Najväčšie riziko bitcoinu je jeho úspech,“ uviedol Dalio. Vysvetlil, že keď kryptomeny stúpajú, príťažlivosť vyšších výnosov môže investorov zvádzať k tomu, aby si ich vybrali skôr ako dlhopisy. Ak viac ľudí predá svoje dlhopisy a radšej kúpi kryptomeny, mohlo by to ohroziť schopnosť vlád získať peniaze. „Strácajú nad tým kontrolu,“ poznamenal Ray Dalio. „A to je existenčné riziko.“ 

Dalio tvrdí, že investovanie do dlhopisov „sa stalo hlúpym “, pretože ich zisky sú menšie ako inflácia. Tiež priznal, že radšej vlastní BTC ako dlhopis, a dodal, že v skutočnosti nejaké bitcoiny vlastnil. Napriek tomu je väčšina zo 151 miliárd dolárov, ktoré jeho firma spravuje, v amerických štátnych pokladniciach a iných štátnych dlhopisoch.

Najväčšie riziko bitcoinu – Dalio otočil správanie

Aj keď sa Dalio v súčasnosti stavia za bitcoin, svoje názory zmenil iba relatívne nedávno. V prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose v januári 2020 Dalio vyzval investorov, aby si ponechali čo najviac diverzifikované portfólio. Odporučil, aby sa neinvestovalo do kryptomeny, ako je bitcoin. Nazval ho „príliš nestálym“ a uviedol, že projekt, ako je napríklad Diem z Facebooku, o ktorom sme písali v článku, má väčšiu šancu pre praktické využitie. Taktiež uviedol, že je nepravdepodobné, že by centrálne banky držali bitcoiny spôsobom, akým hromadia zlato.

Najväčšie riziko bitcoinu - tvrdí Ray Dalio
Ray Dalio. Zdroj: Nomics

Potom, o rok neskôr, v januári 2021, Dalio nazval bitcoin  „pekelným vynálezom“. V tom čase uvažoval o kryptomenách ako o investícii do nových fondov, ktoré klientom ponúkali ochranu pred infláciou.

„Vymyslieť nový typ peňazí prostredníctvom systému, ktorý je naprogramovaný na počítač a ktorý funguje asi 10 rokov a rýchlo si získava popularitu ako druh peňazí, tak aj ako bohatstvo, je úžasným úspechom,“ napísal Dalio v poznámke pre klientov a neskôr zverejnené na webovej stránke Bridgewater. 

Dalio však stále pripúšťal, že považoval za náročné oceniť digitálne aktíva. Zdôraznil riziká bitcoinu napriek jeho potenciálu „narušiť existujúci monetárny systém“. Patrili medzi nich aj kryptomeny citlivé na hackerstvo a podliehajúce obmedzeniam vlád, ktoré chcú mať kontrolu nad ponukou peňazí.

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.
Novinky zo sveta kryptomien a akcií.
Ako zdaniť zisk s kryptomien.
Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront
Predchádzajúci článokSú čisté energie v bubline?
Ďalší článokAkcie Vimeo pri svojom vstupe na burze v mínuse o takmer 6%
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno