More

  Nálada spotrebiteľov v USA sa v júni mierne zhoršila. Pokles indexu spotrebiteľskej dôvery poukazuje na zhoršený výhľad.

  Nálada spotrebiteľov v USA sa v júni mierne zhoršila. Pokles indexu spotrebiteľskej dôvery poukazuje na zhoršený výhľad.

  Pokles indexu spotrebiteľskej dôvery poukazuje na zhoršený výhľad

  Nálada spotrebiteľov v USA sa v júni mierne zhoršila, pričom index spotrebiteľskej dôvery klesol na 100,4 bodu zo 101,3 bodu v máji, uviedol v utorok inštitút Conference Board. Tento pokles prekonal očakávania ekonómov, ktorí predpokladali zníženie indexu na 100 bodov. Dôvodom poklesu nálady je zníženie optimizmu spotrebiteľov, pokiaľ ide o vývoj v najbližšom polroku. Index hodnotenia aktuálnej situácie však stúpol na 141,5 bodu zo 140,8 bodu z predchádzajúceho mesiaca. Naproti tomu index očakávaní týkajúcich sa vývoja príjmov, trhu práce a celkovej ekonomickej situácie počas najbližších šiestich mesiacov klesol na 73 bodov zo 74,9 bodu.

  Index očakávaní zostáva pod hranicou 80 bodov, čo je zvyčajne považované za signál blížiacej sa recesie, už piaty mesiac po sebe. Hlavná ekonómka Conference Board, Dana Petersonová, uviedla: „Dôvera sa v júni znížila, ale zostáva v úzkom pásme, v ktorom sa pohybovala počas uplynulých dvoch rokov, keďže silné hodnotenie aktuálnej situácie na trhu práce naďalej prevažovalo nad obavami z budúcnosti.“ Dvanásťmesačné inflačné očakávania spotrebiteľov sa v júni znížili na 5,3 % z májových 5,4 %. Petersonová však varovala, že prípadné oslabenie trhu práce by mohlo v ďalšom priebehu roka spôsobiť ďalšie zhoršenie dôvery.

  Tento pokles v spotrebiteľskej dôvere reflektuje rastúce obavy spotrebiteľov z budúcnosti, pričom stále silná aktuálna situácia na trhu práce poskytuje určitú stabilitu. Spotrebitelia sledujú vývoj inflácie a ekonomické ukazovatele s rastúcou opatrnosťou, čo môže ovplyvniť ich budúce nákupné správanie a celkový ekonomický rast.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové