Makro ťahá dole mikro

Od Európy až po Silicon Valley sa v technologickom prostredí odohráva nová pochmúrna realita: opojná, dlhotrvajúca éra rýchlych nárastov tržieb, neobmedzeného zvyšovania pracovných miest a neustále stúpajúcich cien akcií by sa mohla skončiť. Namiesto toho odvetvie čelí znižovaniu očakávaní z hľadiska rastu, spomaľovaním náboru nových zamestnancov a odloženými plánmi expanzie. Všetko sa to deje na pozadí pandémie, stúpajúceho verejného dlhu, ekonomického spomalenia, rekordnej inflácie, vojny na Ukrajine a rastúcich úrokových sadzieb.

Údaje priamo od firiem

Sociálna aplikácia Snap 23. mája znížila predpovede ohľadom výšky predaja a zisku, a uviedla, že spomalí nábor. Nasledujúci deň konkurent Uberu, spoločnosť Lyft uviedla, že zamestná menej ľudí a bude hľadať aj iné možnosti zníženia nákladov. Len o niekoľko dní neskôr Microsoft zabrzdil nábor v niekoľkých kľúčových divíziách a spoločnosť Instacart zas uviedla, že zruší náborové plány s cieľom znížiť náklady pre plánovaným vstupom na burzu.

Veľký ohlas vyvolala predovšetkým Tesla, ktorá z obáv pred makroekonomickými problémami oznámila, že svojich zamestnancom zníži mzdu o 10 % a pozastaví nábor nových pracovníkov na celom svete. Kryptomenová burza Coinbase Global tiež uviedla, že predĺži pozastavenie náboru a zruší množstvo akceptovaných pracovných ponúk s odvolaním sa na trhové podmienky. Netflix uprostred šetrenia kvôli poklesu počtu používateľov zastavil tvorbu niektorých projektov a prepustil 150 zamestnancov.

Podobne pochmúrne vyhlásenia sa šíria už týždne. Amazon, ktorý sa chválil, že v priebehu 2 rokov dokázal zdvojnásobiť svoju logistickú a distribučnú kapacitu, teraz čelí tomu, že má priveľa pracovníkov a skladových priestorov. Materská spoločnosť Facebooku, Meta Platforms, sa snaží obmedziť náklady v súvislosti s budovaním metaverza, zatiaľ čo Twitter zastavil nábor zamestnancov a stiahol niektoré pracovné ponuky pred plánovaným prevzatím Elonom Muskom.

Apple varoval, že pandémia Covid 19 v Číne, ktorá blokuje dodávateľské reťazce zníži jeho príjmy v aktuálnom štvrťroku až o 8 miliárd dolárov. Európske donáškové služby po rokoch vynakladania obrovských výdavkov s cieľom získať väčší podiel na trhu sa teraz snažia obmedzovať náklady a ukázať schopnosť generovať zisk. V rámci tejto snahy sa mnohé služby začali sťahovať zo svojich slabších trhov, napr. Just Eat Takeaway z rumunského, nórskeho a portugálského trhu. Delivery Hero zas z nemeckého a Deliveroo zo španielskeho trhu. Britský Unilever prepúšťa v rámci konosolidácie podnikania tisícky pracovných miest v strednom a nižšom manažmente.

Zmena v celom technologickom odvetví

Pokorné firemné ambície znamenajú zmenu atmosféry v odvetví, ktoré sa zdalo takmer nezraniteľné a kedysi ponúkalo pracovníkom ochranu pred nestabilitou a investorom vysoko nadpriemerné výnosy. „Už to nie sú stávky na istotu,“ povedal Tom Forte, technický analytik z D.A. Davidson, ohľadom gigantom technologického priemyslu.

V Silicon Valley sa nálada mení najmä kvôli obávam z prepúšťania. V aplikácii Blind, pomocou ktorej môžu zamestnanci anonymne hovoriť o svojich zamestnávateľoch, sa diskusie o zmrazení náboru zvýšili od 19. apríla do 19. mája 13-krát v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Diskusie o prepúšťaní vzrástli päťkrát a reči o recesii sa zvýšili 50-krát. To, čo bolo kedysi motorom rastu americkej ekonomiky sa však v poslednej dobe zadrháva. Podľa Layoffs.fyi od začiatku pandémie prišlo o prácu viac ako 126 000 technologických pracovníkov.

Ohľadom prepúšťania sa navyše aktívne diskutuje medzi zamestncami spoločností Meta Platforms, Twitter či Uber. Pre tieto podniky to môže znamenať šok, pretože keď bol technologický priemysel naposledy zasiahnutý počas finančnej krízy v roku 2008, boli ešte „v plienkach“.

Pokles technologického trhu


Pokles technologického trhu dobre ilustruje prepad ceny technologického indexu Nadsaq 100, ktorého cena sa nachádza od najvyššej hodnoty stále nižšie o -25,2 % a to aj napriek tomu, že minulý týždeň sa akciové trhy mierne spamätali.

Hoci vyššie zmienené skutočnosti sú negatívami, Silicon Valley ani celosvetový technologický sektor nie je zďaleka mŕtvy. Nezamestnanosť v kalifornskom regióne je len 2%, čo je najmenej od roku 1999. Dodatočné údaje z Centra pre pokračujúce štúdie kalifornskej ekonomiky zistili, že v oblasti Bay Area sa za posledný rok zvýšil počet pracovných miest o 5,8 %, čo je rýchlejšie ako celoštátny a štátny priemer.

Nové technológie ako cloud, streaming, AI, IoT, robotizácia a automatizácia by pritom mali mať aj naďalej rýchly vzostupný trend, ktorých význam pandémia ešte posilnila. Napriek však veríme, že v technologickom svete sa v súčasnosti deje akási racionalizácia a čistenie trhu, pričom nie je dôvod na obavy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAnalytické fórum XTB 2022
Ďalší článokNovinky od Apple počas WWDC 2022: Vstup do BNPL, nový čip a vylepšený iOS
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno