Európsky OVH Cloud by pri plánovanom IPO mohol získať hodnotu €4 mld.

Najväčší európsky poskytovateľ cloudového hostingu, ktorý bojuje v konkurencii Amazonu, Google a Microsoftu plánuje získať prostredníctvom vstupu na akciový trh 400 miliónov eur.

0
243

Vstup na burzu

Francúzsky poskytovateľ cloudových služieb OVHcloud plánuje vstúpiť na burzu, uviedla dnes spoločnosť. Podľa zdrojov Wall Street Journal by mohol jeden z najcennejších súkromných európskych startupov získať trhovú hodnotu 4 miliardy eur. Oznámenie o záujme vstúpiť na akciový trh prichádza v čase, kedy spoločnosť so sídlom v Roubaix eviduje rastúci dopyt po webhostingu a ďalších cloudových službách z dôvodu pandémie, ktorá urýchlila prechod spoločností k digitalizácií a internetu.

V najbližších mesiacoch bude podnik v rámci sérii stretnutí zisťovať záujem investorov, pričom následne by mohli byť jeho akcie uvedené na burze v Paríži. Vlastníctvo spoločnosti je aktuálne vo veľkej miere v rukách rodiny zakladateľa a predsedu Octave-a Klaby-ho, ktorý vybudoval vlastnú serverovú technológiu. Firma v oznámení taktiež uviedla, že prostredníctvom ponuky svojich akcií plánuje získať až 400 miliónov eur, pričom časť svojich podielov predajú aj niektorí existujúci akcionári. Kedy by mohol podnik debutovať na burze zatiaľ ešte nie je špecifikované.

OVH Cloud

OVHcloud je najväčší európsky poskytovateľ cloudového hostingu, ktorý prenajíma viac ako 1,5 miliónu zákazníkom zo 138 krajín výpočtové, úložné a sieťové kapacity a dohliada na sieť 28 dátových centier v 8 krajinách vrátane USA, EÚ, Singapuru či Austrálie. Okrem toho spoločnosť prevádzkuje vlastnú sieť optických vlákien.

xtb
Zdroj obrázku: ovhcloud.com

Napriek vedúcej pozícií v rámci európskych hráčov v oblasti cloudu, firma čelí tvrdej konkurencii amerických poskytovateľov cloudových služieb, ktorí majú vedúci podiel taktiež na európskom trhu. Konkurenciu OVH Cloud tvoria služby amerických technologických obrov: Microsoft Azure, Google Cloud či Amazon Web Services.

Podľa prieskumnej firmy Gartner celkové príjmy Amazonu z cloudovej infraštruktúry dosiahli v roku 2020 až 26,2 miliardy dolárov, čo predstavuje 40,8% podiel na globálnom trhu. Microsoft Azure vygeneroval v minulom roku výnosy 12,7 miliardy dolárov, čo značí 19,7% podiel na trhu.

OVHcloud sa však presadzuje ako bezpečný správca údajov najmä pri európskych podnikoch a vládach s citlivými údajmi. Tie sa totiž obávajú možnosti, že by americké orgány mohli získať prístup k ich dôležitým dátam a tak radšej volia európsku firmu. V rámci rozšírenia svojej pôsobnosti v USA sa spoločnosť v roku 2017 rozhodla kúpiť cloudovú jednotku od VMware. V apríli zas kúpila virtuálne súkromné servery v Hillsboro, ktoré sú zamerané na infraštruktúrnu technológiu pre vývojárov, programátorov a hráčov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno