Najväčší výpadok Facebooku v histórií stiahol jeho akcie na lákavé hodnoty

Akcie firmy zaznamenali včera najväčší pokles za takmer rok po tom čo sociálne siete Facebook, Instagram a WhatsApp nefungovali v dôsledku problémov s konfiguráciou viac ako 6 hodín. To všetko pri ďalšom obvinení bývalej zamestnankyne.

0
401

Ťažký deň pre Facebook

Služby spoločnosti Facebook zaznamenali v pondelok nevídané výpadky, ktoré trvali viac ako 6 hodín, čo ešte výrazne zhoršilo už tak pochmúrny deň pre najväčšieho prevádzkovateľa sociálnych sietí na svete. Včera sme totiž boli svedkami ďalšieho prepadu akciových trhov, keď sa index S&P prepadol o -1,30%, technologický index Nasdaq Composite o -2,14% a akcie Facebook dokonca až o -4,89%.

Facebook bol pod tlakom nielen kvôli výpadku, avšak aj kvôli obvineniam bývalých zamestnancov z toho, že podnik kladie zisky pred bezpečnosť. Bývalá zamestnankyňa firmy, Frances Haugenová informovala, že technologický gigant klame investorov v tom, ako sa vysporiadava s nenávistnými prejavmi a dezinformáciami na svojej platforme. Haugenová by mala dokonca v utorok ráno vypovedať pred kongresom USA.

„Facebook sa stal spoločnosťou s hodnotou 1 bilióna dolárov tým, že platil za svoje zisky našou bezpečnosťou, vrátane bezpečnosti našich detí,“ tak hovorí pripravené svedectvo Haugenovej. „Prihlásila som sa, pretože som zistila desivú pravdu: takmer nikto mimo Facebooku nevie, čo sa deje vo Facebooku.“ Vedenie spoločnosti uchováva dôležité informácie od verejnosti, vlády USA, jej akcionárov a vlád na celom svete.“

xtb

V popoludňajších hodinách sa veci ohľadom výpadku zhoršili natoľko, že problém nebolo možné vyriešiť na diaľku, čo vyžadovalo od inžinierov v jednom z hlavných dátových centier spoločnosti, aby sa pokúsili manuálne reštartovať servery. Hovorca Facebooku tak musel na potvrdenie problémov využiť konkurenčnú platformu Twitter.

„Sme si vedomí toho, že niektorí ľudia majú problém s prístupom k našim aplikáciám a produktom,“ povedal hovorca Andy Stone. „Pracujeme na tom, aby sa veci vrátili do normálu čo najskôr, a ospravedlňujeme sa za všetky nepríjemnosti.“

Drahý výpadok v číslach

Výpadok sa nakoniec podarilo ukončiť po viac ako 6 hodinách, pričom Facebook informoval, že nastal problém s konfiguráciou siete a údaje o používateľoch počas výpadku neboli ohrozené. Avšak účet za výpadok bol pre firmu za dlhý výpadok veľmi drahý. Facebook totiž každou minútou prišiel o 164 tisíc dolárov v uniknutých tržbách, čo predstavuje pri celkovej dĺžke výpadku stratu zhruba 60 miliónov dolárov. Navyše pokles akcií znížil trhovú kapitalizáciu spoločnosti o 47,3 miliardy dolárov a Mark Zuckenberg, ktorý vlastní 14% podiel vo firme tak prišiel o zhruba 6 miliárd dolárov.

Strata Facebooku sa stala zároveň ziskom pre konkurenčné sociálne médiá. Sieť Twitteru zostala online a to využil jej generálny riaditeľ a zakladateľ Jack Dorsey na to, aby ľudia prešli na ňu, resp. aby využili súkromnú chatovaciu aplikáciu Signal, ktorá patrí pod Twitter a je alternatívou pre WhatsApp. Signal zaznamenal nakoniec milióny nových registrácií a ďalšia aplikácia na vzostupe, Telegram, sa zaradili taktiež medzi najsťahovanejšie aplikácie.

Akcie Facebook ako dobrá príležitosť


Od svojej nedávnej, historicky najvyššej úrovne akcie firmy poklesli už o -15,1%, z $384,33 na $326,23 na akciu. Výrazný pokles, ktorý momentálne akcie Facebook zažívajú však vytvárajú lákavú príležitosť na ich nákup. A hoci vyšiel včerajší výpadok technologického giganta skutočne draho a dobré meno mu nerobia ani pravidelné obvinenia zo strany verejnosti či protimonopolných úradov, z hľadiska investora počet pozitív prevyšuje možné riziká.

Navyše akcie Facebook sa obchodujú v súčasnosti vzhľadom na obrovskú silu, postavenie na trhu, konkurenčnú výhodu, výborný manažment a nové rastové príležitosti (predovšetkým v metavesmíre), skutočne lacno. Iba za 24,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E). Sme presvedčení, že Facebook naďalej ukrýva výborný potenciál.

S tým, že akcie Facebook je dobrou príležitosťou súhlasia aj analytici z Wall Street, keď z 57 analytikov až 47 má určený rating BUY alebo OUTPERFORM a ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $425 na akciu, čo je o +30% viac ako je súčasná cena akcií.

Viac sme sa venovali Facebooku a jeho rastovým možnostiam v našej analýze.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno