Úvod Novinky PayPal kúpi japonský startup Paidy za 2,3 miliardy eur

PayPal kúpi japonský startup Paidy za 2,3 miliardy eur

PayPal rozširuje svoju prítomnosť na horúcom trhu BNPL kúpou japonského startupu, ktorý má viac ako 4,3 milióna aktívnych používateľov.

0
PyPal Paidy

Akvizícia

PayPal dnes v tlačovej správe oznámil, že kúpi japonský startup Paidy poskytujúci BNPL (buy now, pay later) riešenia za 300 miliárd jenov (2,3 miliardy dolárov). Ide tak o reakciu spoločnosti na rýchlu adopciu služieb BNPL, ktorá zažíva globálne významný rozmach ako aj na postupnú konsolidáciu tohto trhu.

V tomto odvetví je posledných dňoch poriadne rušno, veď v posledných dňoch patrila medzi hlavné témy ohlásená spolupráca medzi Amazonom a spoločnosťou Affirm, ktorá vystrelila akcie lídra na trhu BNPL v USA vyššie o 40% a akvizícia austrálskeho poskytovateľa BNPL firmou Square za 24 miliárd dolárov. Švédska Klarna zas v júni počas ďalšieho kola financovania získala trhové ohodnotenie na úrovni 45,6 miliardy dolárov.

Akvizícia by mala prebehnúť celá v hotovosti a jej dokončenie je naplánované v priebehu štvrtého kvartálu 2021. Spoločnosť PayPal tiež uviedla, že Russel Cummerm zakladateľ a výkonný predseda rovnako ako Riku Sugie, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Paidy, budú firmu viesť aj naďalej, pričom tá si zachová svoju značku a bude prevádzkovať svoje biznisy samostatne.

Japonsko je tretím najväčším svetovým trhom pre online nákupy, ale napriek tomu je adopcia online platieb len veľmi malá o čom svedčí fakt, že takmer takmer tri štvrtiny všetkých nákupov v krajine sú platené v hotovosti.

Buy now, pay later – Kúp teraz, zaplať neskôr

Technológia BNPL funguje tak, že zákazník si pri nákupe svojho tovaru a platení nevyberie možnosť platby prostredníctvom debetnej karty, kreditnej karty Google Pay či inej dostupnej možnosti, ale zvolí si platbu cez poskytovateľa služby BNPL, ak s ňou má e-shop uzatvorené partnerstvo. Pri platbe BNPL si môže zákazník automaticky zvoliť rozloženie platby na splátky na 3,6,9 alebo 12 mesačné obdobie bez platenia úrokov.

V prípade, ak si zákazník zvolí splátky na 24 mesačné obdobie alebo podľa jeho profilu vychádza ako rizikový klient, poskytovateľ služby navrhne zákazníkovi vopred stanovený úrok, čím predkladá koľko a kedy zaplatí. Táto služba si nachádza veľkú popularitu predovšetkým medzi mladými, ktorí nechcú využívať kreditné karty s netransparentnými úrokmi.

Globálny trh BNPL, zdroj obrázku: fincog

Paidy

Paidy patrí medzi netradičných hráčov na trhu BNPL, keďže firma síce umožňuje používateľom rozdelenie splátok pri online nákupoch, avšak splátky sa platia každý mesiac osobne v hotovosti. Japonská firma bola založená v roku 2010 a v súčasnosti má 4,3 milióna aktívnych zákazníkov.

„Neexistuje lepší domov, v ktorom by Paidy pokračoval v raste a inováciách, než PayPal, ktorý už viac ako 20 rokov odstraňuje prekážky z online nákupov,“ povedal Russell Cummer, zakladateľ a výkonný predseda Paidy.

Medzi ďalších podporovateľov Paidy patria tiež Soros Capital Management, Visa či japonský Itochu Corp. Počas posledného marcového kola financovania startup získal finančné prostriedky v hodnote 120 miliónov dolárov a ocenenie zhruba 1,2 miliardy dolárov.

Akcie PayPal


Akcie PayPal patria medzi najvýkonnejšie akcie za poslednú dekádu vôbec a svoj kvalitný výkon potvrdzujú aj v doterajšom priebehu roka, keď stúpli o +25,22%, čím prekonávajú benchmark S&P 500, ktorý vzrástol o +20,34%. Aktuálne sa akcie 25. najcennejšej spoločnosti na burze nachádzajú blízko svojho maxima.

PyPal sa obchoduje k dnešnému dňu za 71,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 72,8 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Takéto vysoké ocenenie je v podstate v súlade s ocenením celého fintech odvetvia. Konsenzus analytikov je ohľadom akcií PayPal naďalej veľmi optimistický, keď až 42 z 51 analytikov má pre ne určený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $330, čo je o +12,5% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Exit mobile version