Vstup do videoherného priemyslu
Netflix plánuje diverzifikovať svoje podnikanie vstupom do oblasti videohier a na tento účel najala bývalého manažéra spoločností Electronic Arts a Facebook Mikea Verdua. Ide pritom o prvý krok Netflix nad rámec jeho streamovacieho biznisu a tento krok ocenili akciové trhy tým, že poslali akcie firmy v pre-market obchodovaní vyššie o +2,44% na cenu $561,32.
Mike Verdu sa pripojí k spoločnosti ako viceprezident pre vývoj hier, uviedol včera Netflix. Verdu bol predtým viceprezidentom Facebooku zodpovedným za spoluprácu s vývojármi pri dodávaní hier a iného obsahu do náhlavných súprav pre virtuálnu realitu Oculus.
Cieľom Netflixu je ponúknuť používateľom videohry na jeho streamovacej platforme už v priebehu budúceho roka bez účtovania dodatočných poplatkov. Videohry firme poskytnú ďalší spôsob ako prilákať nových zákazníkov a tiež ponúknuť niečo, čo v súčasnosti neposkytuje žiadny z jeho priamych konkurentov. Tí sa skôr zamerali na vysielanie živých športových prenosov či iné oblasti.
Bude zaujímavé sledovať ako sa podniku podarí presadiť v produkcii hier. V každom prípade nejde o prvé štúdio televízneho obsahu, ktorý svoju filmovú a seriálovú produkciu prenesie do videoherného priemyslu.
V minulosti zaznamenala veľa úspechov spoločnosť Warner Bros., avšak naopak najväčšia zábavná spoločnosť sveta Walt Disney po rokoch úsilia odstavila väčšinu svojich interných herných operácií a zamerala sa na predaj licencií a práv na vytvorenie hier externým herným štúdiám. Netflix v minulosti využíval práve tento koncept, keď predal licencie na vytvorenie hier jeho hitov ako napr. Stranger Things.
Zabezpečenie ďalšieho rastu
Vedenie podniku už dlhší čas hľadalo spôsoby ako ďalej rásť. Tento krok je teda odpoveďou na otázku akciového trhu či má spoločnosť ešte dostatok trhu na ďalší rast, ktorý by odôvodnil vysokú cenu akcií poskytovateľa obľúbenej streamovacej služby.
Okrem vstupu do videoherného priemyslu Netflix nedávno spustil aj svoj online obchod s vlastným tovarom a podpísal významnú dohodu s filmovým štúdiom Stevena Spielberga. Táto dohoda by mala v ďalších rokoch používateľom ponúknuť viac prestížnejších filmov.
Tí majú v poslednom čase čoraz viac možností, keďže boj na trhu streamovania sa v posledných mesiacoch zintenzívňuje kvôli ďalším službám ako Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video či Apple TV. Navyše v poslednom štvrťroku Netflix pridal menej predplatiteľov ako sa očakávalo.
Vstup do oblasti videohier je jeden z najodvážnejších krokov Netflixu v jeho histórií. V osobe Mikea Vedura má pritom výkonného riaditeľa, ktorý pracoval na populárnych mobilných hrách spoločnosti Electronic Arts vrátane titulov vo franšízach Sims, Plants vs. Zombies a Star Wars. V rokoch 2009 až 2012 pôsobil tiež ako hlavný kreatívny riaditeľ spoločnosti Zynga. Netflix by mal okolo Verdua budovať svoj herný tím v najbližších mesiacoch.
Akcie Netflix a analytici
Hoci patrí podnikateľská cesta Netflixu medzi najúspešnejšie príbehy na WallStreet, jeho akcie už rok v podstate prekračujú na mieste a čakajú na pozitívnu správu, ktorá by ich nasmerovala opäť smerom k rastu. Za obdobie jedného roka totižto akcie Netflix vzrástli o +4,4% a od začiatku tohto roka iba o +1,3%.
Uvidíme či takou správou bude práve oznámenie expandovania do oblasti videohier alebo kvartálne výsledky, ktoré spoločnosť oznámi o 5 dní, 20. júla. Aktuálne sa akcie Netflix obchodujú za 66 násobok ročného zisku na akciu a 101 násobok ročného voľného cashflowu na akciu. Pokrýva ich pritom 44 analytikov, ktorých cenový cieľ sa nachádza v rozpätí $342 až $1 154 za akciu. Ich priemerná cieľová cena je $622,95, čo je o +13,7% viac ako je ich aktuálna cena na trhu.
Niektorí analytici už dokonca stihli aj reagovať na novinku ohľadom expanzie firmy. Jedným z nich je analytik UBS, Eric Heridan, ktorý zvýšil svoj cenový cieľ pre akcie Netflix zo $600 na $620.
Analytička Canaccord Genuity, Maria Ripps, ktorá dáva akciám Netflixu rating BUY stanovila ich cenový cieľ na úroveň $650, pričom uviedla, že akýkoľvek tlak na trh streamovania videohier by mohol zvýšiť zapojenie predplatiteľov a pomôcť širšiemu presadeniu obsahu.
„Aj keď je pravdepodobné, že Netflix zaujme opatrný prístup k akýmkoľvek pokusom o hranie hier, tento krok by mohol firme pomôcť pri získavaní a interakcii mladších predplatiteľov, keďže 26% generácie Z uviedlo, že hranie videohier bolo ich obľúbenou zábavnou činnosťou, zatiaľ čo iba 10% z nich radšej pozerá doma televíziu alebo filmy,“ uviedla Maria Ripps.