More

  Pokles počtu pracovných miest v USA na najnižšiu úroveň od roku 2021. Ako to ovplyvní ekonomiku a trh práce v roku 2024

  Pokles počtu pracovných miest v USA na najnižšiu úroveň od roku 2021. Ako to ovplyvní ekonomiku a trh práce v roku 2024

  Pokles počtu pracovných miest a jeho dopady

  Počet voľných pracovných miest v USA v apríli 2024 klesol na najnižšiu úroveň za viac ako tri roky, čo naznačuje postupné ochladzovanie trhu práce. Dostupné pozície sa znížili na 8,06 milióna z revidovaných 8,36 milióna v predchádzajúcom mesiaci, ako ukázal prieskum Bureau of Labor Statistics, známy ako JOLTS​​. Tento údaj bol pod všetkými odhadmi medzi ekonómami.

  Pokles pomohol znížiť pomer pozorne sledovaný Fedom, počet voľných miest na jedného nezamestnaného pracovníka klesol na 1,2, čo je najnižšia hodnota od júna 2021. Tento ukazovateľ, ktorý americká centrálne banka pozorne sleduje, sa za posledný rok výrazne znížil. Na svojom vrchole v roku 2022 bol tento pomer 2:1​.

  Voľné miesta v zdravotníctve klesli na najnižšiu úroveň za tri roky, zatiaľ čo tie v priemysle klesli na najnižšiu úroveň od konca roka 2020. Dopyt po vládnych pracovných miestach tiež oslabil. Otvorené pozície v oblasti ubytovania a stravovacích služieb sa taktiež znížili, čo môže odrážať vyššie požiadavky na minimálnu mzdu v Kalifornii. Nábor v tomto odvetví klesol na najnižšiu úroveň od začiatku pandémie​​.

  Perspektívy na leto 2024 a budúcnosť trhu práce

  Nedávne údaje naznačujú, že trh práce sa ochladzuje, ale tento proces prebieha postupne prostredníctvom pomalšieho náboru, nie priamym znižovaním pracovných miest. Miera náboru a prepúšťania zostala nezmenená. Zatiaľ čo prepúšťania zostávajú historicky nízke, nábor sa spomalil, čo naznačuje, že spoločnosti sú spokojné s aktuálnou úrovňou zamestnancov na uspokojenie dopytu​.

  Miera dobrovoľného odchodu z práce (quits rate), ktorá meria počet ľudí dobrovoľne opúšťajúcich svoje zamestnanie, zostala na najnižšej úrovni od roku 2020. Nedávny pokles by mohol naznačovať, že ľudia si viac vážia svoje súčasné pracovné miesta, pretože majú menej dôvery vo svoju schopnosť nájsť novú pozíciu​.

  Bloomberg Economics predpovedá, že pomer voľných pracovných miest k nezamestnaným je teraz približne v súlade s úrovňou, ktorá prevládala pred Covidom. S ohľadom na rýchle znižovanie počtu voľných pracovných miest očakávajú, že úrovne voľných miest z roku 2019 dosiahnu koncom tohto leta. Údaje predchádzajú piatkovému mesačnému výkazu o zamestnanosti, ktorý by mal ukázať, že USA pridali v máji 185 000 pracovných miest, pričom miera nezamestnanosti zostala stabilná​. Niektorí ekonómovia spochybňujú spoľahlivosť štatistík JOLTS, čiastočne kvôli nízkej odozve na prieskum.

  Pokles počtu voľných pracovných miest v USA naznačuje významné zmeny na trhu práce, ktoré môžu mať ďalekosiahle dopady na ekonomiku. Je dôležité, aby podniky a tvorcovia politík sledovali tieto trendy a prispôsobili sa novým podmienkam, aby zabezpečili stabilitu a rast hospodárstva v budúcnosti. Sledovanie týchto trendov a prispôsobenie sa im bude kľúčové pre udržanie ekonomickej stability a prosperity v USA.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie amerických spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové