NortonLifeRock kúpi český Avast za 7 miliárd eur

Jedného z konkurentov slovenského Esetu a lídrov na trhu antivírusovej ochrany, spoločnosť Avast kupuje americký NortonLifeRock.

0
175

Akvizícia

Americká antivírusová spoločnosť NortonLifeLock predtým známa aj ako Symantec súhlasila s kúpou svojho európskeho konkurenta Avast v rámci dohody, ktorá oceňuje pražskú firmu na viac ako 8 miliárd dolárov. O možnej akvizícií sa začalo hovoriť už pred mesiacom, keď obe firmy potvrdili rokovania, čo vyvolalo historický nárast cien akcií Avastu.

Vo včerajšom vyhlásení obe spoločnosti informovali, že dosiahli konečnú dohodu, pričom akcionári Avastu dostanú kombináciu hotovosti a novo vydaných akcií NortonLifeLock.

Česká firma bola založená v osemdesiatych rokoch minulého storočia a pomerne rýchlo sa stala jedným z hŕstky dominantných hráčov na špecializovanom trhu spotrebiteľskej kybernetickej ochrany (napr. aj s so slovenským Esetom) a v roku 2018 debutovala na londýnskej akciovej burze.

xtb

Táto dohoda umožní podniku NortonLifeRock, jej väčšiemu rivalovi obchodovanému na burze Nasdaq, rozšíriť zákaznícku základňu o 435 miliónov globálnych používateľov v čase zvýšených obáv z hrozieb čoraz sofistikovanejších počítačových útokov.

Kombinovaná spoločnosť bude mať dvojité ústredie v Tampe, v USA a v Prahe, pričom celkový počet zákazníkov presiahne úroveň 500 miliónov. Zlúčenie by taktiež malo do 3 rokov priniesť ročné úspory nákladov vo výške 280 miliónov dolárov.

Slovo manažmentu

Vincent Pilette, generálny riaditeľ Nortonu, zostane vo svojej funkcii, zatiaľ čo Ondrej Vlček, generálny riaditeľ Avastu, sa pripojí k Nortonu ako prezident a člen predstavenstva.

Vlček povedal, že kybernetickí zločinci stále viac využívajú pandémiu, pretože ľudia prechádzajú k práci z domu na menej bezpečných sieťach a používajú umelú inteligenciu na zameranie obetí vo veľkom.

„V čase, keď globálne kybernetické hrozby rastú, ale penetrácia kybernetickej bezpečnosti je stále veľmi nízka, spolu s NortonLifeLock budeme schopní urýchliť našu spoločnú víziu poskytovania komplexnej kybernetickej ochrany spotrebiteľom na celom svete,“ povedal.

Tam, kde spotrebiteľský trh v minulosti zahŕňal prevažne antivírusový softvér, teraz zahŕňa aj ochranu identity a správu súkromia, pričom medzi dominantných hráčov v tejto oblasti patria spoločnosti McAfee a Microsoft.

Pilette uviedol, že Norton sa historicky zameriaval na ochranu identity, ale bude schopný využiť odborné znalosti spoločnosti Avast „s cieľom poskytnúť komplexnejšie portfólio našim súčasným zákazníkom“.

Akcie NortonLifeRock


Akcie NortonLifeRock od začiatku roka prekonávajú index S&P 500, keď vzrástli už o +24,93%, zatiaľ čo index o +18,42%. Americká firma je aktuálne ohodnotená na 15 miliárd dolárov a obchoduje sa za 24,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 19,5 násobok ročného cash flowu na akciu (P/FCF). Akcie Nortonu ponúkajú taktiež dividendový výnos, ktorý je na úrovni 1,93%.

Priemerný cenový cieľ 10 analytikov, ktorí k dnešnému dátumu pokrývajú akcie Nortonu je na hodnote $30, čo je o zhruba +16% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno