Marihuanové akcie opäť na radaroch Wall Street

Roky 2018 až 2020 boli pre marihuanové akcie ťažké, veď v spomínanom období prišli viaceré spoločnosti obchodované na burze a venujúce sa pestovaniu konope aj o viac ako 90% hodnoty, avšak zdá sa, že rok 2021 by mohol patriť práve im. Iba za včerajší deň vzrástli akcie Tilray o viac ako 40%, Aphria o 25% a OrganiGram o 32%, pričom od začiatku roka dokonca o 225 až 360%.

Čo spôsobilo také enormné oživenie záujmu o marihuanové akcie? Viera investorov a špekulantov v pokračujúci trend legalizácie marihuany v USA. Najnovšie štát Virginia prijal právne predpisy na legalizáciu marihuany na rekreačné použitie pre dospelých. Tento predpis má ešte dlhú cestu, kým bude môcť byť uvedený ako zákon, ale je to ďalší znak smerovania USA v tejto oblasti.

Marihuanové akcie
Marihuanové akcie, zdroj obrázku: MarketWatch

Dobré správy poháňajú rast

Kanadským pestovateľom konope taktiež pomáhajú pozitívne správy, ktoré sa v poslednom čase množia. Spoločnosť Canopy Growth včera pri zverejnení kvartálnych výsledkov vykázala rast tržieb o 23% a informovala, že bude zisková už v roku 2022. Tilray pre zmenu oznámil novú distribučnú dohodu s britským distribútorom marihuany Grow Pharma. Na základe dohody budú produkty určené pre lekárske účely dovážané a vyvážané prostredníctvom tejto firmy.

„Predpisy postupujú, pretože čoraz viac krajín v Európe uznáva liečebné výhody konope“, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Tilray, Sascha Mielcarek. Tento mesiac už podnik exportoval svoju prvú zásielku do Španielska a získal prvé povolenie na uvedenie lekárskych výrobkov z marihuany v Portugalsku.


Tieto pozitívne správy majú taktiež významný vplyv na spoločnosť Aphria, ktorá chystá spolu s Tilray zlúčenie, o ktorom sme informovali taktiež v samostatnom článku v decembri minulého roka. Fúzia vytvorí jednu z najväčších marihuanových spoločností na svete, pričom by mala byť ukončená do konca 2. štvrťroka.


Trend smerujúci k legálnemu užívaniu marihuany významne ovplyvňuje i menšiu firmu OrganiGram, ktorej trhová kapitalizácia iba mierne prekračuje 1 mld. dolárov. Práve kvôli tomu, že spoločnosť je oproti iným hráčom na trhu relatívne malá, v nej vidia mnohí investori veľký potenciál na rast.

xtb
xtb
ZDROJFool
Predchádzajúci článokAkcie Electronic Arts mierne poskočili po plánovanej akvizícií Glu Mobile
Ďalší článokAko zareagujú akcie Twitter na včerajšie Q4 kvartálne výsledky?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno