, výrobcu stíhačiek F-35, ktorá sa považovala za favorita na získanie tejto zákazky. Po oznámení tejto správy akcie Boeingu vyskočili o +3,1 %, čo znamenalo prírastok približne 4 miliardy USD na trhovej kapitalizácií spoločnosti.

V nasledujúcich dňoch si akcie pripísali ďalších +1,6 % a uzavreli na hodnote 180,90 USD za kus. Celkovo tak Boeing zaznamenal tento týždeň rast o viac ako 5 %. Naopak, akcie Lockheed Martin sa prepadli o -5,8 %, čo predstavovalo stratu približne 6 miliárd USD na trhovej hodnote. V pondelok pokračoval pokles o ďalších -1,1 %.

Príde jedna z najväčších zbrojoviek o výrobu stíhačiek F-35?
Zdroj: Barrons

Čo znamená kontrakt na F-47 pre Boeing a Lockheed?

Víťazstvo v tendri na výrobu F-47 je pre Boeing významné nielen kvôli prestíži, ale aj kvôli finančným dopadom. Podľa odhadov analytikov by tento kontrakt mohol Boeingu priniesť ročné tržby vo výške 4 miliardy USD. Tento úspech je tak pre akcionárov firmy viac než vítaný, keďže spoločnosť v posledných rokoch čelila viacerým výzvam, vrátane problémov s modelom 737 MAX a stratami v obrannom sektore.

Rok 2024 sa totiž pre Boeing niesol v znamení mnohých výziev, ktoré ešte viac podkopali jeho povesť. Začiatkom roka došlo k incidentu, keď počas letu Boeing 737 Max 9 leteckej spoločnosti Alaska Airlines došlo k uvoľneniu vzdušného uzáveru dverí. Následné kontroly odhalili nesprávne upevnené skrutky na viacerých lietadlách rovnakého modelu, čo vyvolalo ďalšie otázky o kvalite výroby a kontrole. O téme sme Vás informovali v článku nižšie:

Situáciu zhoršili aj štrajky viac ako 33 000 zamestnancov Boeingu v septembri a novembri. Požiadavky na vyššie mzdy a lepšie benefity spomalili výrobu a narušili dodávky lietadiel. Tieto problémy sa premietli aj do výsledkov spoločnosti, ktorá dodala zákazníkom v minulom roku najmenej lietadiel od pandémie Covid-19.

Rok 2024 tak priniesol ďalšie potvrdenie prehlbujúceho sa rozdielu medzi dvomi najväčšími hráčmi leteckého priemyslu, Boeingom a Airbusom. Kým americký Boeing čelí opakujúcim sa problémom so spoľahlivosťou lietadiel a finančnými stratami, Airbus pokračuje v konsolidácii svojej dominancie.

image 100
Zdroj: Statista

Boeing v minulom roku dodal iba 348 komerčných lietadiel, čo je o 180 menej ako v roku 2023. Airbus naopak zvýšil počet dodaných lietadiel na 766, čím upevnil svoje vedenie. Tento rozdiel je najväčší od roku 2019. Podľa analytika Sheily Kahyaoglu z investičnej banky Jefferies by však najnovší úspech mohol Boeingu postupne zvýšiť zisk na akciu o 0,25 USD. Pri aktuálnom ocenení firmy by tento nárast mohol pridať na hodnote akcie približne 5 USD. Na druhej strane, Lockheed Martin sa ocitá pod tlakom.

Firma sa síce môže pýšiť priemernými maržami vo výške 29 % v segmente leteckej techniky, no strata tohto kontraktu môže podľa Kahyaoglu viesť k poklesu ročných ziskov o 400 – 500 miliónov USD. To by mohlo znížiť zisk na akciu o približne 2 USD. Po týchto správach analytik Ronald Epstein z Bank of America znížil hodnotenie akcií Lockheedu z „Buy“ na „Hold“ a znížil ich cenový cieľ z 685 USD na 485 USD.

Pre Boeing bude v najbližších mesiacoch kľúčové zvýšiť produkciu svojich komerčných lietadiel, čo bude rozhodujúci faktor pre ďalší rast akcií. Spoločnosť stále zápasí s dôsledkami bezpečnostných incidentov a problémami pri dodávkach. Lockheed Martin sa teraz musí sústrediť na vojenské výdavky v USA a Európe, aby kompenzoval stratu kontraktu na F-47.

Hoci v minulosti Lockheed porazil Boeing v boji o výrobu stíhačiek F-35, súčasná situácia naznačuje, že firma môže čeliť ďalším výzvam. Analytici v súčasnosti odporúčajú nákup akcií Boeingu (61 % z nich hodnotí titul ako „Buy“) s priemerným cenovým cieľom 198 USD. Pre Lockheed Martin má 50 % analytikov stále odporúčanie „Buy“, pričom ich cenový cieľ je okolo 534 USD.

Akcie Boeing


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o takmer +6 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -4,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 182,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 387,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a -20,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 137,1miliárd USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.


Predchádzajúci článokVidina miernejších amerických ciel poslala akcie nahor
Ďalší článokAMD zostrelilo Intel, trúfne si na Nvidiu?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno