Najvýnosnejšie ETF

Akciové trhy majú za sebou ďalší vydarený rok, hoci presnejšie sa darilo predovšetkým vysoko-kapitalizovaným spoločnostiam. Index S&P 500 v roku 2021 vzrástol o 25,8 %, zatiaľ čo index Russell 2000, orientujúci sa na nízko-kapitalizované firmy, stúpol iba o 14,5 %.

Výrazne zaostávanie menších spoločností spôsobilo hneď niekoľko faktorov, pričom niektorým sme sa venovali tiež v našom článku: Investori strácajú trpezlivosť s „extra-rastovými“ akciami. Predošlý rok bol zaujímavý aj z pohľadu toho, že „sexi“ akciám sa príliš nedarilo a naopak do popredia vyskočili tradičné a pre niektorých ba priam nudné odvetvia, keďže benefitovali z hospodárskeho oživenia. Medzi ne patria napr. produkcia ropy a zemného plynu, energetika, preprava a v menšej miere tiež bankovníctvo, finančné služby, maloobchod a výroba polovodičov.

xtb

Potvrdzujú to najvýnosnejšie ETF fondy, ktoré boli takmer výlučne sektorové, čo znamená, že ich investičná stratégia je zameraná na investovanie do akcií z určitého odvetvia. Drvivú väčšinu fondov s najvyšším výnosom tvorili ETF zamerané na energetické, resp. ropné odvetvie.

Najvýnosnejšie ETF fondy
Najvýnosnejšie ETF roka 2021, zdroj obrázku: TheStreet.com

Preprava, energie, banky, polovodiče a maloobchod

Vôbec najvýnosnejším ETF sa stal fond Brekwave Dry Bulk Shipping, ktorý sa zameriava na prepravné spoločnosti, ktoré ťažili z ťažkostí globálnych dodávateľských reťazcov. Príklad toho ako sa darilo firmám z tohto odvetvia dobre reprezentuje napr. najväčší lodný prepravca Maersk, ktorého akcie stúpli za rok a pol takmer štvornásobne.

Energetické firmy zas ťažili zo skokového nárastu cien. Ceny ropy začali rok na nízkej úrovni okolo 50 dolárov za barel, ale skončili na cene 75 dolárov za barel, zatiaľ čo cena zemného plynu vzrástla z približne 2,70 dolára na vrcholovú hodnotu takmer 6 dolárov, hoci koncom roka sa ustálila na úrovni tesne pod 4 dolármi.

Akcie bánk a finančných inštitúcií priniesli investorom nadpriemerný výnos z dôvodu očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb, ktoré prinesie bankám väčšie zisky. V USA americká centrálna banka (FED) už avizovala zvýšenie úrokovej sadzby a niektoré európske krajiny na čele s Českom či Maďarskom už tak urobili. Centrálne banky sa týmito rozhodnutiami zároveň snažia riešiť problém s infláciou, ktorá sa dostáva na nebezpečné úrovne. Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ neavizovala zvýšenie úrokvoej sadzby.

ETF zaoberajúce sa vývojom a výrobou polovodičov zastúpené firmami ako Nvidia, AMD, Qualcomm, TSMC či Intel sa tešili z ďalšieho dobrého roku, keďže priemysel trpel akútnym nedostatkom polovodičov, čoho dôsledkom boli mnohé prerušenia výroby. Maloobchodné akcie zas zažili oživenie po tom, čo mnohé krajiny otvárali svoje ekonomiky.

Najvýnosnejšie Európske ETF

SymbolNázovVýnos
SPOGiShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF 73,4 %
IESUiShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETF57,6 %
SXLEEnergy Select Sector UCITS ETF56,3 %
XLESInvesco US Energy Sector UCITS ETF54,8 %
XLPEXtrackers LPX Private Equity Swap UCITS ETF54,8 %
XSENXtrackers MSCI USA Energy UCITS ETF54,6 %
SMGBVanEck Vectors Semiconductor UCITS ETF48,0 %
IPRV iShares Listed Private Equity UCITS ETF44,8 %
XD10Xtrackers MSCI World Energy UCITS ETF44,2 %
5MVWiShares MSCI World Energy Sector UCITS ETF44,0 %
Najvýnosnejšie ETF roka 2021 v EÚ, zdrojové údaje: etfstream.com

Najvýnosnejšie ETF fondy dostupné aj pre Európanov vo forme podkladového aktíva a nie CFD vyzerali veľmi podobne ako tie americké. Prvé priečky ovládli energeticky orientované fondy, avšak do rebríčka sa dostal aj prvé európske ETF so zameraním na polovodiče a čipy – VanEck Vectors Semiconductor UCITS ETF, ktoré zaznamenalo výnos 48 %.

Technológie, inovácie a zelené energie zostali pozadu

Naopak populárne odvetvia, ktorým sa v posledných 5 rokoch darilo veľmi dobre, zažili v roku 2021 podpriemerné výkony. Čisté energie stratili v priemere 25 % zo svojej hodnoty, biotechnológie zameranú na úpravu genetiky sa prepadli ešte výraznejšie a výkon marihuanových akcií bol v podstate rovnaký, ak nie horší. Inováciám, ktoré reprezentujú obľúbené fondy Cathie Wood, zažili jedny z najhorších výkonov minulého roka vôbec. Jej vlajková loď – fond ARK Innovation ETF stratil 31,6 % a v poklese pokračuje aj začiatkom tohto roka. Najvýnosnejšie ETF

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno