Peloton a Atlassian budú súčasťou indexu Nasdaq 100

Spoločnosti Peloton Interactive (PTON) a Atlassian (TEAM) sa stanú súčasťou jedného z najzámejších a najvýznamnejších akciových indexov na trhu Nasdaq 100. Informáciu zverejnil v pondelok ráno práve Nasdaq.

2
561

Akciový index Nasdaq 100 predstavuje 100 najväčších (z hľadiska trh. kapitalizácie) nefinančných spoločností na danej burze. V porovnaní s ďalšími známymi indexami ako S&P 500 či Dow Jones 30 je Nasdaq značne technologicky zameraný. Index upravuje svoje zloženie raz ročne a okrem firiem Peloton a Atlassian budú jeho súčasťou aj ďalšie 4 spoločnosti: American Electric Power, Marvell Technology, Okta a Match Group.

Keďže nových firiem pribudne do indexu, akcie iných šiestich spoločností im musia uvoľniť miesto. Medzi tieto firmy patria: BioMarin Pharmecutical, Expedia Group, Take-Two Interactive Software, Ultra Beauty, Citrix Systems a Liberty Global.

Zdroj obrázku: Bloomberg

Hoci zaradenie alebo vyradenie spoločností z indexu nemá priamy vplyv na podnikanie či princípy spoločnosti, má relatívne významný vplyv na cenu akcií a to z viacerých dôvodov. Jeden z nich je, že mnoho investorov či fondov sa zameriava vyslovene na nákup indexov či ETF, ktoré sa z časti skladajú z podkladového aktíva (akcie). Taktiež je to otázka prestíže a firma, ktorej akcie sú súčasťou najvýznamnejších indexov na svete sú spravidla investorom viac známe.

xtb

Cena akcií firmy Peloton vzárstli v pondelok po oznámení o 4,1% a cena akcií Atlassian o 1,2%. Na grafe je zobrazený vývoj indexu Nasdaq 100 a vývoj ETF Nasdaq 100


xtb

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno