More

  Zisk amerických bánk vzrástol v 1. štvrťroku o takmer 80 % na úroveň 64,2 miliárd USD. Výrazný rast ziskov bol ovplyvnený hlavne veľkými bankami.

  Zisk amerických bánk vzrástol v 1. štvrťroku o takmer 80 % na úroveň 64,2 miliárd USD. Výrazný rast ziskov bol ovplyvnený hlavne veľkými bankami.

  Zisk amerických bánk vzrástol

  Americké banky zaznamenali za prvé tri mesiace tohto roka celkový zisk na úrovni 64,2 miliardy USD. Tento výsledok predstavuje nárast zisku o 79,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Výrazný rast ziskov bol ovplyvnený hlavne veľkými bankami, ktoré na rozdiel od záveru minulého roka nezaťažili poplatky do Fondu na ochranu vkladov.

  Federálny úrad pre poistenie vkladov (FDIC) informoval, že v poslednom kvartáli roka 2023 vykázali banky pokles zisku o takmer 44 %. Tento pokles bol spôsobený jednorazovými poplatkami, ktoré veľké banky museli odviesť do Fondu na ochranu vkladov, aby pomohli vykryť straty spôsobené krachom niekoľkých bánk na začiatku minulého roka. V prvom štvrťroku tohto roka však nižšie výdavky na krytie prípadných strát prispeli k zvýšeniu ziskov bánk.

  FDIC zároveň oznámil, že sa v prvom štvrťroku rozšíril „zoznam problematických bánk„. Kým vo štvrtom kvartáli minulého roka bolo na tomto zozname 52 bánk, v prvom kvartáli tohto roka už zoznam evidoval 63 inštitúcií. Celkový objem aktív týchto bánk sa zvýšil z približne 66 miliárd na 82,1 miliardy USD. Momentálne sa za „problematické banky“ považuje 1,4 % všetkých bánk v USA, pričom v poslednom kvartáli minulého roka predstavovali 1,1 % z celkového počtu amerických bánk.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie bánk môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové