Najvýkonnejšie akcie v prvom polroku 2021

Pozrite si 10 akcií s najvyšším výnosom za prvý polrok 2021.

0
698

Rok 2021 na akciových trhoch sa v doterajšom priebehu nesie v znamení pokračujúceho zotavovania z koronakrízy. Hlavné svetové akciové indexy už niekoľkokrát posunuli svoje historicky najvyššie úrovne a optimizmus investorov neskrotilo ani riziko vysokej inflácie. Práve inflácia a hlasy vyzývajúce investičnú komunitu k opatrnosti spôsobili počas roka krátkodobé výkyvy, avšak tie možno pokladať za iba veľmi mierne.

Zatiaľ čo rok 2020 sa niesol v znamení technológií, tento rok sa darí predovšetkým tradičným sektorom ekonomiky. Najlepšie sektory S&P 500 sú energetika (+45%), financie (+25%) a nehnuteľnosti (+24%). Trhy v tomto období ovládli však úplne ovládli meme akcie. Toto sú najvýkonnejšie akcie za prvých 6 mesiacov tohto roka.

xtb

10. Blackberry

Kapitalizácia: $6,54 mld.
Ticker: BB
Nárast: +82%

Na 10. mieste najvýkonnejších akcií v prvom polroku 2021 sa umiestnila hneď prvá „meme akcia“ – Blackberry s rastom 82%. Kedysi slávny výrobca telefónov nezachytil nástup smartfónov a nedokázal konkurovať producentom ako Apple, Samsung, Sony či dnes Huawei a Xiaomi. V roku 2013 sa preto manažment zameral na iné iniciatívy. Dnes väčšina príjmov Blackberry pochádza z oblastí kybernetickej bezpečnosti (61,5%) a IoT (Internet of things / internet vecí), avšak firme sa naďalej príliš nedarilo, skôr naopak.

Akcie BlackBerry však napriek tom vyskočili v polovici januára po tom, čo spoločnosť predala niektoré zo svojich starších patentov čínskej firme Huawei a urovnala s Facebookom ohľadom neoprávneného používania jej patentu. BlackBerry pôvodne žaloval Facebook a Snap už v roku 2018 a tvrdil, že ich aplikácie porušili jeho patenty pre mobilné správy.

Optimizmus medzi investormi a najmä špekulantmi vyvolalo oznámenie 25. januára ohľadom uzatvorenia automobilovej dohody s čínskym technologickým gigantom Baidu, ktorá integruje QNX od Blackberry do máp Baidu v pripravovaných elektrických vozidlách skupiny GAC Group.

Manažment taktiež oznámil partnerstvo so spoločnosťou Amazon a jej platformou AWS s cieľom vytvoriť IVY, softvérovú platformu na bezpečnú výmenu a správu štandardizovaných údajov o vozidle. Táto platforma, ktorá by sa mala dostať na trh do februára 2022, by mala hráčom v automobilovom priemysle poskytnúť nové príležitosti, ako napríklad zníženie nákladov a speňaženie nových služieb.

9. Atlantic American Company

Kapitalizácia: $89,4 mil.
Ticker: AAME
Nárast: +98%

Pre väčšinu investorov neznáma firma Atlantic American Company patrila taktiež medzi najvýkonnejšie akcie, keď cena jej akcií stúpla o 98%. Poisťovňa pôsobiaca predovšetkým v južnej časti USA má len 152 zamestnancov a ponúka poistky na život, zdravie a poistenie majetku a úrazu. V roku firma zaznamenala príjmy vo výške takmer 200 miliónov dolárov. Akcie Atlantic American Company ponúkajú investorom ročný dividendový výnos 0,46%.

8. Ashford

Kapitalizácia: $63 mil.
Ticker: AINC
Nárast: +126%

Najmenšia spoločnosť v tomto zozname z pohľadu trhovej kapitalizácie je Ashford, ktorej akcie stúpli za prvých 6 mesiacov o 126%. Ashford sa zaoberá správou aktív, investícií a poskytuje ďalšie súvisiace služby pre odvetvie nehnuteľností.

7. CONSOL Energy

Kapitalizácia: $598,2 mil.
Ticker: CEIX
Nárast: +159%

CONSOL Energy je energetická spoločnosť so sídlom v Pensylvánii a bola založená v roku 1864. Firma sa venuje predovšetkým výrobe a vývozu bitúmenového uhlia z baní Bailey, Enlow Fork a Harvey v Pensylvánii. V komplexe má viac ako 657 miliónov ton preukázaných a pravdepodobných zásob uhlia. Akcie podniku v sledovanom období vzrástli o 159%. Nárast akcií spôsobili predovšetkým prekvapivo pozitívne štvrťročné výsledky.

Tie spoločnosť CONSOL Energy vykázala v máji a za prvé tri mesiace roku 2021 vygenerovala tržby vo výške 284 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 11,4%. Príjmy z prepravy uhlia v danom období predstavovali 6,9 milióna ton, čo bolo najviac od druhého štvrťroka 2019. Zisk predstavoval $0,75 na akciu, čo je výrazne viac ako pred rokom ($0,09) a zároveň prekonal očakávania analytikov ($0,24).

6. The Joint Corp.

Kapitalizácia: $1,2 mld.
Ticker: JYNT
Nárast: +197%

Medzi najvýkonnejšie akcie prvého polroka 2021 sa dostala aj firma Joint Corp., ktorá vyvíja, vlastní, prevádzkuje, podporuje a riadi chiropraktické kliniky s rastom 197%. V súčasnosti prevádzkuje približne 600 pobočiek v 35 štátoch USA. Spoločnosť zažíva v posledných rokoch relatívne rýchly rast výnosov, keď tie jej od roku 2017 vzrástli z $24,9 mil. na $58,7 mil., čo predstavuje zvýšenie o 136%.

Pohyb v akciách vyvolali pokračujúce dobré výsledky podniku. Ten zverejnila svoj prvý kvartál a za prvé tri mesiace roku 2021 spoločnosť vykázala zisk $0,16 na akciu, čím prekonala odhady trhu, ktoré boli na úrovni $0,11. Tržby medziročne vzrástli o 28% na 17,5 milióna dolárov.

Najvýkonnejšie akcie ovládli diskutujúci z WSB, zdroj: Wiki

5. Express

Kapitalizácia: $376,6 mil.
Ticker: EXPR
Nárast: +563%

Express ponúka v USA oblečenie a doplnky pre ženy a mužov na rôzne príležitosti. Spoločnosť predáva svoje výrobky prostredníctvom webovej stránky express.com, mobilnej aplikácie a franšízových pobočiek Express v Latinskej Amerike. Aktuálne spoločnosť prevádzkuje 570 vlastných obchodov v 46 štátoch USA a v Portoriku, ktoré sú umiestnené predovšetkým v obchodných centrách a preto boli tvrdo zasiahnuté pandémiou.

Firma pritiahla pozornosť skupiny Wall Street Bets na Reddite začiatkom roka z dôvodu zverejnenia novej firemnej stratégie, kedy sa obchodovali akcie Express pod cenou $1 a po spustenom šialenstve ich cena vzrástla až na $14. V ďalších mesiacoch prišiel prepad, avšak súhrnne sú akcie Express za prvých 6 mesiacov v pluse o 563%.

Nová stratégia s názvom EXPRESSway Forward sa zameriava na produkt, značku, zákazníka a realizáciu. To zahŕňa uvedenie relevantnejšieho tovaru na trh, zapojenie zákazníka (vrátane opätovného spustenia vernostného programu) a rýchlejšie uvedenie produktov na trh.

4. Koss

Kapitalizácia: $376,6 mil.
Ticker: EXPR
Nárast: +604%

Podnikanie spoločnosti Koss začalo v roku 1958 po vynájdení stereofónov. Aj keď istý čas prosperovalo, konkurencia a neúspešné pokusy o diverzifikáciu ju prinútilo vyhlásiť bankrot v roku 1984. Hoci sa Koss z bankrotu dostal nasledujúci rok, jeho akcie sa za posledných niekoľko desaťročí nedokázali veľmi presadiť.

To sa zmenilo vďaka WallStreetBets. Záujem o Koss vďaka skupine viedol k nárastu aktivity akcií firmy na burze. Tie sa obchodovali začiatkom roka na cene $3 za akciu a v priebehu niekoľko dní vystrelili až na $127 za akciu, čo predstavuje nárast o viac ako +4 000%, avšak na podobnej úrovni sa neohriali dlho. Cena sa ustálila na hodnotách okolo $20 za akciu a za prvého polroka vzrástli akcie Koss o +604%.

Optimizmus medzi diskutujúcimi na WallStreetBets spôsobili súčasné trendy a výskum organizácie Grand View Research, ktorá predpovedá, že odvetvie, v ktorom firma Koss pôsobí (sluchadlá), bude rásť priemerným ročným tempom 20% až do roku 2027. Generálny riaditeľ Michael J. Koss potvrdil, že zvyšujúci sa počet zamestnancov pracujúcich a zúčastňujúcich sa na stretnutiach z home officu zvýšil dopyt po slúchadlách.

3. Takung Art

Kapitalizácia: $138,3 mil.
Ticker: TKAT
Nárast: +1 013%

Na treťom mieste v zozname najvýkonnejšie akcie prvého polroka 2021 sa umiestnila Hong Kong-ská spoločnosť Takung Art. Tá prostredníctvom svojich dcérskych spoločností prevádzkuje elektronickú online platformu pre umelcov, obchodníkov s umením a investorov do umenia najmä v Číne. Na jej webstránke je možné nakupovať a obchodovať rôzne kaligrafie, šperky či drahokamy a ak sa Vám zdá, že to nie je priestor pre tisíc percentný nárast máte pravdu.

Býčiu náladu medzi špekulantmi nespôsobil výkon firmy, ale možnosť, že platforma Takung sa môže stať prvým online priestorom umenia, ktorý bude fungovať na technológií blockchain. Spoločnosť podľa podania regulačným orgánom plánuje kúpiť 54 100 akcií podniku Cultural Objects Provenance Holdings za 500 000 dolárov. V rámci dohody Cultural Objects vytvorí pre Takung platformu NFT a zahájenie fyzickej výstavy s predajom zbierkových predmetov pomocou autentifikačnej technológie.

NFT sú digitálne tokeny založené na blockchaine, ktoré sa dajú použiť na ukladanie a definovanie vlastníctva súborov, ktoré sa nedajú kopírovať, a niektorí investori sa domnievajú, že táto technológia sa stane prostriedkom na distribúciu a vlastníctvo súborov s umením, hudbou a videom.

2. GameStop

Kapitalizácia: $14,2 mld.
Ticker: GME
Nárast: +1 054

Na rad prichádzajú 2 asi najznámejšie a najžiarivejšie meme akcie. Ťažko shortované akcie GameStop šialenstvo na WallStreetBets v podstate všetko začali. GameStop je maloobchodný predajca videohier, ktorý už niekoľko rokov čelil znižovaniu predaja a neveselej budúcnosti. Videohry totiž čoraz viac ľudia nakupujú online alebo prostredníctvom predplatných služieb priamo u výrobcov herných konzol a maloobchodných predajcov a teda aj GameStop tak obchádzajú.

Výmena manažmentu a nové plány do budúcna strhli pozornosť diskusného fóra Redditu, ktoré postupne poslalo akcie GameStop vyššie o neuveriteľných viac ako 12 000% a vytrestalo tak shortujúcich investorov. Prvú polovicu súčasného roka pritom ukončili v pluse o 1 054%.

Nová stratégia GameStop zahŕňa investície do technológií, zhodnotenie jej digitálnych aktív, modernizáciu operácií a diverzifikáciu ponuky. Firma plánuje zatvoriť niektoré svoje obchody a zamerať sa skôr na elektronický obchod, čím by mala získať nemalé úspory. Okrem iného manažment plánuje taktiež investície do NFT, ktorý využíva technológiu blockchain podobne ako spoločnosť Takung Art.

1. AMC Entertainment

Kapitalizácia: $24,6 mld.
Ticker: AMC
Nárast: +2 450%

Najvýkonnejšou akciou prvého polroka sa stala spoločnosť AMC Entertainment, najpopulárnejšia meme akcia posledných týždňov. Firma vlastní a prevádzkuje najväčšiu sieť kinosál na svete, pričom vo svojom portfóliu ich má viac ako 10 000. Pandémia podobné ako mnohé ďalšie tradičné odvetvia znamenala pre podnikanie AMC tvrdý úder, avšak aj tu zasiahli špekulanti z WallStreetBets.

Akcie AMC Entertainment vzrástli v prvom polroku o 2 450%, avšak to nič nemení na tom, že spoločnosti sa veľmi nedarí. Manažment sa z vysokej popularity snaží ťažiť a len v prvých 6 mesiacoch 2021 získal nový kapitál a dlh v hodnote zhruba 2 miliárd dolárov, pričom tieto prostriedky plánuje použiť na investovanie do svojich kinosál. Pracuje taktiež na tom, aby sa z investorov spoločnosti stali zároveň jeho zákazníci, ktorí by vlastnili väčšinu podnik. Najvýkonnejšie akcie

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno