More

  Volkswagen čelí poklesu akcií kvôli možnému zatvoreniu závodu Audi v Bruseli. Spoločnosť znížila prognózu prevádzkového zisku na 6,5 % až 7 %.

  Volkswagen čelí poklesu akcií kvôli možnému zatvoreniu závodu Audi v Bruseli. Spoločnosť znížila prognózu prevádzkového zisku na 6,5 % až 7 %.

  Volkswagen v poklese

  Akcie Volkswagen zaznamenali v stredu pokles po tom, čo spoločnosť vydala varovanie pred znížením zisku a oznámila, že zvažuje možnosť zatvorenia závodu Audi v Bruseli. Dopyt po modeli Audi Q8 e-tron, plne elektrickom vozidle uvedenom na trh v roku 2019, je slabý, čo núti spoločnosť prehodnotiť budúcnosť závodu, kde zamestnáva 3 000 ľudí.

  Volkswagen znížil svoju prognózu prevádzkového zisku na 6,5 % až 7 %, oproti predchádzajúcim 7 % až 7,5 %. Automobilky zápasia s klesajúcim dopytom po elektromobiloch, pričom európske značky čelia konkurencii lacnejších štátom dotovaných vozidiel z Číny. Európska únia začiatkom tohto mesiaca zaviedla provizórne clá na elektromobily dovážané z Číny.

  Ak by automobilka pristúpila k zatvoreniu, bolo by to prvýkrát po takmer štyroch desaťročiach, od zatvorenia závodu v Westmoreland County, Pennsylvania v roku 1988. Potenciálne zatvorenie alebo nájdenie alternatívneho využitia závodu by mohlo spôsobiť finančný dopad až do výšky 2,6 miliardy EUR na prevádzkovom zisku v roku 2024.

  Analytici Deutsche Bank označili možné zatvorenie závodu v Bruseli za „významný krok správnym smerom“, pričom predpokladajú, že s tým spojené náklady nebudú krátkodobo hotovostne relevantné. Na druhej strane, analytici spoločnosti Stifel označili Audi za „najväčší problém Volkswagenu“ a „najväčšiu starosť pre investorov“. „Väčším problémom je vážne meškanie nových modelov v posledných rokoch. Audi zaostáva za Mercedesom a BMW. Priemerný vek portfólia Audi je teraz šesť rokov (BMW tri roky, Mercedes 3,6 rokov),“ uviedli.

  Manažment tiež zaznamenal pokles celkových dodávok. Skupina Volkswagen dodala v období apríl-jún 2 243 700 vozidiel po celom svete, čo predstavuje pokles o 3,8 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Výkonnosť Audi zaťažila výsledky, s medziročným poklesom o 11,3 % za trojmesačné obdobie. Dodávky do Číny klesli o prudkých 19,3 % v druhom kvartáli, ale vzrástli o 5,1 % v západnej Európe a o 10,8 % v Severnej Amerike.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové