More

  Dodávateľ leteckých komponentov Spirit AeroSystems sa rozdelí, jeho aktíva prevezmú Boeing a Airbus.

  Dodávateľ leteckých komponentov Spirit AeroSystems sa rozdelí, jeho aktíva prevezmú Boeing a Airbus.

  Boeing spätne odkúpi Spirit AeroSystems

  Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že sa dohodol na spätnom odkúpení svojho dodávateľa, spoločnosti Spirit AeroSystems, za takmer 5 miliárd USD. Okrem toho európsky výrobca Airbus prevezme aktivity spoločnosti Spirit, ktoré sú zamerané na Európu. Tento krok nasleduje po tom, ako Spirit AeroSystems upadol do pozornosti regulačných úradov kvôli problémom s kvalitou dodávaných dielov.

  Spirit AeroSystems bol v minulosti súčasťou Boeingu, od roku 2005 ho však Boeing odčlenil s cieľom znížiť náklady. K najnovšiemu rozdeleniu spoločnosti medzi jej dvoch najväčších zákazníkov došlo po tom, ako sa zistilo, že firma mala problémy s kontrolou kvality výroby. Firma figurovala aj v januárových problémoch lietadla Boeingu, ktoré muselo núdzovo pristáť kvôli odtrhnutým dverám počas letu. Spirit AeroSystems vyrába trupy a iné kľúčové časti lietadiel pre Boeing aj Airbus. O tejto téme Vás informovali aj v našom najnovšom diely podcastu:

  Boeing rokoval s vedením Spirit AeroSystems od marca a teraz oznámil, že sa dohodli na transakcii. Boeing kupuje firmu za 4,7 miliardy USD, čo na jednu akciu znamená 37,25 USD. Po zahrnutí dlhov Spiritu predstavuje transakcia hodnotu 8,3 miliardy USD. „Veríme, že táto dohoda je v najlepšom záujme cestujúcich, zamestnancov firiem Spirit aj Boeing, našich akcionárov aj celej krajiny,“ uviedol šéf Boeingu Dave Calhoun. Reintegrácia Spiritu podľa neho pomôže Boeingu zladiť systémy komerčnej výroby a posilniť kontrolu kvality a bezpečnosti.

  Európsky výrobca Airbus sa už skôr s firmou Spirit dohodol, že za symbolický 1 USD odkúpi niektoré jej aktíva, ktoré vyrábajú komponenty pre lietadlá Airbusu. Patria k nim závody v Severnej Karolíne a vo Francúzsku vyrábajúce časti pre A350, ako aj závody v Belfaste a marockej Casablance, kde sa vyrábajú krídla a stredné časti trupu pre A220. Navyše, Airbus dostane od amerického výrobcu komponentov kompenzáciu vo výške 559 miliónov USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové