Akvizícia

Pfizer minulý týždeň súhlasil s kúpou biotechnologického podniku Trillium Therapeutics, ktorý je zameraný na onkológiu za približne 2,3 miliardy dolárov (2 miliardy eur). Jeden z najväčších výrobcov liekov na svete sa aj týmto krokom snaží posilniť svoju prítomnosť v oblasti liečby leukémie.

Farmaceutická spoločnosť odkúpi za $18,50 dolára všetky akcie Trillium, čo firme dáva hodnotu 2,26 miliardy dolárov. Cena je na 118-percentnej prémii k jej 60-dňovému váženému priemeru. Akcie spoločnosti Trillium ihneď po oznámení vzrástli o takmer +200%.

Andy Schmeltz, globálny prezident onkologickej divízie spoločnosti Pfizer, uviedol, že akvizícia „posilňuje náš záväzok pokračovať vo vedeckých objavoch“.

„Naše hlboké skúsenosti s porozumením vedy o rakovine krvi spolu s rôznorodou vedomostnou základňou, ktorú sme vyvinuli v rámci nášho rastúceho hematologického portfólia ôsmich schválených a vyšetrovacích terapií, nám poskytujú základ pre rozvoj týchto dôležitých potenciálnych liekov pacientom, ktorí ich potrebujú,“ povedal.

Spoločnosť vsádza na úspech 2 liekov Trillium, ktoré sa momentálne nachádzajú v ​​štúdiách v ranom až strednom štádiu. Procedúry využívajú imunitný systém tela na boj proti rakovine krvi, ako je leukémia a mnohopočetný myelóm, podobným spôsobom ako známe lieky od konkurencie, napr. Keytruda od firmy Merck.

Rakovina krvi tvorí asi 6% všetkých rakovín, pričom 1 milión pacientov na celom svete malo v roku 2020 diagnostikovaný hematologický stav. Spoločnosť Pfizer, ktorá na vakcíne proti Covid-19 generuje miliardy dolárov, investuje veľkú časť príjmov do výskumu liekov proti rakovine. Tržby z onkológie vlani jej vzrástli o viac ako +20% v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 10,9 miliardy dolárov.

Pfizer

Spoločnosť Pfizer sa stala jednou zo spoločností, ktorá vyšla z pandémie ako víťaz. Väčšinou to o sebe mohli povedať najmä technologické firmy, ktoré urýchlili prechod ľudí a podnikov do online sféry, avšak Pfizer ako jedna z mála farmaceutických skupín dokázala vyrobiť účinnú vakcínu na koronavírus a naplno z toho ťaží. Pokúšali sa o to pritom desiatky biotechnologických spoločností.

Pred týždňom dokonca vakcína od Pfizer/BionTech ako prvá v USA získala plné schválenie od FDA (americkej liekovej agentúry), čo bude mať pravdepodobne pozitívny dopad na príjmy podniku v ďalších mesiacoch.

Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti Pfizer
Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti Pfizer za posledných 10 rokov v miliardách dolárov

Zdrojom rastu výnosov spoločnosti Pfizer by mohol byť taktiež fakt, že čoraz viac štátov zvažuje očkovanie aj tretími dávkami, čo by viedlo k výraznému rastu dopytu po vakcínach. Pre firmu so 172 ročnou históriou je jej úspešná vakcína významnou vzpruhou, pretože v poslednej dekáde čelila pozvoľnému úbytku tržieb.

Karta sa však obrátila a v prvom polroku 2021 Pfizer vygeneroval príjmy vo výške 33,56 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o +68% a čistý zisk 10,41 miliardy dolárov, nárast o +53%. Firma je tak na dobrej ceste zaznamenať svoj najlepší rok v histórií, pričom analytici predpokladajú, že výnosy v súčasnom roku by mali atakovať hranicu 80 miliárd dolárov a zisk prekročiť hodnotu $4,00 na akciu.


Akcie Pfizer v doterajšom priebehu roka stúpli už o +26,60% a prekonávajú tak akciový index S&P, ktorého výkon je na úrovni +20,06%. Aktuálne sa líder v odvetví farmaceutiky obchoduje za 20 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 13 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Vzhľadom na to, aký bezprecedentný rast v súčasnosti Pfizer zažíva, jeho akcie skutočne nevyzerajú draho.

No s vakcínami, ktoré sú zdrojom tohto rastu by mali opatrní investori rátať len dočasne, keďže ľudia pravdepodobne nebudú tolerovať očkovanie ako dlhodobé riešenie a v hre je taktiež vytvorenie kolektívny imunity. Ak sa jeden z týchto scenárov naplní, príjmy Pfizeru by mohli výraznejšie poklesnúť. No vedenie spoločnosti už viackrát ukázalo, že vie hľadať na trhu tie správne príležitosti a pravdepodobne bude schopné vysporiadať sa aj s touto možnosťou.

Vzhľadom na všetky uvedené náležitosti vyššie ako aj vysoký dividendový výnos, ktorý je na hodnote 3,35% sa nám zdajú byť akcie Pfizer férovo ocenené a podobný sentiment majú aj analytici z Wall Street. Ich sentiment je prevažne neutrálny a ich priemerný cenový cieľ pre akcie firmy je vo výške $44,00 čo je o -5,6% menej ako je aktuálna cena akcií na burze.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJFinancial Times
Predchádzajúci článokAkcie Affirm vystrelili o 37% po oznámení spolupráce s Amazonom
Ďalší článokAkcie Zoom dnes klesajú o ďalších 11% a blížia sa k ročnému minimu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno