Dlhopisy v portfóliu
Uplynulý mesiac bol na akciových trhoch relatívne pozitívny a indexy naďalej postupne rástli. Výsledkom je, že mnohé svetové indexy sú teraz prakticky na historických maximách alebo v ich blízkosti, aj keď vo svete stále existuje pomerne veľa rôznych rizík, viď obrázok S&P 500 nižšie. Akcie sú preto relatívne drahé a vynára sa otázka, či nie je vhodný čas držať časť peňazí v hotovosti alebo v nejakom ekvivalente.
Na druhej strane, bežní investori by sa nemali starať o to, čo sa deje na trhu, pretože história ukazuje, že pravidelné investovanie je to najlepšie, čo môže väčšina ľudí urobiť. To bola jedna z tém najnovšieho dielu videosérie Akciové portfólio Tomáša Vranku, v ktorej sa dozviete niekoľko zaujímavých faktov.
Prvou témou, o ktorej sa tento mesiac diskutovalo, bolo postavenie európskych automobiliek v Číne a vo svete. Európske automobilové spoločnosti boli kedysi dominantným hráčom vo svete a v priebehu rokov expandovali na mnohé zahraničné trhy.
Pred niekoľkými desaťročiami chceli európske automobilky týmto spôsobom preniknúť do Číny. Bol to veľký a sľubný trh, ktorý rýchlo rástol a na ktorom domáce spoločnosti nemali žiadne skúsenosti s výrobou automobilov. V mnohých prípadoch však európske spoločnosti museli ako podmienku vstupu na čínsky trh uzavrieť partnerstvo s domácimi značkami.
V priebehu desaťročí sa však čínske spoločnosti veľa naučili od európskych spoločností a začali vyrábať vlastné automobily. Keďže mali málo skúseností so spaľovacími motormi, prešli rovno na elektromobily, ktorým teraz Čína spolu s Teslou dominuje. Karty sa obrátili aj v tom, že európske spoločnosti sa teraz učia od čínskych v oblasti elektromobilov a softvéru.
Druhou témou tohto mesačného videa je Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway. Na konci tohto roka plánuje odstúpiť a odovzdať vedenie spoločnosti Gregovi Abelovi. Warren Buffett je považovaný za najlepšieho investora všetkých čias, ktorý má dobrý nos na zaujímavé spoločnosti. To je nepochybne pravda, ale je to len jeden z dôvodov jeho úspechu.
Buffett dosiahol približne dvojnásobnú ročnú výkonnosť spoločnosti Berkshire Hathaway v porovnaní s indexom S&P 500 (20 % ročne oproti 10 % ročne), a to čiastočne vďaka využívaniu pákového efektu. Nejde však o pákový efekt, ako ho poznáme, ale o pákový efekt poskytovaný poisťovníctvom. Ten poskytol firme obrovské množstvo hotovosti, ktoré firma následne použila na zvýšenie svojich pozícií.
Formát akciového portfólia však spočíva v pravidelných nákupoch. Najčastejšie sa to robí s jednotlivými akciami alebo akciovými indexovými ETF a v menšej miere s kryptomenovými ETN fondmi. Tentoraz sa však Tomáš rozhodol prvýkrát pridať do portfólia dlhopisy vo forme ETF.
Dlhopisy majú v investičnom portfóliu svoje miesto, ale majú aj niekoľko nevýhod. Najväčšou z nich je, že pri dlhodobom držaní v minulosti výrazne zaostávali za akciami. Dnes však existujú nástroje, ktoré umožňujú využívať dlhopisy napríklad na krátkodobé držanie hotovosti s relatívne nízkym rizikom. Existujú totiž dlhopisové ETF s krátkou dobou splatnosti, ktorých ceny nie sú také volatilné ako ceny dlhopisových ETF s dlhšou dobou splatnosti.
Ak teda napríklad investor očakáva, že trh bude vysoko a chce počkať s otvorením pozície, aby mu peniaze neležali len tak na účte, môžu mať takéto ETF krátkodobo zmysel. Ak máte záujem dozvedieť sa o tomto nástroji viac, pozrite si najnovší diel relácie Akciové portfólio Tomáša Vranku.
Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o dlhopisoch, Berkshire Hathaway alebo ďalších témach, ktorým sa Tomáš venuje v novom videu, môžete sa k nemu dostať zadarmo prostredníctvom tohto odkazu: https://sk.xtb.com/akciove-portfolio-tomasa-vranku.
Investovanie je riskantné. Investujte zodpovedne.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie a iné aktíva si môžete kúpiť TU.