Shell – prudký pokles rafinérskych marží
Rafinérske marže jedného z najväčších svetových hráčov v oblasti energetiky, spoločnosti Shell, zaznamenali v treťom kvartáli výrazný pokles. Tento prepad je spôsobený najmä poklesom globálneho dopytu po rope a palivách, pričom obzvlášť veľký vplyv malo ochladenie ekonomickej aktivity v Číne. Shell zároveň očakáva slabšie výsledky v divíziách chemikálií a ropných produktov.
Podľa aktualizovanej správy o obchodovaní, ktorú Shell zverejnil pred očakávanými kvartálnymi výsledkami, klesli rafinérske marže o 30 %, zo 7,7 USD na 5,5 USD za barel (159 litrov) od júla do konca septembra. Tento pokles predstavuje výrazný rozdiel oproti predchádzajúcemu štvrťroku, kedy boli marže na relatívne vysokých úrovniach.
Príčinou tohto poklesu je oslabenie globálneho dopytu, najmä z dôvodu spomalenia hospodárskeho rastu v Číne, ktorá je jedným z najväčších spotrebiteľov ropy. Ďalším faktorom je spustenie nových rafinérií, ktoré zvýšili ponuku ropných produktov, čo ďalej tlačí na marže.
Slabšie výsledky v divíziách
Okrem znížených marží v rafinérskej časti očakáva Shell aj slabšie výsledky v divízii chemikálií a ropných produktov v porovnaní s druhým kvartálom. Zhoršenie výkonu v týchto segmentoch môže ovplyvniť celkové finančné výsledky za tretí štvrťrok, ktoré Shell zverejní 31. októbra.
Napriek týmto negatívnym správam koncernu hlási pozitívny vývoj v oblasti skvapalneného zemného plynu (LNG). Ako najväčší svetový obchodník s LNG zvýšil svoje očakávania produkcie na 7,3 až 7,7 milióna ton v treťom štvrťroku, čo je viac ako pôvodný odhad 6,8 až 7,4 milióna ton. Tento nárast môže pomôcť vyvážiť slabšie výkony v iných segmentoch.
Shell tiež upravil svoje prognózy týkajúce sa produkcie ropy a zemného plynu, pričom očakáva ťažbu na úrovni 1,74 až 1,84 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. To predstavuje zvýšenie oproti pôvodnému odhadu 1,58 až 1,78 milióna barelov denne. Tento nárast produkcie môže byť ďalším faktorom, ktorý pomôže vyvážiť pokles marží v rafinérskom sektore.
Hoci Shell čelí výzvam, najmä kvôli poklesu rafinérskych marží a slabším výsledkom v chemickej divízii, rastúca produkcia LNG a ťažby ropy a zemného plynu by mohli pomôcť zmierniť negatívne dopady. Bude zaujímavé sledovať, ako sa tieto faktory premietnu do celkových finančných výsledkov spoločnosti za tretí kvartál.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.