Kvartálne výsledky

Hoci máme hlavnú výsledkovú sezónu už v podstate za sebou, niekoľko zaujímavých a dôležitých spoločností malo naplánované zverejnenie štvrťročných čísel aj na tento týždeň. V utorok mohli nazrieť do vnútra kyberbezpečnostnej spoločnosti Zscaler a včera zas do jej konkurencie – firmy Okta, ale aj ďalších známych firiem ako Snowflake, Digital Turbine, Nutanix, Capri či Nvidia.

Práve Nvidia bola včera stredobodom pozornosti a podľa zverejnených čísel možno konštatovať, že podnik nepoľavuje v rýchlom raste. Čísla z hľadiska tržieb aj ziskovosti prevýšili odhady Wall Street a vytvorili nový štvrťročný rekord, pričom manažment predpokladá, že rýchly rast bude pokračovať aj v ďalšom štvrťroku. Výborné momentum, ktoré zažíva výrobca grafických kariet a procesorov podporoval predovšetkým rast herného priemyslu a vývoj v oblasti dátových centier.

„Mali sme fantastický štvrťrok so silným dopytom po našich výrobkoch, ktorý zvýšil rekordné príjmy,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ Jensen Huang. „Od hier, cloudových výpočtov, AI, robotiky, autonómnych automobilov až po genomiku a výpočtovú biológiu, Nvidia pokračuje v práci s cieľom prinášať lepšiu budúcnosť.“

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom hospodárskom štvrťroku 2022 Nvidia zaznamenala výnosy vo výške $5,66 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +84%. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, ktoré boli na úrovni $5,41 mld. Tržby z herného segmentu sa zvýšili medziročne o +106% a z oblasti dátových centier o +79%.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa v porovnaní s minulým rokom zdvojnásobil, keď stúpol z $976 miliónov na $1,956 mld.

Čistý zisk: Čistý zisk spoločnosti vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o +109%, z $917 mil. na $1,91 mld., resp. z $1,47 na $3,03 na akciu, čo predstavuje nárast o +106%.

Cashflow: Z hľadiska hotovostných tokov, prevádzkový (operatívny) cashflow stúpol o +106%, z $909 mil. na $1,87 mld. Voľný cashflow dosiahol úroveň $1,77 mld.

Grafická karta od Nvidia
Zdroj obrázku: NVIDIA

Pre ďalší kvartál vedenie spoločnosti očakáva, že vygeneruje tržby vo výške 6,30 miliardy dolárov, čo je viac ako odhadovala Wall Street. Konsenzus analytikov totiž predpovedal tržby v druhom štvrťroku 2022 vo výške 5,5 miliárd dolárov.

Firma bola v poslednom čase na radaroch mnohých ľudí v investičnej komunite aj z dôvodu oznámenia stock-splitu, ktorý rozdelí akcie Nvidia v pomere 4:1. Hlasovať o tomto zámere sa bude na valnom zhromaždení 3. júna, pričom rozdelené akcie budú získajú investori 19. júla, ak budú držať pôvodné akcie k 21. júnu.

Pre pripomenutie, rozdelenie akcií nemá vplyv na trhovú hodnotu spoločnosti či akcií, a ak áno, maximálne psychologický. V prípade, že chcete vedieť viac o stock-splite, odporúčame pozrieť náš FB alebo IG, kde sme sa venovali tejto téme.

Akcie Nvidia


Akcie Nvidia sa na dnešnom pre-market trhu obchodujú o +0,75% vyššie a atakujú nové rekordné úrovne. V priebehu posledných 5 rokov aj celkovej histórie patria medzi vôbec tie najvýkonnejšie na burze. Za posledných 5 rokov stúpli akcie o +1 268% a od roku 1999 dokonca takmer o +38 200%. Aktuálny dividendový výnos akcií je vo výške 0,10%.

Podľa Wall Street Journal akcie Nvidia aktuálne pokrýva 42 analytikov, ktorých priemerný cenový výhľad je na hodnote $683,83 za akciu, pričom až 29 z nich ich odporúča kúpiť a iba jeden má určený rating predať.

Ďalšie kvartálne výsledky, ktoré sme pre Vás spracovali:

xtb
Predchádzajúci článokMondelez kupuje spoločnosť Chipita za 2 miliardy dolárov
Ďalší článokCarl Icahn povedal, že môže zasiahnuť svet kryptomien „veľkým spôsobom“
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno