Najväčšie firmy dominujú

Rok 2024 zaznamenal významný nárast na akciovom trhu, pričom veľké spoločnosti (large-cap) jasne vedú tento rast. Americké akcie zažili najlepší máj za 20 rokov. V máji bol rast akciového trhu sústredený len na niekoľko veľkých technologických spoločností. V máji len šesť veľkých technologických akcií prispelo k viac ako 75 % zisku indexu S&P 500. 

Na túto zaujímavú štatistiku nadviazala platforma Bespoke Investment Group. Tá nedávno rozdelila výkonnosť S&P 500 na desať košov po 50 akcií, usporiadaných podľa veľkosti ich trhovej kapitalizácie. Zistili, že najväčšie akcie v indexe sú jediným subsektorom, ktorý tento rok prekonal širší index S&P 500. Poďme sa na to pozrieť detailnejšie. Prvých 50 najväčších firiem v indexe zaznamenalo v tomto roku rast 15,3 %. Ide tak o jedinú skupinu, ktorá prekonala celý index, s výkonom 12,2 %. 50 najmenších akcií v indexe dokonca zaznamenalo stratu 7,3 %.

Trend ukazuje, že menšie akcie prinášajú slabšie výnosy. Investori znižujú očakávania ohľadom budúceho znižovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky na tento rok, kvôli pretrvávajúcim správam o inflácii. V súčasnosti FED počíta už iba s jedným znížením sadzieb, pravdepodobne v septembri. Väčšie spoločnosti ukázali väčšiu odolnosť voči vyšším úrokovým sadzbám, oproti menším firmám.

Najväčšie firmy dominujú akciovému trhu, čo zvyšok?
Zdroj: Bespoke investment Group

Veľké spoločnosti naďalej vykazovali robustný rast ziskov. Od začiatku roka si tzv. “Veľkolepá sedmička“ pripísala 37,2 %. Pojem Magnificent 7 označuje spoločnosti Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla. A to sa výrobcovi elektromobilov v tomto roku nedarí, keď jeho akcie odpísali takmer štvrtinu hodnoty. So zaujímavými číslami prišla aj spoločnosť Fidelity. Podľa ich údajov je rozdiel výkonnosti medzi Top 10 a zvyšnými 490 firmami najvyšší v histórií.

Najväčšie firmy dominujú akciovému trhu, čo zvyšok?
Zdroj: Fidelity

Umelá inteligencia a veľké firmy

Veľké spoločnosti tiež dominujú oblastiam, ktoré sa zameriavajú na umelú inteligenciu (AI). Bespoke analyzovala skupinu AI ETF a identifikovala takmer 200 akcií, ktoré sú často zahrnuté do indexov súvisiacich s AI obchodom. Zistili, že akcie s trhovou kapitalizáciou nad 1 bilión USD priniesli tento rok priemerný výnos 41 %, zatiaľ čo tie s kapitalizáciou pod 1 bilión USD získali len 0,42 %.

Najväčšie firmy dominujú akciovému trhu, čo zvyšok?
Zdroj: Bespoke investment Group

Vyhliadky na malé spoločnosti

Najväčšie firmy jednoznačne dominujú na akciovom trhu v roku 2024. Ich odolnosť voči vyšším úrokovým sadzbám a schopnosť generovať robustné zisky im zabezpečuje vedúce postavenie. Malé spoločnosti naďalej zaostávajú, pričom nedávne vyjadrenia Fedu naznačujú, že tento trend bude pokračovať.

Mike Wilson, hlavný investičný riaditeľ Morgan Stanley, má podobný názor. Nedávno uviedol, že je skeptický voči silnému výkonu malých spoločností v blízkej budúcnosti. „Vyššie sadzby sú jasnou prekážkou pre malé spoločnosti, som skeptický, že nižšie sadzby ponúknu porovnateľný prínos s veľkými firmami“ napísal Wilson. Podľa neho ekonomika stále rastie a rast ziskov S&P 500 sa ešte zrýchli.

Lacnejšie úvery však zlepšia cash flow malých podnikov, umožnia lepšie riadenie bežných operácií a poskytnú im finančný vankúš. Nižšie úrokové sadzby môžu zvýšiť spotrebiteľský dopyt, čo sa prejaví vyššími tržbami pre malé firmy. Zníženie úrokových sadzieb môže mať celkovo pozitívny vplyv na malé firmy, zlepšujúc ich finančnú situáciu a schopnosť rastu.

ECB nedávno znížila sadzby prvý krát od roku 2019 a očakáva sa, že americká centrálna banka FED bude znižovať sadzby v tomto roku. V súčasnosti 48 % analytikov odhaduje, že FED zníži sadzby na svojom zasadnutí v septembri o 25 bázických bodov na 5 až 5,25 %. Taktiež sa predstavitelia Fedu vyjadrili, že očakávajú agresívnejšie znižovanie sadzieb v budúcom roku. Na základe údajov analytikov z Bank of America, majú firmy s nízkou trhovou kapitalizáciou tendenciu prekonávať výkonnosť veľkých firiem v 6 až 12 mesiacoch po prvom znížení sadzieb.

Najväčšie firmy dominujú akciovému trhu, čo zvyšok?
Zdroj: Fama French

Hyman z ProShares hovorí, že niektoré malé spoločnosti zostanú malé, ale stále budú úspešné pre svojich akcionárov. „Niektoré z týchto spoločností sú jednoducho dobre riadené, nerobia hlúpe veci so svojimi peniazmi a stále vyplácajú dividendy, čím vás zoberú na ziskovú jazdu.“ Viac o tejto téme v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokRast cien drahých kovov: Aký vplyv má na zisky ťažobných spoločností?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno