Najlepšie akcie S&P 500 v minulom roku

Zoznam 10 najvýkonnejších akcií indexu S&P 500 v roku 2020. Ktoré spoločnosti odmenili svojich investorov najväčším kapitálovým výnosom?

1
1118

Akciové trhy zažili síce turbulentný rok najmä vďaka pandémii, ale i kvôli mnohým stimuláciám monetárnej i fiškálnej politiky. Nakoniec však mnohé hlavné akcie, ETF a akciové indexy ukončili rok na historicky najvyšších úrovniach. Bolo tomu tak aj v prípade asi najznámejšieho indexu S&P 500, ktorý vzrástol za rok 2020 o 15,29%. Aké boli najlepšie akcie roku 2020? V zozname 10 najvýkonnejších akcií spomínaného indexu sa nachádza mnoho firiem, ktoré sú dlhodobo v centre pozornosti investičnej komunity, ale nájdu sa tam i také firmy, ktoré nemusia byť verejnosti až také známe.

Obľúbená automobilka svetového vizionára Elona Muska a pionier v odvetví elektromobilov má za sebou úspešný rok. Súčasťou indexu S&P 500 sa až koncom roka, v decembri. Akcie spoločnosti boli tie najvýkonnejšie v rámci indexu, keď sa ich cena zvýšila o úžasných 693,2% za jediný rok.

Na druhej priečke sa umiestnil americký e-shop Etsy, na ktorom sú ponúkané ručne vyrobené produkty či remeselné tovary. Cena akcií firmy Etsy sa viac ako strojnásobila. Ročný kapitálový výnos predstavuje 302%.

xtb

Na tretej priečke sa umiestnili akcie trochu menej známej firmy Carrier Global Corporation, ktoré vzrástli z úrovne 12 dolárov za akciu na 37,72 dolárov za akciu, čo predstavuje ročný výnos pre akcionárov 209,75%.

Obor medzi výrobcami čipov a jedna z hviezd Wall Street zažila ďalší výborný rok. Spoločnosť Nvidia nepatrí medzi najlepšie akcie iba v rámci S&P 500 v roku 2020, ale aj medzi najvýkonnejšie akcie vôbec za uplynulú dekádu. Minulý rok akcie spoločnosti zažili vzostup o ďalších 119,2%.

Ďalšia z firiem v zozname, ktorá prešla rukami Elona Muska, jedného z najbohatších ľudí tejto planéty. Paypal naplno benefitoval z digitalizácie spoločnosti v uplynulom roku čo sa prejavilo na vysokej miere rastu tržieb i ziskov. Tento rast odrzkadlovali aj ceny akcií, ktoré ukončili rok o 117,9% vyššie ako v predchádzajúcom roku.

Na 6. priečke sa umiestnila materská spoločnosť značiek Victoria´s Secret či Bath & Body Works. Spoločnosť L Brands bola jednou z mála modných firiem, ktorej sa darilo napriek pandémii. Firemné akcie sa zvýšili v roku 2020 o 114,2%.

Albemarle Corporation je pravdepodobne jedna z tých firiem v zozname, ktorá nie je až taká známa verejnosti. Táto spoločnosť je výrobca lítia, ktoré sú kľúčovým komponentom pre batérie do elektromobilov. Práve transformácia automobilového priemyslu na elektrické vozidlá spôsobili nárast cien akcií Albemarle Corporation, keďže investori racionálne očakávajú čoraz vyšší dopyt po lítiu v ďalších rokoch. Akcie vystrelili nahor o 104,9%.

Druhý výrobca čipov po spoločnosti Nvidia v tomto zozname je firma Advanced Micro Devices (AMD), ktorej akcie medziročne vzrástli rovnako ako v predchádzajúcom prípade o 104,9%. Akcie AMD boli v roku 2019 vôbec najvýkonnejšie v rámci indexu S&P 500. Tento rok sa dostali medzi tie najvýkonnejšie akcie opäť z dôvodu očakávaní rýchleho rastu herného priemyslu, cloudu a ďalších technológii.

Cadence Systems poskytuje služby v oblasti navrhovania integrovaných obvodov a elektronických zariadení. V rámci tohto rebríčka zaznamenali akcie spoločnosti predposledné miesto s výborným ročným rastom na úrovni 94,2%.

Medzi najlepšie akcie sa zaradila i kalifornská firma ServiceNow vyvíjajúca platformu cloud computingu, ktorá pomáha klientom spravovať digitálne pracovné toky pre podnikové operácie uzatvára tento zoznam Pandémia podnikanie ServiceNow nespomalila, ale naopak zrýchlila čo vyústilo do ročného rastu cien akcií 92,6%.

Pozrite si tiež: 4 najlepšie technologické ETF v roku 2020

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno