Sea Ltd.

Singapurská spoločnosť Sea Ltd., ktorú sme zaradili do nášho článku 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, avšak varovali pred jej drahým ocenením, stratila od svojej najvyššej ceny už viac ako dve tretiny svojej hodnoty. Ide pritom o dramatický zvrat v sentimente investorov, pretože tí sa ešte nedávna tešili z výnosu vo výške +1 830% v priebehu 4 rokov.

Sea prevádzkuje najväčší elektronický obchod (Shopee) pôsobiaci na trhu juhovýchodnej Ázie a v Taiwane, vývoju videohier skrz svoju platformu Garena a zároveň podniká v oblasti digitálnych finančných službieb (SeaMoney) s aplikáciami AirPay, Shopee Pay a SPayLater.

Sea 1

Spomalenie, stupňujúce sa straty, konkurencia a strata podielu na trhu

Toto sú tie najväčšie problémy, ktorým rýchlo expandujúca ázijská firma momentálne čelí. Zatiaľ čo v posledných rokoch si užívala rast tržieb, ktorý medziročne prevyšoval úroveň 100 %, v ďalšom roku manažment očakáva zvýšenie príjmov o menej ako 40 %. Ani predchádzajúce extrémne úrovne rastu však firme nezabezpečili zelené čísla, práve naopak, tá naďalej zvyšuje straty s cieľom expandovať a získavať podiel na trhu.

S tým však už začínajú strácať trpezlivosť investori. Tí chcú vidieť, aby spoločnosti v ich portfóliu v čase zvyšovania úrokov a rastúcej neistoty konečne generovali aj zisky. To sa však nedeje, navyše, Shopee čelí na niekoľkých trhoch silným konkurenčným tlakom, čoho dôsledkom je strata podielu na juhoamerickom trhu voči MercadoLibre.

Maloobchodná divízia Sea sa pritom nedávno stiahla z francúzskeho trhu. Minulý týždeň firma učinila rovnaké rozhodnutie aj v prípade indického trhu, v rámci ktorého bola pred niekoľkými týždňami zakázaná jej úspešná mobilná hra „Free Fire“ od Gareny. Tento zákaz po oznámení vyústil do zníženia trhovej hodnoty Sea o 16 miliárd dolárov za jediný deň, keďže práve herná jednotka firmy bola tá, ktorá dokáže byť aj rentabilná.

Expanzia podniku tak zjavne nejde podľa plánu na všetkých frontoch. Maloobchodnú divíziu Shopee podobne ako ďalších veľkých ecommerce hráčov zároveň trápia aj rastúce ceny energií a to viac ako iné oblasti podnikania, keďže si logistiku riešia vo veľkej miere sami. Jedným z vôbec prvých úderov pre akcie Sea bolo aj rozhodnutie čínskeho technologického gigantu Tencent predať 14,5 milióna akcií podniku.

Akcie Sea


Po dosiahnutí trojciferného percentuálneho rastu tržieb v posledných 3 rokoch vedenie spoločnosti Sea oznámilo, že v roku 2022 očakáva „menej ako“ 40 % rast tržieb. Najnevítanejším prekvapením je, že manažment očakáva od platformy Garena v roku 2022 rezervácie vo výške 3,0 miliardy dolárov, pričom v roku 2021 boli na úrovni 4,6 miliardy dolárov.

Dôvodom na optimizmus pre akcionárov podniku však zostáva fintech divízia SeaMoney. Tá by mala v roku 2022 dosiahnuť príjmy v rozpätí 1,1 miliardy až 1,3 miliardy dolárov, čo predstavuje zhruba 155 % medziročný nárast. Aj keď je pozitívne, že SeaMoney sa stáva novým motorom rastu pre Sea, je jasné, že rok 2022 nebude pre skupinu bezproblémový. Nielenže sa spomaľuje rast tržieb spoločnosti Sea, ale existuje aj vysoká šanca, že za rok vykáže ešte vyššie straty kvôli nižším príjmom z divízie Garena a z dôvodu neustálych investícií do Shopee a SeaMoney.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokTesla plánuje ďalšie rozdelenie akcií
Ďalší článokVýrobca notebookov HP kupuje spoločnosť Poly za $3,3 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno