Kvartálne výsledky

Všetky oči na globálnych akciových trhoch sa včera zamerali iba na jednu vec, kvartálne výsledky člena Big Techu – firmy Nvidia. Zdá sa, že po prudkom páde z apríla tohto roka, ktorý bol spôsobený eskaláciou obchodnej vojny, začína opäť žiariť známe meno na Wall Street. Spoločnosť, ktorá kedysi zásobovala hráčov grafickými kartami, dnes kraľuje svetu umelej inteligencie a supervýpočtov. Najnovšie kvartálne výsledky pritiahli pozornosť investorov aj analytikov z celého sveta a právom. Nvidia dokazuje, že aj uprostred globálneho napätia je možné rásť rýchlejšie, než by si ktokoľvek trúfol predstaviť.

Akcie spoločnosti po zverejnení výsledkov vyskočili o 6 % a dostali sa na najvyššie hodnoty za posledné štyri mesiace. Nie je to pritom prvý triumf na trhu, akcie Nvidie zažili v roku 2023 raketový nárast o 240 % a v roku 2024 ďalší skok o 170 %. Hoci aprílový pád, spôsobený geopolitickými otrasmi a správami o nástupe lacnej čínskej konkurencie, spôsobil krátkodobé zakolísanie, dnes sú akcie opäť blízko historických maxím. Raketové rasty tržieb či ziskov sú už minulosťou, ale vzhľadom na objem je to logické.

Najdôležitejšie čísla

Za posledný štvrťrok Nvidia vykázala čistý zisk 18,8 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 26 %. Tržby vzrástli o stále slušných 69 % na 44,06 miliardy USD, pričom až 88 % z nich, teda 39,1 miliardy USD, pochádzalo z dátových centier a teda sektora, ktorý sa stal chrbticou AI infraštruktúry. Upravený zisk na akciu dosiahol 96 centov, hoci analytici očakávali len 93 centov. Ak by neprišli exportné obmedzenia na čipy H20, hrubá marža by sa vyšplhala na 71,3 %, no reálne skončila na 61 %.

Nvidia ukazuje silu aj v diverzifikácii, herná divízia posilnila o 42 % na 3,8 miliardy USD, automobilová a robotická divízia vzrástla o 72 % na 567 miliónov USD a profesionálna vizualizácia pridala 19 % na 509 miliónov USD. Firma súčasne odkúpila vlastné akcie za 14,1 miliardy USD a vyplatila dividendy v hodnote 244 miliónov USD. Do budúcnosti Nvidia projektuje tržby medzi 44,1 a 45,9 miliardy USD, čo je v súlade s očakávaniami analytikov, aj keď naďalej pod tlakom exportných obmedzení.

Najdôležitejšie novinky

Sprísnené americké exportné pravidlá pripravili firmu o tržby v hodnote 2,5 miliardy USD len za posledný kvartál a prinútili odpísať zásoby v hodnote 4,5 miliardy USD. Jensen Huang, CEO, neskrýva frustráciu. Podľa neho je čínsky trh s AI čipmi v hodnote 50 miliárd USD pre americké firmy prakticky uzavretý. Očakáva sa, že kvôli týmto obmedzeniam príde Nvidia až o 15 miliárd USD, pričom odpisy zásob už dosiahli 5,5 miliardy USD.

Huang pritom otvorene varuje, že opatrenia USA namiesto oslabenia Číny len posilňujú domácich hráčov ako Huawei, ktorý pripravuje vlastné pokročilé AI čipy. Regionálne sa podiel príjmov z Číny znížil na 12,5 %, zatiaľ čo Singapur sa stal druhým najväčším trhom s tržbami 9 miliárd USD, čo tiež prekonalo očakávania Wall Street. Analytici odhadujú, že kvôli rozsiahlemu pašovaniu čipov môžu čínski zákazníci aj tak tvoriť 20 % až 40 % koncových odberateľov.

No napriek všetkému Nvidia nepoľavuje. Oznámenie apríla tohto roka, že do americkej infraštruktúry na výrobu AI serverov a čipov investuje počas štyroch rokov až 500 miliárd USD, je dôkazom jej ambícií. Nvidia dnes s kapitalizáciou 3,3 bilióna USD stojí hneď za Microsoftom, ktorý vedie rebríček s 3,42 bilióna USD. Je to príbeh nielen o technologickej dominancii, ale aj o odolnosti voči globálnym otrasom a hlavne o tom, ako sa inovácie v oblasti AI stali hlavným aktérom globálneho ekonomického príbehu.

Akcie Nvidia


Akcie firmy v priebehu tohto roka klesli o -2,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na 134,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 45,9 násobok zisku na akciu (P/E); 32,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 3,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 3,3 bilióna USD. Súčasný dividendový výnos je 0,03 %.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Zvezie sa Salesforce na vlne AI? Akvizícia za 8 miliárd jej má otvoriť cestu
Materská firma Hollisteru, Abercrombie & Fitch, si pripísala 26 %
Matka Temu krváca, akcie PDD Holdings s historickým 17 % prepadom
Akcie Intuit vystúpili na maximum, prvýkrát od roku 2021
Nový Zoom, nová vízia? Akcie za rok vzrástli o tretinu
Vlastník značky Hoka má problém, akcie Deckers stratili 50 %
Budeme svedkami ďalšieho comebacku? Snowflake bojuje o druhú šancu
Analytici vidia v Palo Alto lídra budúcnosti, trh váha
Šperky sú stále v kurze, akcie Richemontu vzrástli o štvrtinu
V ríši deflácie a cenových vojen: Alibaba rastie, čo JD.com?
Z prachu regulácií späť na výslnie, Tencent opäť udáva tempo
Návrat rozprávkara z Wall Street? Akcie Disney skáču o 11 %
Vyprchala eufória? Akcie Arm stratili od maxima 40 %
Červený kôň sa nesplaší: Kým Porsche klesá, Ferrari zrýchľuje
Aj napriek 12 % poklesu Palantir žiari, kým iní padajú. Prečo?
Člen Big Techu Amazon sa prepadá. Čo je za tým?
Apple sťahuje nadol ázijský výrobný reťazec, akcie od začiatku roka stratili 16 %
Trumpove clá, európske pokuty a aj tak rekordný zisk, Meta si pripisuje 6 %
Najhodnotnejšia firma sveta? Microsoft si znova nárokuje titul, akcie vyleteli o 9 %
Akcie Porsche najnižšie od IPO, čo brzdí nemeckú legendu?
Spotify sa blíži k méte 700 miliónov mesačne aktívnych používateľov
Investori Rheinmetallu jasajú naďalej, akcie najväčšej európskej zbrojovky si pripisujú ďalších 6 %
ServiceNow necháva zvyšok softvérových firiem v tieni, akcie vzrástli o ďalších 15 %
Fiserv, nenápadná rastová hviezda, s najhorším dňom za 25 rokov
Google hlási buyback za 70 miliárd USD a zvyšuje dividendu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno