More

  Taiwanská spoločnosť TSMC, významný dodávateľ čipov pre Nvidia a Apple, zaznamenala v stredu prudký nárast akcií po ohlásení zvýšenia tržieb.

  Taiwanská spoločnosť TSMC, významný dodávateľ čipov pre Nvidia a Apple, zaznamenala v stredu prudký nárast akcií po ohlásení zvýšenia tržieb.

  Silný dopyt po čipoch na umelú inteligenciu

  Taiwanská spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing, významný dodávateľ čipov pre Nvidia a Apple, zaznamenala v stredu prudký nárast akcií po ohlásení zvýšenia tržieb. Tento krok spôsobil „panickú rotáciu“ obchodníkov späť k akciám čipových spoločností, tvrdí jeden analytik.

  Akcie spoločnosti, obchodované na amerických burzách, vzrástli o 2,8 % na 187,39 USD. Pred touto seansou už tento rok vzrástli o 77 %. Predaj naznačuje, že dopyt po výkonných čipoch na pohon softvéru pre umelú inteligenciu zostáva silný. TSMC dominuje na trhu s vysokovýkonnými čipmi, vrátane 3-nanometrových a 2-nanometrových čipov, ktoré majú poháňať ďalšiu generáciu smartfónov.

  Pozitívne správy podporili aj ďalšie akcie čipových a technologických spoločností. Akcie Nvidia vzrástli o 2,4 % na 134,49 USD v rozšírenom obchodovaní a Apple stúpol o 1,1 % na 231,14 USD. Advanced Micro Devices (AMD) si polepšili o 3,5 % na 183,29 USD. ETF fond VanEck Semiconductor sa zvýšil o 1,7 % na 279,42 USD.

  Podľa analytika Mizuho, Jordana Kleina, tento pohyb vyzerá ako rotácia späť k akciám technologického hardvéru. „Čo sa učím o investorskom sentimente a investovaní v roku 2024 s umelou inteligenciou je, že toto je trh poháňaný strachom z vynechania. Takže keď vidíte, že čokoľvek prekoná alebo znie lepšie kvôli výdavkom na kapitál spojený s AI, akcie sa rýchlo reštartujú,“ napísal Klein a poznamenal, že to „pôsobí ako trochu panická rotácia„.

  Rekordné tržby TSMC

  TSMC uviedla, že tržby za jún dosiahli 207,87 miliardy nových taiwanských dolárov (6,38 miliardy USD), čo je nárast o 33 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Tržby za druhý štvrťrok vzrástli o 40 % na 20,68 miliardy USD. Tento výsledok prekonal poslednú prognózu spoločnosti pre tržby v rozmedzí 19,6 miliardy až 20,4 miliardy USD. TSMC plánuje oficiálne zverejniť svoje výsledky za druhý štvrťrok 18. júla a predpokladá prevádzkové marže vo výške 40 %-42 %.

  Spoločnosť neposkytla podrobné rozdelenie svojich tržieb, ale analytik Wedbush Matt Bryson uviedol, že rast bol pravdepodobne poháňaný dopytom po serveroch. „Zvyšujeme naše cenové predpoklady pre rok 2026, aby sme zohľadnili mierne zvýšenie cien. Toto zlepšenie, spolu s očakávaním, že dopyt po vysokovýkonných počítačoch zostane robustný, vedie k zvýšeniu našich odhadov tržieb, marží a ziskov na akciu pre rok 2025,“ povedal Bryson.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové